Ana SayfaBebek BakımıGöğüs pompası nasıl seçilir?

Göğüs pompası nasıl seçilir?

-

Göğüs pompası seçerken öncelikle ne sıklıkta kullanacağınız çok önemli. Bebeğinizi normal şekilde emziremiyor musunuz ya da ondan ara sıra mı ayrı kalacak, yoksa ikiz bebekleriniz için mi kullanacaksınız, ihtiyacınız olan tek şey basit bir el pompası mı yoksa daha fonksiyonel bir şey mi? Tam zamanlı bir işte mi çalışıyorsunuz, bebeğinizden kaç saat ayrı kalacaksınız? Bunları göz önünde bulundurun.

Bebeğinizden çok uzun süre ayrı kalmayacaksanız basit bir pompa yeterli olabilir. Ama ikizleriniz var veya tüm gün bebeğinizden uzakta olacaksanız elektrikli pompa kullanmak daha iyi bir seçenek olacaktır.

Göğüs pompası nedir?

Göğüs pompası, kadınların sütlerini önceden sağarak sonraki beslenme saati için depolayabilmelerine olanak tanır. Manuel veya elektrikli olabilirlecekleri gibi bir defada tek memeden sağma ya da çift sağma (aynı anda iki memeyi sağma) gibi çeşitli özelliklerde cihazlar vardır.

Göğüs pompası nasıl seçilir?

Birçok annenin göğüs pompasına ihtiyacı yoktur, ancak ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız öncelikle çocuk doktorunuza danışmanızı öneririz. Basit bir el pompası işinizi görebilir. Elektrikli pompa kullanmanız gerekiyorsa pek çok hastane pompa kiralama konusunda çeşitli firmalara yönlendirme yapmaktadır. Bu pompaları satın alabilir veya kiralayabilirsiniz.

Göğüs pompası alırken nelere dikkat edilmelidir?

Göğüs pompası seçerken göz önünde bulundurulması gereken birçok şey vardır:


• Süt sağma ihtiyaçlarınız ve yaşam tarzınız önemlidir. Cihazı ne sıklıkla kullanacaksınız? Sağma amacınız nedir? Ara sıra kullanacaksanız bir el pompası yeterli olabilir.
• Bütçeniz uygun seçenekleri değerlendirin. Pompaya ilave olarak sağım seti almanız gerekebilir. Kiralamalarda bu çoğu zaman temizlik açısından önerilen bir sistemdir.
• Taşınabilirlik önemli olabilir. Eğer sadece geceleri evde sağmayacaksanız ürünün kolay taşınabilir olması gerekebilir. Ayrıca temizlik için sökülen parçalar da kolay sökülüp takılabilir olmalı.
• Emiş gücüne dikkat edin. Elektrikli pompayı tercih ederseniz, emme ve devir hızının derecesinin ayarlanabilir olup olmadığına bakın.
• Pompa vücudunuza iyi uyuyor mu, konforlu mu? Başkası için rahat olan size uymayabilir.
• Pompanın ses yüksekliği de kimi zaman sorun olabilir. Elektrikli pompalar genellikle sesli çalışır. Ses seviyesini kontrol edin.

Doğum yapmadan önce süt sağma pompası almanıza gerek yoktur. Ancak erken doğum, prematüre doğum ya da ikiz gebeliklerde doğumdan önce edinmeyi doktorunuza danışarak düşünebilirsiniz.

Kiralık göğüs pompası

Güvenilir bir yerden, steril edilmiş, hastane tipi bir ikinci el kiralamak isteyebilirsiniz. Genellikle pompa kiralama fiyatları haftalık ve aylık olarak verilir. Haftalık 100 TL’den 3 aylık 700 -1000 TL’ye varan fiyatlar vardır. İkinci el pompalarda en çok tedirgin olunan nokta temizliktir. Pompa alırken motoruna süt sızdırmadığından ve iyi streril edilmiş olduğundan emin olun.

Göğüs pompamı ne zaman kullanmaya başlamalıyım?

Bebeğiniz kilo aldığında ve sağlıklı bir kiloda kaldığında, uzmanlar öncelikle bir emzirme rutini oluşturmak için 6 hafta beklemenizi önerir. Bununla birlikte, düşük doğum ağırlığı, prematüre doğum, ikiz doğum, erken işe dönüş zamanı gibi özel durumlarda doktorunuzun daha erken süt sağmanızı önerebilir. Ancak bunu hamilelik sırasında asla denemeyin.

Göğüs pompamı ne sıklıkla temizlemeliyim?

Cihazınızı her kullanımdan önce ve sonra temizleyin. Zira bulaşan süt hava ile temasta kaldığında bir süre sonra bakteri oluşumuna sebep olabilir.

Hangi göğüs pompasının benim için iyi olduğunu nasıl bilebilirim?

Emziren annelerin çoğu pompaya ihtiyaç duymaz. Bir pompa almaya karar verirseniz, çoğu emzirme uzmanı çift sağma göğüs pompasının ideal olduğu konusunda hemfikirdir. Ayrıca tercihinize bağlı olarak manuel ve elektrikli göğüs pompaları arasında seçim yapabilirsiniz.

Sütünüz azsa ve süt saklamak istiyorsanız, hastane tipi bir göğüs pompası iyi bir seçim olabilir. Genellikle elektrikli pompalar tüm ihtiyacı karşılayabilir.

Anne sütünü nasıl sağarım?

Öncelikle ellerinizi 20 sn. iyice sabunla yıkayın.

Göğüs pompasının parçalarını monte edin.

Elektrikli göğüs pompaları için göğüs koruyucusunu hafifçe bastırarak göğsünüzün üzerine ortalayarak oturtun.

Düşük seviyede başlayın ve ardından isterseniz yavaşça artırın.

Bu işlemi yaparken acı hissetmemeniz gerekir. Acı hissederseniz yenidoğan hemşiresi ya da çocuk doktorunuza danışın.

Göğüs pompası kullanmak göğüslerimin şeklini değiştirir mi?

Bebeğinizi emzirirken göğüsleriniz farklı olabilir. Birçok kadın bu dönemde uzun süreli değişiklikler yaşar. Emzirme sona erdikten bebek memeden kesildikten sonra toparlanma olur. Emzirirken meme uçlarının boyutu, rengi ve görünümü değişebilir. Göğüs pompaları yanlış veya çok sık kullanıldığında göğüslerde travmaya neden olabilir. Bu nedenle, doğru boyutu seçmek ve aşırı kullanmamak önemlidir, tıkanıklığa ve mastite yol açabilir. Bu sebeple pompa kullanırken acı duymadığınızdan emin olun. Farklı bir durum hissederseniz hekim kontrolleri sırasında bunu hekiminize söylemekten çekinmeyin.