Anne sütü saklama koşulları nelerdir?

Anne sütü saklama koşulları özellikle çalışan annelerin ve herhangi bir sebep ile bebeğini anında emziremeyen annelerin bilmesi gereken bir konudur. Sağımdan sonra anne sütü saklama koşulları bebeğin besin kaynağının bozulmaması için önemlidir. Mümkün olduğunca dikkat edilmelidir. Böylelikle hem bebek hem de anne konforu sağlanmış olur. Zaten anında emziremediği için psikolojik olarak kendini yoran anne de rahat eder.

Anne sütü saklama koşulları nelerdir?

Anne sütü saklama koşulları nelerdir?

Kısa sürede kullanılacak anne sütünü saklamak için en uygun saklama kapları cam ya da BPA içermeyen plastik biberondur.  Biberonların içinde çizik olmamasına dikkat edilmelidir. Anne sütünde bulunan ve bebeğin enfeksiyonlara karşı bağışıklıklarını artıran akyuvar ve antikotlar biberonun içinde çiziklere yapışabilir.  Kısa süre içinde kullanılacak sütü ( 5 – 6 saat içerisinde) temiz bir saklama kabına koyup ağzını kapatarak, oda ısısında bekletebilirsiniz. Burada kast edilen oda ısısı 18-26 derece arasıdır. Eğer daha sıcak bir bölgede yaşıyorsanız süre 2-3 saati geçmemelidir. Ya da buzdolabında bekletilmelidir.

Sağılmış anne sütü  BPA içermeyen bir kap, biberon ya da süt saklama torbaları içinde ağzı kapalı şekilde buzdolabı raflarında 3-4 gün saklanabilir. Derin dondurucu olmayan buzlukta üç ay. Derin dondurucuda altı ay bozulmadan saklanabilir. Eğer sütü en erken iki gün sonra kullanacaksınız içinde saklayacağınız kap ve pompayı-sterilize etmeniz gerekir. Steril etmek için bu malzemeyi kaynatmanız yeterlidir. Sütü buzluğa yada derin dondurucuya koymadan önce 20-30 dakika kadar buzdolabında soğutun. Gerekir ise bu sütü iyice soğuduktan sonra daha önceden dondurmuş olduğunuz sütün üzerine ekleyebilirsiniz. Bir gün içinde buzdolabında biriken tün sütler buzluğa kaldırılabilir.  Sütü ziyan etmemek için 60 ve 110 cc’lik kaplarda saklayabilirsiniz. Bu işlem için süt saklama poşetleri de kullanabilirsiniz. Üzerlerine sağım tarihini yazmayı ihmal etmeyin. Kullanacağınız zaman tarihi en eski olan sütten kullanmaya başlamayı unutmayın.

Buzluktan çıkarılmış süt, buzdolabının alt raflarında çözüldükten sonra  yine buzdolabında tutulmak ve ağzı açılmamak kaydıyla 12 saat taze kalır ama çözülen süt tekrar dondurulmaz. En ideali, donmuş sütün buzdolabında çözülmesini beklemektir. Bebeğe içirilecek sütün ise oda ısısında olması gerekir. Sütü ısıtmak istiyorsanız, (benmari usulü) sıcak su içerisinde bekletebilir, kabı veya torbayı sıcak akan çeşme suyu altına tutarak sütü ılıtabilirsiniz.

Sütü ısıtmak için süt bir tencereye dökülerek ocakta ısıtılmaz. Kaynatmak ya da mikrodalga fırın önerilmez.

 

Bu içerik Yrd. Doç. Dr. Enver Mahir Gülcan tarafından onaylanmıştır.

Avatar
Ailelerin ve uzmanların tercih ettiği yayın. Anne bebek çocuk sağlığı, gelişimi ve beslenmesi.