Ana Sayfa1 Yaş Üstü YemekGlütensiz pankek 1 yaş sonrası çocuklar için

Glütensiz pankek 1 yaş sonrası çocuklar için

-

Glütensiz pankek malzemeleri

  • 1 adet yumurta
  • Yarım muz
  • 1 tatlı kaşığı hindistan cevizi unu
  • 1 tatlı kaşığı keçiboynuzu unu
  • Çay kaşığının ucu ile karbonat (birkaç damla limon ile)

Hazırlanışı

Muzu çatalla eziyoruz, içerisine yumurtayı ekleyip karıştırıyoruz. Unları ve karbonatı da ekleyip homojen kıvama gelmesini sağlıyoruz. Çok az yağlı tavada, en kısık ateşte arkalı önlü pişiriyoruz.

Yumurta alerjisi olanlar 1 muz kullanıp un miktarını azaltabilirler.

Afiyet olsun 🙂

Doç. Dr. Enver Mahir Gülcan’ın notu

Eğer çocuğunuzun tarifte yazan gıdalara karşı besin alerjisi yoksa 1 yaş sonrası çölyak hastası olan çocuklar için uygundur. Çölyak hastası olmayan çocuklara da değişiklik olması amacıyla yapılabilir. Ancak eğer çocuğunuzda herhangi bir glütene bağlı hastalık yok ise çocuğu glütensiz beslenme şekline yönlendirmek doğru bir yaklaşım değildir. Glütensiz beslenmenin de çeşitli olumsuz etkileri vardır. Özellikle moda olduğu için ya da daha sağlıklı olduğunu düşündüğünüz için hekim gerekli görmediği halde glütensiz beslenmek çocuk gelişimi açısından uygun değildir.

Glüten hassasiyeti veya çölyak tanısı almış çocuklar için glütensiz tarifler çok önemlidir. Araştırmalar büyüme geriliği gösteren çocukların % 5 ile %20’sinde çölyak hastalığı olabileceğini göstermektedir. Gelişimi geri kalan, kısa boylu çocuklarda kan testleri taramaları yapılabilir. Eğer daha fazla şüphe uyandırıcı veri var ise ince bağırsak biyopsisi yapılabilir. Bu kararları bir çocuk gastroentoroloji uzmanının hastayı gördükten sonra verileri yorumlayarak vermesi gerekir.