Ana SayfaHaberFiziksel ceza çocuğun tüm hayatını etkileyebiliyor!

Fiziksel ceza çocuğun tüm hayatını etkileyebiliyor!

-

Bazı ebeveynler yanlış davrandığında çocuğa fiziksel ceza uygulamanın doğru olduğuna inanır. Bazıları ise fiziksel ceza konusunda temkinlidir ya da karşıdır. Çocuk psikiyatri ve psikoloji uzmanları bu konuda ebeveynleri uyarıyor ve fiziksel cezanın asla uygulanmaması gerektiğini vurguluyor. Uzmanlar şaplakların sadece etkisiz olmadığını daha da kötüsü çocuğa uzun vadede zarar verebileceğini belirtiyor. Amerikan Pediatri Akademisi kısa süre önce çocuklara fiziksel ceza verilmesiyle ilgili yaptığı yayında, bir çocuğa şaplak atmanın uzun vadeli etkileri olabileceği konusunda ebeveynleri uyardı. Kurum, fiziksel cezanın uzun vadeli etkileri arasında “saldırganlık, beyin değişiklikleri, madde kullanımı ve yetişkinlikte intihar davranışı” görülebileceğinin altını çizdi.

Rapor, fiziksel şiddete uğrayan her çocuğun bu problemleri yaşamayabileceğini ancak çok dikkatli olunması gerektiğine de değiniyor. Yapılan araştırmalara dayanan güncel kanıtlar çocuğa fiziksel ceza vermenin gerekli olmadığını ve uzun vadede zararlarının ortaya çıkabileceğini gösteriyor.

İsveç’te çocuğa fiziksel şiddet uygulamak yasak!

İsveç 1966’da yılında çocuklara fiziksel cezayı yasaklayan ilk ülke. Öte yandan 2012’de Kanada’da yapılan bir başka araştırma çocuğa verilen fiziksel cezanın uzun vadeli gelişimsel zarara neden olabileceğini ve hatta çocuğun zekâ testi puanlarını düşürebileceğini göstermiştir. Araştırmacılar bu tür cezaların çocukları daha saldırgan ve antisosyal hâle getirdiğini bulmuşlardır. Şiddetin beyindeki gelişmeyi ve düzgün çalışma yeteneğini etkilediğini de kanıtlayan araştırmacılar ayrıca, depresyona ve uyuşturucu kullanımına yol açabileceğini de keşfettiler.

Amerikan Pediatri Akademisi, bir çocuğu disiplin etmek için güçlü sözlü taciz veya utandırmaya karşı da uyarıyor. Bu tür cezalar, bir çocuk için uzun vadeli sorunlara neden olabiliyor. Bunun yerine, çocuğun yaşı için uygun ve yapılan kabahat ile uyumlu olan başka ceza türleri öneriliyor.

Çocuklarda ödül ve ceza ile ilgili malkaleyi buradan okuyabilirsiniz.

Fiziksel cezanın çocuk gelişimi açısından riskleri nelerdir?

Fiziksel ceza ve çocukların ileriki yaşamlarındaki olumsuz davranışları arasında güçlü bir ilişki olduğu görülmektedir. 1998 yılından buyana yapılan pek çok araştırma bu durum hakkında fazla sayıda kanıt ortaya koymuştur. Ebeveynin çocuğa fiziksel şiddet uygulaması ile ilgili araştırma sonuçlarından bazıları şu şekildedir:

  • 18 aylıktan küçük çocukların fiziksel olarak cezalandırılması, fiziksel yaralanma olasılığını artırır.
  • Fiziksel cezaların tekrarlanan kullanımı, ebeveyn ve çocuk arasındaki saldırgan davranışlara ve değişimlere yol açabilir ve ebeveyn-çocuk ilişkisini olumsuz yönde etkileyebilir.
  • Fiziksel ceza okul öncesi ve okul çağındaki çocuklarda artan saldırganlık ile ilişkilidir.
  • Bedensel cezaya maruz kalan çocuk gelecekte büyük olasılıkla asi ve saldırgan olacaktır.
  • Bedensel ceza, ruhsal bozuklukların ve biliş sorunlarının artmasında riski faktörüdür.
  • Şiddet gören çocuklarda ileride ekonomik zorluklar yaşama, akıl sağlığı sorunları, yakınlarına ve eşine şiddet uygulama, madde bağımlılığı gibi riskler artmaktadır.

Çocuğa tokat atmak tüm bu olumsuz sonuçlarla ilişkilidir ve bunun sonucu olarak çocukta fiziksel istismara uğrayan çocuklardakine benzer sonuçlar görülmüştür.

Kaynak: 

http://pediatrics.aappublications.org/content/early/2018/11/01/peds.2018-3112

http://www.cmaj.ca/content/184/12/1373