Dubai’de çocuklu tatil gezi rehberi

Dubai'de çocuklu tatil
Dubai'de çocuklu tatil

Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki 7 emirlikten biri. Şehir,  yüzyılın başında küçük bir liman kasabasıymış, şimdi çehresi oldukça değişmiş. Yüksek binaların, lüks araçların, lüks otellerin yer aldığı dünyanın pahalı şehirlerinden biri olmuş. Dubai’de çocuklu tatil planlıyorsanız bu tüm aile için eğlenceli ve etkinlik dolu geçecek bir tatil demektir.

Dubai seyahatimizde oğlum henüz 6 yaşındaydı. İstanbul’dan başlayan ve THY ile yaptığımız yolculuk yaklaşık 4 saat sürdü. Uçağın çok konforlu olması ve eğlence sistemi sayesinde 4 saat nasıl geçti anlamadık.

Dubai’ye gece geç saatte inmiş olmamıza rağmen sıcak ve güzel bir hava vardı. Mart ayında gayet güzel bir hava oluyor ancak sonraki aylarda sıcaklıklar gerçekten zorlayıcı olabiliyormuş. Yer ayırttığımız otelin aracı bizi karşıladı ve otelimize ulaştırdı. Eğer sizi otelinizden gelen bir araç karşılamayacaksa endişelenmeyin taksi ile 15 dakikada şehir merkezinde oluyorsunuz. Metro ve otobüs de kullanabilirsiniz.

Oğlumla beraber gittiğim ilk yurt dışı seyahatimiz olduğundan, gerek gideceğimiz şehri gerekse kalacağımız oteli seçerken bazı noktalara dikkat ettim. Öncelikle çok uzun süren bir uçak yolcuğu çocuk açısından yorucu ve sıkıcı olacağından Dubai’yi tercih ettim. Uçuş süresi ve gidilen yerin iklimi çocuk için çok uygun. Mart, nisan, ekim ve kasım ayları çocuk için daha uygun, zira aşırı sıcaklar pek olmuyor bu aylarda. Kalacağımız oteli seçerken, merkezi olmasına, çevresinde hastane, banka, avm bulunmasına, görülmesi gereken yerlere yakın olmasına önem verdim. Malum, yanınızda çocuk olduğu zaman beklenmedik durumlara hazırlıklı olmakta fayda var.

Konaklama

Apartment (Apart otel) otel tarzı bir otelde konaklamayı tercih ettim. Çünkü çocukla gezerken ne isteyeceği, ne zaman ne yiyeceği belli olmayabiliyor. Hem otel restoranından faydalandım hem de marketten aldığım ürünleri mutfakta muhafaza edebildim. Çoğu zaman da dışarıda yedik. Özellikle yemek seçen, dışarıda yemek yemeyen bir çocuğunuz varsa marketten malzeme alarak kendi mutfağınızda istediğinizi yapabilirsiniz. Sabah kahvaltısına, akşam yemeğine yetişmemiz lazım diye günlük keyfinizi, uykunuzu da bölmeniz gerekmez. Şehirde çok şık oteller, resort oteller ve apart oteller var. Sizin için hangisi uygun ise orayı seçebilirsiniz.

Dubai'de çocuklu tatil sahil
Dubai’de çocuklu tatil -Sahil

Dubai’de ilk gün

İlk günümüzün sabahı pırıl pırıl denizi olan Burj El Arab otelinin hemen yanındaki plaja gittik. Deniz, kum keyfinden sonra otele gelen bir cip ile alınıp yaklaşık 30 dk. mesafedeki çöle doğru yola koyulduk. Çöle ulaşınca orada araç değiştiriyorsunuz, yine 4 X4 ama çöl kumu için güçlendirilmiş araçlara biniyorsunuz. Veee işte eğlence … Kum tepelerinden atlayarak, kumların üzerinde burun aşağı veya  yan yan kayarak yol alan araçlar sizi 15-20 dakika çölde dolaştırıyorlar. Emniyet kemeriniz olmazsa kafanız tavana çarpabilir. Kahkahalar, çığlıklar arasında geçen 4X4 gezisi, açık büfe yemeklerin sunulduğu çölün ortasına kurulmuş bir yerde son buluyor. Burada bir şeyler yemek, kına yaptırmak ve develere binmek için yaklaşık 2 – 3 saat vaktiniz var. Çocuklar genellikle kumlarda yuvarlanmayı tercih ediyor.

Dubai'de çocuklu tatil
Eller kollar kınalı

Akşam gün batımında kendinizi romantizme kapılabilirsiniz. Kızıl güneşin rengini alan kumlar muhteşem bir tablo oluşturuyor ve yavaş yavaş güneşin kum tepeleri arkasına çekilmesini seyredebiliyorsunuz.

Gün batınca sıra yemek faslına geliyor. Yemek için uzun bir sıraya girmeniz gerekebilir. Ben riske girmemek için yanımda sandviç getirmiştim; iyi ki de getirmişim çünkü 6 yaşında bir çocuğa bu sırayı beklemek zorundayız diyemiyorsunuz. Yemek esnasında yine çeşitli gösteriler, yerel danslar sergileniyor. Aynı rotayı izleyerek daha önceden belirlenmiş olan saatte aynı araçla çölden ana yola geçiyor ve otelinize dönüyorsunuz. Üzerinize yapışmış olan çöl kumundan arınmak için bir banyo gerekiyor.

İkinci günümüze yine deniz, kum, güneş ile başlıyoruz. Öğleden sonra gittiğimiz Dubai Mall içerisinde yer alan akvaryum gerçekten çocukların ilgisini çekecek bir yer. Akvaryum içerisinde sandal ile dolaşmak da oldukça ilginç. Sandalın altı şeffaf olduğu için akvaryumda yüzen balıkları seyretmek çok eğlenceli oluyor. Akşam yemeğini Dubai’nin meşhur Burj Khalifa binasının yanında bulunan Dubai Mall’da yedikten sonra her gece yapılan su ve ışık gösterisini seyrederek günü tamamlıyoruz. Bu gösteri akşam 19:00 civarı başlıyor ve her yarım saatte bir tekrarlanıyor. Bizim gibi iki gösteri arasına denk gelirseniz gösteriyi kaçırdık zannedip gitmeyin gece 23:00’e dek gösteri tekrarlanıyor.

Bu arada Burj Khalifa’ya çıkmak ve tüm Dubai’ye tepeden bakmak isterseniz, tatilinizi organize ederken oradan da bilet almayı unutmayın. Aksi takdirde çıkamayabilirsiniz, çünkü biletleri haftalar öncesinden tükeniyor.

Bir tüm gününüzü, deniz doldurularak yapılan ünlü palmiye adasının en ucunda bulunan Atlantis Eğlence merkezine ayırmanızda fayda var. Çocuklar eminim buradan ayrılmak istemeyecek. Çocuk havuzunda kurulu kaydırak, tırmanma platformu oldukça eğlenceli. Burada güzel dakikalar geçirip hemen aynı alan içerisinde yer alan su kaydıraklarına geçebiliyorsunuz. Bu kaydıraklardan oğlum ile beraber, aynı bot içerisinde kaydık. Kaydırak, karanlık bir tünel ile başlayıp, cam tünel ile akvaryumun içinden geçerek son buluyor. Tünelin cam kısmından geçerken, etrafınızda yüzen balıkları seyredebiliyorsunuz.

Dubai'de çocuklu tatil
Atlantis

Kaydıraklardan ayrılınca biraz ileride yunusların bulunduğu havuzu ziyaret edebilirsiniz. Biz bu tip hayvanların havuzlarda yaşamasına karşı olduğumuz için bu bölüme girmedik. Dalgıçlar eşliğinde havuza dalış yaparak köpek balıklarına yemek verebiliyor veya elinizle vatoz besleyebiliyorsunuz. Cesareti olanlar için değişik bir aktivite.

Bunların dışında Dubai’de yapabileceğiniz başka etkinlikler de var: eski şehir tarafını gezebilirsiniz, marinada dolaşabilir ve bir akşam yemeğini orada yiyebilirsiniz. Tabii yapacaklarınız siz ve çocuğunuzun ilgi alanlarına bağlı. Son olarak süre kısıtlamanız yoksa Abu Dhabi’ye geçip Ferrari World’de bir gün geçirmenizi öneririm. Araba meraklısı bir oğlunuz varsa gerçekten hoşuna gidecektir. Bizim tatilimiz bittiği için burayı ziyaret edemedik. Belki başka bir zaman.

Dubai’ de çocuklu tatil rehberi

Dubai’de çocukla gezilecek yerler özetle şöyle;

Burj Al Arab

Dubai gezisine 7 yıldızlı Burj Al Arab otelinden başlanabilir. Dolgu üzerine inşa edilen otel, sahip olduğu mimariden dolayı yelkene benzetilmektedir. Oteli ziyaret edebilmek için otel ya da restoranda rezervasyon yaptırmış olmak gerekmektedir. Otelin çevresindeki kumsal halk plajıdır ve buralarda denize girmek mümkündür.

Çöl Gezisi

Bunun için bir safari turu satın almak gerekiyor. Ayakkabılardan kıyafetlere kadar her yanınız kum olacağı için uygun kıyafet ile gitmek önemli. Gece güneş battıktan sonra çöl serin olabilir. Özel cipler ile gidilen safari bölgesi, şehre yaklaşık 40 dakikalık mesafede. Burada geç saate kadar kalınıyor. Yemek ve dans gösterileri ardından geri dönülüyor. Alana gidildikten sonra kum tepeleri üzerinde şov amaçlı kullanılan ciplere binerek yaklaşık 15 dakika kum tepeleri üzerinden ciple atlayıp zıplıyorsunuz.

Dubai'de çocuklu tatil
Çölde gezi

Burj Khalifa 

Sadece Dubai’nin değil aynı zamanda dünyanın da en önemli yapılarından biri. Toplam 828 metre uzunluktaki bina, dünyanın yüksek binalarından. Bilet alarak binaya çıkılabiliyor. Ancak çok sıra olduğundan seyahat planı yaparken, henüz Dubai’ye gitmeden önce bileti online olarak almakta fayda var.

Dubai Kidzania

Dubai’de Kidzania’ya gitmek isterseniz Akvaryum’un da olduğu Dubai Alışveriş Merkezi’nde bulabilirsiniz. Bilet fiyatları, açılış saatleri için Kidzania Dubai web sitesine bakabilirsiniz. Dubai’de çocuklu tatil yapanların bilmesinde fayda olan bir yer.

IMG Worlds of Adventure

Büyük bir tema park olan IMG Worlds of Adventure 5 ayrı bölümden oluşur. Kapalı bir eğlence parkıdır.

Legoland Dubai

Dubai’de 2016 yılında açılmış olan Legoland çocuklarla birlikte güzel vakit geçirebileceğiniz bir tema park. Bilet fiyatları ve açılış saatlerini Legoland Dubai web sitesinde bulabilirsiniz.

Mall of Emirates

Ünlü alışveriş merkezinde pek çok restoran, eğlence merkezi, mağaza yer alıyor. Burada yapay kar olan bir de kapalı alan bulunuyor.

The Dubai Fountain

Gündüz ve gece belirli zaman aralıkları ile meşhur su gösterisi yapılan bu havuz, The Dubai Mall’un hemen yanında yer alıyor.

Atlantis Aquaventure Waterpark

Dubai’nin simgesi haline gelen Palmiye Adası’nda yer alan Atlantis Hotel, şehrin en prestijli otellerinden. Otel müşterisi olmayanlara da hizmet veren Aquaventure Waterpark adında ünlü bir su parkı bulunuyor. Özellikle çocuklu aileler için tüm gün geçirilebilecek harika bir yer. Dubai’de çocuklu tatil oldukça rahat ve eğlenceli.