Ana SayfaEtkinlikÇocuklarla seyredebileceğiniz 18 animasyon film

Çocuklarla seyredebileceğiniz 18 animasyon film

-

Genellikle sınırsız bir hayal gücünün ve kendine inanıp hayallerinin peşinde koşmanın ön plana çıktığı animasyon filmler her yaştan insanın izleyip mutlu olacağı yapımlar. Çocuklarınızla birlikte seyredebileceğiniz eskimeyen, büyüleyici 18 animasyon filmini sizler için listeledik.

Genel izleyici: Derecelendirilmiş film bir çocuğu neyin üzebileceğini tahmin etmek imkansız olsa da, dört yaş ve üstü izleyiciler için uygun anlamına gelir.

Ebeveyn gözetimi 7+ :Genel izlemeye uygundur, ancak bazı sahneler küçük çocuklar için uygun olmayabilir. Refakatsiz 7 yaş üzeri çocuklar izleyebilir, ancak ebeveynlerin içeriğin daha küçük veya daha hassas çocukları üzebileceğini düşünmeleri önerilir.

Arı – Bee

(Ebeveyn gözetimi 7+)

Çocuklarla seyredebileceğiniz animasyon filmi
Çocuklarla seyredebileceğiniz animasyon filmi

Bir işçi arı olna Barry’nin tüm hayatı bal yapmaktır. Barry bir gün insanların bal yediğini öğrenir ve onlara dava açar. Filmde arıların dünyamız ve sürdürülebilir bir yaşam için ne kadar önem taşıdığınında altı çiziliyor.

Ejderhanı Nasıl Eğitirsin – How to Train Your Dragon?

(Ebeveyn gözetimi 7+)

2010 yılında aynı isimli kitaptan uyarlanan animasyon Vikingler tarafından ejderhaların avcılar tarafından avlanıp öldürüldüğü ve büyük bir tehdit olarak görüldüğü Berk Adası’nda geçiyor. Berk Adası’nın gelecekteki lideri cılız Hıçgıdık ve Dişsiz adını verdiği ejderhanın, insanların kafalarındaki ejderhalar tehlikelidir tabularını yıkmaya çalıştığı seri 3 animasyon filmden oluşmakta.

Yukarı Bak – Up

(Ebeveyn gözetimi 7+)

2009 çıkışlı Yukarı Bak filminde çocukluklarından beri birbirini tanıyan ve iki zıt karaktere sahip olan Ellie ve Carl yetişkin olduklarında evlenme kararı alırlar. Birbirlerine deli gibi âşık olan bu çift için her şey yolunda gitmektedir fakat sonunda çocuk sahibi olmak istediklerinde bunun imkansız olduğunu öğrenirler. Yine de bu onların neşesini soldurmak için yeterli gelmez. Ellie’nin gitmeyi çok istediği bir yer vardır fakat çift o yaşarken gitmeye bir türlü fırsat bulamaz. Karısının ölümünden sonra çevresindekiler için huysuz bir ihtiyara dönüşen Carl kalbinin en yumuşak yerinde hala anısını yaşattığı karısının bu hayalini gerçekleştirmeye karar verir.

Ters Yüz – İnside Out

(Ebeveyn gözetimi 7+)

Riley, neşeli bir çocukluk geçiren sıradan bir çocuktur, okulda arkadaşları tarafından sevilir, okul takımındadır… Fakat babasının işi sebebiyle San Francisco’ya taşınmalarıyla birlikte bütün hayatı değişir. Tabi onunla birlikte beyninin içinde yaşayan minik duygu yaratıklarının da düzeni tamamen bozulur. Neşe ve Üzüntü’nün Riley’in zihninde birbirlerinin değerini anladıkları bir yolculuk yapmaları gerekir. 2015 haziranında gösterime giren animasyon filmi Ters Yüz aklın sınırlarını zorlayan muhteşem bir yapım.

Ayı Kardeş – Brother Bear

(Ebeveyn gözetimi 7+)

Ayı Kardeş – Brother Bear

2003 yılında gösterime giren Ayı Kardeş animasyonunda Kenai, ağabeyi bir ayı tarafından öldürüldükten sonra intikam almak için abisini öldüren ayının peşine düşer ve öldürür fakat bundan sonra gözlerini açtığında kendini bir ayının bedeninde bulur ve öldürdüğü ayının yavrusu olan Koda’yla beraber bir maceraya çıkmak zorunda kalır. İzleyen herkesin aklına “Herkes duysun ben yola çıktım.” (On My Way) şarkısıyla kazınan filmde bol bol dramatik ögeler bulunmakta.

Patron Bebek – The Boss Baby

(Ebeveyn gözetimi 7+)

7 yaşındaki Tim ailesine yeni katılan küçük bir bebekle beraber hayatının değişeceğini az çok hissetmiştir fakat beklemediği şey bu bebeğin yetişkinler ortada yokken çok akıcı bir şekilde konuşması ve takım elbise giymesidir. Ailenin en genç ferdi olan bebek aslında bir ajandır ve Puppy şirketinin şeytani planlarını öğrenip durdurmak için sahada çalışmak zorunda kalmıştır. Her şeye burnunu sokan Tim’i de mecburen bu işe katmak zorunda kalır.

İyi Bir Dinozor – The Good Dinosaur

(Ebeveyn gözetimi 7+)

Dinozorların sonunu getiren meteorun dünyayı ıskaladığı bir evrende geçen animasyon filminde insanlar ve dinozorlar bir arada yaşamak zorundalardır. Arlo isimli bir dinozor kendine küçük bir insan çocuğunu evcil hayvan olarak almak zorunda kalır ve film onların eve geri dönme hikayesidir. 2015 yılında çıkan İyi Bir Dinozor’un yönetmenliğini Kayıp Balık Nemo’nun yazarı Bob Peterson yapıyor.

Buz Devri – Ice Age

(Genel izleyici)

İlk filmi 2002 yılında çıkan Buz Devri aslında bir beşleme. Hayvanların henüz evrim sürecinde uzun dişlerini kaybetmediği ya da mamut gibi hayvan türlerinin soyunun tükenmediği bir devirde yani buz devrinde insanların ve hayvanların zorlu yaşamları anlatılıyor. Bir mamut, tembel hayvan ve nasıl olduysa bu ekibe dahil olan kılıç dişli kaplan buldukları insan bebeğini güvenle evine ulaştırmak için bir yolculuğa çıkarlar.

Çocuklarla siz de çocuk olup gerçek dünyadan biraz uzaklaşmak ve onlarla sohbet ederek keyifle film seyretmek isterseniz bu eskimeyen 20 animasyon filmi kaçırmayın.

Coco

(Ebeveyn gözetimi 7+)

Miguel’in ailesinde müzikle ilgili her şey yasaktır fakat 12 yaşındaki bu küçük çocuk idolü olan Meksikalı gitarist Ernesto de La Cruz gibi gitar çalmak istemektedir. Ailesine karşı çıkarak geleneksel olarak ölülerin anıldığı gecede müzisyenin gitarını ele geçirir fakat beklemediği şekilde kendini ölüler diyarında bulur. Bu andan sonra Miguel ölüler diyarından çıkmaya çalışırken ailesinin müziği yasaklama sebebi olan sırrını da öğrenecektir.

Şirinler: Kayıp Köy – Smurfs The Lost Village

(Ebeveyn gözetimi 7+)

Şirinler çizgi roman serisine dayanan aksiyon dolu bir çocuk animasyon macera filmidir. Bu küçük mavi sevimli yaratıklar ormandaki köylerinde mutlu, huzurlu yaşarlarken köydeki tek kız olan Şirine bir gün, arkadaşlarıyla ormanda gezerken kötü büyücü Gargamel tarafından yakalanır.

Gargamel’in kendi kötü işleri için sihirli güçlerini kullanarak çok sayıda Şirin’i yakalama planı vardır, ancak Şirine ve arkadaşları köye kaçmayı başarırlar.  Ama uzakta olan diğer Şirin Köyü’ne tehlikede olduklarını bildirmeleri gerekmektedir.

Filmde komik bir karakter olmasına rağmen Gargamel aynı zamanda çok tehditkar, kaba ve korkutucudur. Kalesi karanlık ve gizemlidir ve büyüden bahseder. Bu 5 yaş altı çocuklar için korkutucu olabilir.

Oyunbozan Ralph – Wreck-It Ralph

(Ebeveyn gözetimi 7+)

Bir atari salonundaki oyunlardan birinde Ralph bina yıkan kötü adamdır ve yıllardır aynı işi yapmaktan bıkmıştır. Kötü adam olmaktan hoşlanmadığını düşünür ve iyi adam olmak ister. Bu isteğine uygun olarak kablolar arasında gezerek diğer oyunlara karışmaya başlar ancak yaptığı bir hatayla Sugar Rush oyununu tehlikeye atar. 2013 yılında çıkan animasyon film Oyunbozan Ralph oyunların içindeki kahramanların dünyasına bir bakış atmamızı sağlıyor.

Leylekler – Storks

(Genel izleyici)

2016 yılında gösterime giren Leylekler animasyonunda anne babaların, çocuklarının sordukları “Ben nereden geldim?” sorusuna “Seni leylekler getirdi.” cevabını verdikleri dönem kapanmıştır ve artık leylekler bebek getirmek yerine paket teslimatı yapmaktadırlar. Junior isimli leylek yıllar sonra yanlışlıkla bebek yapma makinesini çalıştırır. Leyleklerin arasındaki tek insan Tulip ve Junior’un birinci hedefi bu bebeği ailesine ulaştırmak olur.

Aslan Kral – The Lion King

Çocuklarla seyredebileceğiniz 20 animasyon filmi

(Ebeveyn gözetimi 7+)

1994 yılında gösterime girmiş ilk filmin ardından 2019 yılında aynı senaryo üzerinden bir film daha yapıldı. Küçük bir yavru olan Simba, Kral olan babası Mufasa’ya büyük bir hayranlık beslemekte ve büyürken onun bilgeliğinden faydalanmaktadır. Ancak amcası Scar’ın kral olmak için yaptığı planlar Mufasa’nın ölümüne neden olurken Simba’nın kafasındaki korkunç düşüncelerle birlikte kaçmasına neden olur.

Vol-i –  Wall-E

(Genel izleyici)

İnsanlar dünyayı yiyip bitirmiş ve geride sadece çöp yığınından oluşan bir gezegen kalana kadar da durmamışlardır. Dünyada yaşayamayacaklarını fark edince rahat ve konforlu bir uzay gemisi tasarlayıp uzaya taşınmışlardır. Dünyada kalan Vol-i isimli robotun yapması gerekense bütün bir gezegeni çöplerden arındırmaktır. Ancak bu görevi yaparken çok yalnızdır. Sonunda bulduğu bir fidan ona uzay gemisinden başka bir robot olan Eve’yi getirir. Pixar stüdyoları tarafından ciddi bir bütçe ayrılarak hazırlanmış Vol-i aynı zamanda Oscar ödüllüdür.

Çılgın Hırsız – Despicable Me

(Ebeveyn gözetimi 7+)

Artık iyice eski şanını kaybetme yoluna girmiş olan kötü adam olan Gru’nun en büyük emeli küçük sarı yaratıkları ile birlikte Ay’ı ele geçirmek ve ününü geri kazanmaktır. Üç küçük yetim olan Margo, Agnes ve Edith ile tanıştığında ise hayatı geri dönülmez bir şekilde değişmek zorunda kalır. 3 filmden oluşan Çılgın Hırsız animasyonunun ilk filmi 2010 yılında gösterime girmiştir.

Madagaskar

(Ebeveyn gözetimi 7+)

New York’da hayvanat bahçesinde yaşayan aslan Alex zebra Marty, zürafa Melman ve su aygırı Gloria hayvanat bahçesi dışında nasıl bir dünya olduğunu merak eder ve hayvanat bahçesinden kaçarlar. Başlarına gelen aksiliklerin ardından kendilerini Afrika’da bulurlar.  Onlar için bilinmeyene yolculuk yeni başlamıştır. Madagaskar serisinin 2 filmi ve sonrasında Madagaskar Penguenleri adıyla serinin devamı da bulunmaktadır.

Neşeli Ayaklar – Happy Feet

(Ebeveyn gözetimi 7+)

İmparator penguenlerinin kendilerine bir eş bulmak için muhteşem bir sese ihtiyaçları vardır ki müstakbel eşinin ilgisini çekebilsin. Fakat Mumble isimli penguen hem güzel bir sese sahip değildir hem de görünüşü diğerlerinden farklıdır. Sonunda kaderi dışlanmak olduğunda kendi türünün yanından ayrılır ve farklı iletişim yolları olan başka penguenlerle tanışır. Bu onu kendi kalbinden gelen ezgiyi bulmasını sağlayacağı bir yolculuğa çıkarır. İlk filmi 2007’de gösterime giren Neşeli Ayaklar iki filmden oluşmakta.

Alaaddin

(Genel izleyici)

Agrabah’ın zeki kahramanı Aladdin, Prenses Jasmine, evcil maymunu Abu, Magic Carpet, papağan Iago ve tabii ki en iyi arkadaşı lambadaki Cin’in yardımıyla kötülüğe karşı savaşırken çeşitli maceralara atılır.