Ana SayfaEtkinlikDijital medya okuryazarlığı güvenliğiniz için önemli!

Dijital medya okuryazarlığı güvenliğiniz için önemli!

-

İnternetteki olası tehlikeler arasında siber zorbalık, kimlik hırsızlığı, yalan haberler, yanlış bilgiler, davranış şeklinizi, tercihlerinizi kaydeden programlar, yanıltıcı reklamlar ve çocuklar için zararlı sonu ölüme kadar varabilen içerikler bulunuyor. Bunlardan korunmanın ilk yolu ise dijital medya okuryazarlığı eğitimi almak.

Ülkemizde RTÜK ve Millî Eğitim Bakanlığı iş birliği ile okullarda “Medya Okuryazarlığı” dersi seçmeli ders olarak yer alıyor. Peki ama bu dersin ne olduğunu veliler yeterince biliyor mu? Konunun günümüz dünyasında giderek önem kazanması sebebiyle geçtiğimiz günlerde Singapur, The Get Smart With Sherlock videolarını yayınladı. Siber ve dijital medya okuryazarlığı hakkında toplumu bilinçlendirmek için yapılan bu animasyon videolar YouTube ve çeşitli platformlar üzerinden halka sunuldu. Medya Okuryazarlığı Konseyi de kurulan Singapur’da, Get Sherlock ile bireylerin internet ortamındaki tehlikeleri daha iyi anlamalarını amaçlıyor.

Bu konuda Hürriyet Teknoloji köşe yazımda da ifade ettiğim gibi giderek hızlanan teknolojik gelişmeler dijital dünyayı da hızla değiştiriyor ve kullanıcıların çevrim içi davranışlarını doğru yapabilmeleri de giderek zorlaşıyor. Özellikle gençlerin giderek artan sosyal medya kullanımları gerek fiziksel gerekse psikolojik pek çok tehlikeye karşı onları hedef haline getiriyor. Jenerasyon farkı, ilgi alanı gibi konular insanların hızla ilerleyen teknolojik gelişmelere aynı hızda uyum sağlamasını engelleyebiliyor. Oysa suçun ve suçluların şekil değiştirdiği günümüz dünyasında artık dijital ortamı iyi kullanmak herkesin hâkim olması gereken bir konu.

Dijital dünyadan doğru faydalanmak gerekiyor

İnternette gördüğümüz buz dağının üstü diyebileceğimiz alanın haricinde bir de  “Deep web” dediğimiz arama motorlarının karşımıza getirmediği ama meraklı, yeni nesil çocukların bir yolunu bulup erişebileceği yerler var. Burada çok farklı bilgiler, uygunsuz içerikler de yer alıyor. Her ne kadar korkutucu görünse de normal bir kullanıcı olarak buralara girmeniz çok olası değil. Fakat sizin giremediğiniz bu noktalara çocuklarınız bir yolunu bularak girebilir.

Ayrıca internette Mavi balina, Momo vb. pek çok uygunsuz içerik bulunuyor. Mavi balina bitiyor, Pembe balina çıkıyor. Bu sebeple sizi veya çocuğunuzun güvenliği için internette bilmediğiniz yerlerde fazla gezinmemek, lisanslı ürün kullanmak, antivirüs programı kullanmak işe yarayacaktır ancak yeterli olmayabilir. Teknoloji, telekomünikasyon şirketlerinin çocuklar için güvenli internet uygulamalarını araştırıp bunları kullanabilirsiniz. Ayrıca güvenlik ayarlarınızı maksimumda tutabilirsiniz. Fakat her zaman yeterli olmayabilir. Bu sebeple dijital medya okuryazarı olmak, en başta interneti bilinçli kullanmak önemli. Kendimizi ve çocuklarımızı korumayı ilk önce biz bilmeliyiz.