Deneysel yeni HPV aşısı tedavi için ümit vaat ediyor

HPV nedir ve tedavisi nasıl yapılır?
HPV nedir ve tedavisi nasıl yapılır?

Yeni bir çalışmaya göre, deneysel HPV aşısı, rahim ağzında ağır lezyonları olan kadınlarda HPV (Human papillomavirüs) enfeksiyonunu temizledi ve ilerlemesine engel oldu. Klinik çalışmada, kansere yol açan HPV enfeksiyonlarına karşı uygulanan immün tedavi ümit vaat ediyor.

Bu deneysel aşı, bağışıklık sistemini rahim ağzında oluşmuş kansere giden değişikliklere, özellikle de CIN olarak bilinen lezyonlara saldırması için tetikleyen bir protein içeriyor. Bu sayede bağışıklık sistemini uyaran aşı, korunma amacıyla uygulanan rutin HPV aşılarından farklılık gösteriyor.

Şiddetli lezyonları olan kadınların yaklaşık üçte birinde HPV enfeksiyonunu temizleyen yeni terapötik (tedavi edici) aşının, lezyonları gidermek için ameliyattan daha güvenli ve kolay bir yol olabileceği düşünülüyor.

Kadın Hastalıkları ve Jinekoloji Profesörü Dr. Diane Harper, “Hali hazırda HPV enfeksiyonu olan kadınları tedavi etmeye çalışan çok az ürün var. Bu çalışma ile araştırmacılar, yalnızca lezyonları ortadan kaldırmakla kalmayıp aynı zamanda HPV enfeksiyonunu da ortadan kaldırabileceklerini buldular.”dedi.

Bilimsel bir dergi olan Jinekolojik Onkoloj’ide yayınlanan araştırmayı değerlendiren Dr. Harper, “TS olarak adlandırılan aşının, HPV enfeksiyonunu önlemek için kullanılan rutin aşıdan farklı. Kullanılan rutin aşı HPV enfeksiyonunun ortaya çıkmasını önlerken, TS zaten HPV olmuş dokuları temizliyor.” diyor.

HPV Nedir?

HPV, ortak bir virüs grubuna verilen addır ve 100’den fazla HPV türü bulunmaktadır.

Birçok kadın, yaşamları boyunca herhangi bir belirti olmadan HPV ile enfekte olabilir.

Vakaların büyük çoğunluğunda, hiçbir belirti olmaz ve enfeksiyon bağışıklık sistemi sayesinde kendiliğinden giderilir. Ancak bazı durumlarda kalıcı enfeksiyon rahim ağzı hastalığına yol açabilir.

Bazı HPV tipleri yüksek risk taşır çünkü rahim ağzı kanserlerin gelişimi ile bağlantılıdır.

Rahim ağzı kanseri vakalarının % 99.7’sinin sebebi HPV enfeksiyonlarıdır.

Birçok HPV tipi ağız, boğaz veya genital bölgeyi etkiler. HPV cinsel ilişkiden kolaylıkla bulaşabilen bir virüstür.

Kaynak: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0090825819304846

Güncel gelişmeleri bizimle takip edin. Kids haber kidsgourmet editörleri tarafından hazırlanan özel haber ve bültenlerdir. İletişim veya görüş için kurumsal@kidsgourmet.com.tr adresine mail atabilirsiniz.