Ana SayfaAileGüzel bir cilt için 10 basit yöntem

Güzel bir cilt için 10 basit yöntem

-

Cilt güzelliği için yaptığımız pek çok uygulama var. Daha güzel bir cilt için yaptığımız bazı uygulamalar ise kimi zaman yarardan çok zarar getirebilir. Bunların başında her duyduğumuz ve adında “doğal” sözü geçen şeyi kendimize uygulamaya kalkışmamız gelir. Oysa doğal da olsa her malzeme her cilde uygun olmayabilir. Meyve, sebze gibi malzemelerden yapılan cilt maskeleri alerji yapabileceği gibi cildinizi yakabilir ya da aşırı kurutarak soyulmaya, pullanmaya sebep olabilir. Peki daha güzel bir cilt için neler yapılabilir. Bu basit önlemlerle cildinizi güzelleştirebilirsiniz.

Daha güzel bir cilt için bu 10 kurala dikkat!

1- İyi makyaj malzemesi kullanın

Makyaj malzemenizin iyi kalite olması ve bayatlamamış olmasına dikkat edin. Çok eski, ağzı açık bırakılmış ürünler bakteri biriktirebilir bu da cildinizde sivilcelenmeye neden olabilir. Ayrıca kaliteli malzemeler çeşitli dermatolojik testlerden geçmiştir ve alerji riski düşüktür.

2- Makyajla uyumayın

Makyaj ile uyumak cildinizdeki gözeneklerin tıkanmasına sebep olabilir. Cilt siz uyurken kendini yeniler ve ne kadar temiz bir cilt ile uyursanız sabah çok daha parlak bir cilt ile kalkarsınız. Kirpiklerinizde kuruyan rimeller onların dökülmesine sebep olabilir. Fondöten gibi kapatıcılar cildinizdeki gözenekleri tıkayabilir.

3- Bol su için

Su cildin en önemli besinidir. İdrarınızın berrak olması gün içinde yeterli su içtiğinizi gösterir. Cildiniz nemini sudan alır. Günde 8-10 bardak su içmeye özen gösterin.

İlginizi çekebilir: Su 

4- Cildinizi sık sık sabunla yıkamayın

Sabun cildi kurutan bir maddedir. Cildinizi su ve sabun yerine cildinize uygun bir temizleyici ile yıkamaya çalışın.

5- El ve cep telefonunuzu sık sık temizleyin

Gün içinde yüzünüze değen cep telefonlarını temiz tutmaya çalışın. Elleriniz kirliyken yüzünüze fazla dokunmayın. Sık ve iyi el yıkamak cildinizi de bakterilerden koruyacaktır.

6- Güzel bir cilt için sağlıklı beslenin

Dengeli ve sağlıklı beslenmek cildinizin daha parlak görünmesini sağlar. Sağlık ilk önce cildinize yansır. Dengeli ve sağlıklı beslenme hem sizi hem de cildinizi sağlıklı kılar.

7- Fazla bronzlaşmayın

Bronzlaşmak cildin yanması demektir. Güneşin zararlı ışınlarından cildinizi korumak cilt yaşlanmasına ve cilt kanserine karşı sizi korur. Uzmanlar cilt sağlığınız için güneşten koruyucu kullanmanızı önermektedir.

İlginizi çekebilir: Güneşten nasıl korunulur?

8-Güneşten koruyucu kullanın

Güneşten koruyucu özellikle yaz aylarında cildinizi ultraviyole ışınlarından korumanızı sağlar. Yaz aylarında 50 koruma faktörlü kış aylarında güneşli günlerde ise daha düşük koruma faktörlü güneşten koruyucu kullanılabilir. Güneş koruyucuyu yüzünüze, boynunuza, göz kapaklarınıza sürmeyi unutmayın. Güzel bir cilt için güneşten yaz ve kış korunun.

9- Güzel bir cilt için iyi uyuyun

İyi ve yeterli uyku hem cilt güzelliğiniz hem de kilo almamanız için önemlidir.

İlginizi çekebilir: Yeterince uyuyun ki durduk yere acıkmayın.

10- Cildinizi fazla soymayın

Cildinizdeki ölü hücreleri soymak için evde uyguladığınız peeling, çok sık uygulandığında cildinizi kurutur ve fazla soyulmasına sebep olabilir. Bu durum da cildinizde alerji, pullanma yapabilir.  Peeling maskelerini sık kullanmayın ve cildinizi peeling işleminden sonra doğru bir nemlendirici krem ile nemlendirmeyi unutmayın.