Ana SayfaHaberCOVID-19 pozitif anne ve bebeğini ayırmaya gerek olmayabilir

COVID-19 pozitif anne ve bebeğini ayırmaya gerek olmayabilir

-

COVID-19 testi pozitif olan annenin yenidoğan bebeği pek çok sağlık kurumlarında tedbir olarak annesinden ayrı tutuluyor. Bir bebeği doğumda annesinden ayırmak hem anne hem de bebeğin sağlığı için olumsuz sonuçlar doğurabileceğinden bilim insanları bu konuyu araştırıyor. JAMA’da yayınlanan yeni araştırma ise COVID-19 pozitif anne ve bebeğini ayırmaya gerek olmayabileceğini öne sürüyor.

Araştırma kapsamında Mart 2020 ile Ocak 2021 arasında İsveç’te doğan tüm bebeklerin %92’si yani yaklaşık 90 bin doğum incelendi. Araştırmaya göre bu dönemde 2.323 bebeğin hamilelik sırasında COVID-19 testi pozitif olan annelerden doğduğunu ve doğum sırasında 642 annenin testinin pozitif çıktığı tespit edildi. Test sonucu pozitif çıkan annelerden doğan tüm bebekler, doğumdan 12 ila 24 saat sonra test edildi. Yenidoğan ünitesine alınan bebeklerin COVID-19 testleri doğumdan 48 ve 96 saat sonra tekrarlandı. Sonuç olarak yalnızca 21 bebek (%0,9) COVID-19 pozitif test çıktı. Bunların çoğu herhangi bir belirti göstermedi. 

JAMA'da yayınlanan yeni araştırma ise COVID-19 pozitif anne ve bebeğini ayırmaya gerek olmayabileceğini öne sürüyor.

Bununla birlikte araştırmada COVID-19 olan annelerden doğan bebeklerinde daha fazla solunum problemleri yaşandığı görüldü. Ancak araştırmacılar bunun COVID-19 grubundaki erken doğum sayısının yüksek olmasıyla ilgili olabileceğini belirttiler. Ayrıca araştırmacılar COVID-19 testi pozitif olan kadınların erken doğum riskinin arttığına dair daha önce yapılan çalışmaları destekleyen sonuçlar elde ettiler. COVID-19 pozitif olan kadınların % 8.8’i erken doğum yaparken, COVID-19 negatif olanların% 5.5’i erken doğum yaptı. Diğer çalışmalar gibi, bu araştırma da COVID-19 olan anne ile erken doğum arasında bir ilişki buldu. 

Araştırmanın bir diğer sonucu ise annedeki COVID 19’un çocuğun ölümüyle ilişkili olmadığı yönünde. Araştırmacılar hamilelik sırasında COVID-19 pozitif ve COVID-19 negatif olan annelerden doğan bebeklerin ölüm oranında da bir fark bulunmadığını belirtiyorlar.

Covid-19 pozitif anne ve bebeğini ayrımaya gerek yok

Araştırmanın baş yazarı Dr. Mikael Norman, “Bu çalışmamız, hamileyken veya doğum sırasında COVID-19 testi pozitif olan kadınlardan doğan bebeklerin doğumda rutin olarak annelerinden ayrılmasına gerek olmadığı önerisini desteklemektedir.  Annelerinin COVID-19 taşıması veya geçirmiş olması nedeniyle bebeklerin enfekte olma veya sağlıklarının bozulma olasılığı çok düşüktür.” diyor.

Araştırmanın bu dönemde uygun şartlarda emzirmenin de güvenli göründüğünü belirten Norman, “COVID-19 grubundaki kadınların %94’ü hastaneden taburcu olurken bebeklerini emzirirken, bebeklerinin %99’u negatif çıktı. Covid 19 ile enfekte olan az sayıdaki bebek, enfeksiyon belirtisi göstermedi.” dedi.

Her ne kadar araştırmacılar COVID-19 pozitif anne ve bebeğini ayırmaya gerek olmayabilir diyorsa da tüm ülkelerdeki sağlık hizmeti ve koşulları araştırmanın yapıldığı İsveç ile aynı olmadığından, ayrıca virüsün mutantları da farklılık gösterebileceğinden kesin sonuçlar için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Şu an ülkemizde genel uygulama emziren anneler için şu şekildedir:

Emziren anne Covid pozitif ise!

• Anne Covid pozitif ise çift maske takmalıdır.

• İlacını mutlaka kullanmalıdır.

• Beş günlük ilaç kullanma döneminde sütünü sağıp atmalıdır! Bu dönemde mama kullanımı önerilmektedir. 

• Bazı anneler ilaç kullanmayıp bebeklerini emzirmeyi tercih edebilir. Ancak ateş 38 derece ve üstüne çıktığında hiç bir enfeksiyonda emzirmeyi önerilmiyor. Zira anne sütünden bulaş olabiliyor. 

Kaynak:

https://www.who.int/news/item/01-09-2020-increasing-understanding-of-the-impact-of-covid-19-for-pregnant-women-and-their-babies

https://jamanetwork.com/journals/jama/fullarticle/2779586

https://jamanetwork.com/journals/jama/fullarticle/2779587

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32458558/