Ana SayfaBebek BakımıCorona virüs salgınında emzirme nasıl olmalı?

Corona virüs salgınında emzirme nasıl olmalı?

-

İçinde bulunduğumuz sosyal izolasyon ve corona virüs salgını nedeniyle emziren anneler bebeklerini beslerken tedirginlik yaşayabiliyor. Henüz yeterli bilimsel çalışma olmamasına karşın geçen zaman zarfında yapılan testlerde anne sütünde virüs olduğunu gösteren bir kanıt bulunamadı. Şu an anne sütünün koruyucu etkisinin baskın olduğu düşünülüyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanı Doç. Dr. Enver Mahir Gülcan enfekte olmuş kadınların virüsü anne sütü ile bulaştırabileceğinin bilinmediğini ancak enfekte annenin el teması ve damlacık yoluyla bebeğe bulaştırabileceğini söyledi. Peki corona virüs salgınında emzirme nasıl olmalı?

Anne sütü eşsiz bir besindir ve bebeği enfeksiyonlara karşı koruduğu bilinmektedir. Corona virüs durumunda da tıpkı mevsimsel gripte (influenza) olduğu gibi annenin virüsü bebeğine bulaştırmaktan kaçınmak için önlemler almasını ve bebeğini anne sütü ile beslemeye devam etmesini öneriyoruz.

Corona virüs salgınında emzirirken nelere dikkat etmeli?

Eğer corona virüs ile enfekte olduğunuzu düşünüyorsanız öncelikle derhal Sağlık Bakanlığı’nın belirttiği gibi ilgili kurumları aramalı ve kendi hekiminize de bilgi vermelisiniz. Anne ve bebeğin yakın temasının riskleri multidisipliner ekip tarafından fayda-zarar dengesi göz önüne alınarak belirlenmelidir. Emziren annede corona virüs tanısı konmadıysa yine de bebeği riske atmamak için yapılması gereken önlemler bulunmaktadır. Bunlar;

  • Bebeğinize ya da sağma pompası/biberon dokunmadan önce ellerinizi sabun ve suyla iyice yıkayın,
  • Bebeğinizi emzirmeye başlamadan önce göğüs uçlarınıza yıkanmamış ellerinizle dokunmayın,
  • Bebeğinizi emzirirken mümkünse diğer aile üyelerinden ayrı havalandırılmış bir alana gidin ve maske kullanın,
  • Eğer süt pompası kullanılıyorsa her kullanımdan sonra pompayı iyice temizleyin,
  • Sterilizasyon kurallarına sıkı sıkıya uyun ve kişiye özel pompa kullanmaya çalışın,
  • Sağılmış süt saklıyorsanız poşetleri herkesin ellememesine özen gösterin,
Kidsgourmet
Ailelerin ve uzmanların tercih ettiği güvenilir yayın.