Çocukların dişlerini çürükten korunmak için neler yapılabilir?

Çocuk dişlerini çürükten korumada en etkin yöntem, dişlerin düzenli ve doğru bir şeklide günde en az iki kez fırçalanmasıdır. Bunun dışında çürük gelişimin önlenmesinde çok etkili olan bazı koruyucu uygulamalar vardır. Bunlar fissür örtücü ve yüzeysel fluorid uygulamalarıdır. Dişlerin en çok çürüme riski olan çiğneyici yüzeyindeki girintiler, halk arasında diş ojesi olarak bilinen fluorid içerikli fissür örtücüler ile örtülerek bu bölgede çürük oluşumundan korunmuş olur.

Fissür örtücüler diş yüzeyine bir kez uygulanır, tekrarlanmasına gerek yoktur.

Ancak düzenli olarak (en geç 6 ayda 1) kontrol edilmeleri gerekir. Ayrıca dişlerin tüm yüzeylerine uygulanan yüzeyel fluorid uygulamaları vardır. 6 ayda 1 tekrar edilen bu uygulamalar sayesinde asit ataklarının önüne geçilebilmekte ve ağız ortamında sürekli bir fluorid salınımının olması sağlanmaktadır.

6 yaşında ilk sürekli diş olan 1. büyük azı dişleri süt azılarının hemen arkasından sürmeye başlar. Bu dişlerin sürmeye başlamasından, herhangi bir süt dişinin yerine gelmedikleri ve çok geride oldukları için genellikle çocuğun ya da ailenin haberi olmaz. Süt dişlerinin erken kaybı, özellikle arka azı bölgelerinde sürekli dişlenme sırasında bazı problemlere neden olmaktadır.

Her 5 çürük dişten dördü arka azı dişlerde oluşmaktadır.

Özellikle büyük yüzeylere ve derin çukurcuklara sahip olan ve en önemlisi 6 yaşında sürüp ömür boyu ağızda kalan, dişlenme ve kapanışın temeli olan 6 yaş dişlerinin özenle ve dikkatlice fırçalanması gerekir. Bu nedenle anne-babaların çocukların diş fırçalamalarını izlemesi, özellikle bu dişlerin iyi fırçalandığından emin olması gerekir. 6 yaş dişleri genellikle 6 yaşında sürmeye başlarlar ve sürmelerini tamamlamaları yaklaşık olarak 6 ay ile 1 sene arasında olmaktadır. Fırçalanması ve dolayısıyla bakımı oldukça zor olan bir bölgeden süren ve sürmesi de bu kadar uzun olan bu dişlerin özellikle sürme dönemleri sırasında fluorid desteğine ihtiyaçları vardır.  Sürmelerini tamamlayana kadar yüzeysel fluorid uygulamaları ile koruma altına alınmaları ve sürmelerini tamamlar tamamlamaz da fissür örtücülerle kaplanmaları çürükten korunmalarında büyük önem taşır.

Her çocuğa uygulanacak koruyucu tedavi programı farklılık gösterir

7-8 yaşlarında ilk süren süt keser dişler yerini sürekli dişlere bırakır. Süt dişleri sallanmaya başladığında haftalarca düşmeden ağızda kalabilirler. Çocuk bu nedenle beslenme ve diş bakımını yapmada oldukça güçlük çeker. Özellikle hem süt hem de sürekli dişlerin ağızda bulunduğu karışık dişlenme döneminde çürükten koruyucu uygulamalarla desteklenmeleri gerekir. Ancak her çocuk kendi ağız ve diş sağlığı durumuna ve çürük risk durumuna göre değerlendirilmelidir. Her çocuğa uygulanacak koruyucu tedavi programı bu nedenle farklılık gösterir. Hangi çocuk için hangi koruycucu tedavilerin hangi sıklıkta uygulanacağı mutlaka bir çocuk ağız ve diş sağlığı uzmanı tarafında değerlendirilmelidir. Bunun için de çocukların 4-6 ayda bir uzman hekim tarafından takip edilmesi gerekir.

Fissür örtücü ve yüzeyel fluorid uygulama süresi oldukça kısa, uygulama şekli de oldukça kolaydır. Bu nedenle 3,5 yaşından itibaren tüm çocuklar bu uygulamalara kolaylıkla uyum gösterebilmektedirler.

 

Dt. Doç. Dr. Şule KAVALOĞLU ÇILDIR

Dentway