Ana SayfaHaberÇocukları dövmek veya azarlamak yasaklanıyor

Çocukları dövmek veya azarlamak yasaklanıyor

-

Yakında çıkacak bir yasa uyarınca ebeveynlerin, terbiye etmek için çocuklara fiziksel veya psikolojik şiddet kullanmalarına izin verilmeyecek. Feodal sistemlerde rastlanan, çocukları terbiye etmek için sık başvurulan çocuğu dövmek veya azarlamak genel inanışın aksine uzmanlarca önerilmeyen bir yöntem. Ayrıca çocuk haklarına da aykırı.

Çin’deki pek çok anne baba tıpkı bizde olduğu gibi bir kültüre sahip. Bu kültür “kızını dövmeyen dizini döver” ve benzeri talihsiz inanışları destekliyor. Ancak günümüzde bilimin de ortaya koyduğu gibi bu davranış modeli çocukları terbiye etmekten ziyade daha çok ileride tüm yaşamlarını etkileyecek psikolojik sorunlara yol açabiliyor. Durumu yeniden değerlendiren Çin hükümeti yeni bir yasa tasarısı üzerinde çalıştı ve artık yeni yasanın sadece onaylanması bekleniyor. Artık Çinliler de eğer asi bir çocuğu terbiye etmezlerse büyüyüp şımarık olacağına olan inanışlarını terk ediyor. Ancak bu kolay olmayabilir.

Çocukları dövmek çözüm değil

Çin Halk Cumhuriyeti 1949’da kurulmadan önce insanların evliliklerine bile ebeveynleri karar veriyordu. Daha sonra hükümet bu uygulamayı kaldırdı. İnsanların bu duruma alışmaları uzun yıllar almıştır. Ancak yapılan onlarca araştırma çocukluk travmalarının bireylere ileriki yaşlarında zarar verdiğini hatta onların genetiğinde dahi değişiklik yapabilecek boyutta etkilerinin olduğunu gösterdi. Ayrıca kötü çocukluk yaşamlarının bireylerin hayat süresini, sağlığını da olumsuz etkilediği yine araştırmalarda gösterilenler arasında.