Çocuklarda DEHB annenin psikolojisi ile ilişkili olabilir

Çocuklarda DEHB riski annenin psikolojisi ile ilişkili olabilir
Çocuklarda DEHB riski annenin psikolojisi ile ilişkili olabilir

İngiltere’de yapılan uzun dönemli bir çalışma, hamilelikte ve doğumdan sonra 5 yaşına kadar olan süreçte, annesi ankisiyete (Kaygı) yaşayan çocuklarda DEHB riskinin arttığını gösterdi. Bu çocuklar 16 yaşına geldiklerinde, DEHB (Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu) belirtileri gösterme ihtimallerinin diğerlerine göre iki kat fazla olduğu görüldü.

Çalışmayı yöneten Doç. Dr. Blanca Bolea, “Bu, bir çalışma kaygının, çocuğun sonraki yaşamdaki hiperaktivitesi ile bağlantılı olduğunu ancak dikkatsizliğin bağlantılı olmadığını gösteren ilk çalışmadır.  Toplam 3199 çocukta hiperaktivite kontrolü yaptık. Anneleri yüksek ve orta derece kaygı yaşadığı görülen 224 çocuğun diğerlerine nazaran iki katından fazla hiperaktivite belirtileri gösterdiğini bulduk”diyor.

Çocuklarda DEHB

Çocuklarda DEHB, nörogelişimsel bir sorun ve doğru yaklaşımla tedavi edilmediğinde etkileri ileri yaşlara uzanan, yetişkinlikte de hayatı zorlaştıran bir sorun olarak tanımlanıyor.

İlginizi çekebilir: Yetişkinlerde DEHB

Bilim insanları, çocuklar büyüdükçe nasıl değiştiklerini takip edebilmek için uzun dönemli bir proje olan ALSPAC’a katılan 3.000’den fazla çocuğu inceledi. 

Endişe (Ankisiyete) belirtileri gösteren annelerin çocukları 8 yaşına geldiğinde, dikkat testlerine tabi tutuldu ancak araştırmacılar anneleri ne derece ankisiyete yaşamış olursa olsun çocuklar arasında bir fark olmadığını tespit etmişlerdir. Fakat 16 yaşından büyük 3.199 çocuktan oluşan bir grup yeniden test edildiğinde, araştırmacılar annenin hamilelik ve sonrasında ne kadar endişeli olduğuna bağlı olarak DEHB semptomlarında anlamlı bir fark buldular.

Araştırmayı yapan Bristol Üniversitesi bilim insanları, “Bu çalışma, annelik kaygısının DEHB ile bağlantılı olduğunu gösteriyor. Burada elde edilen sonuçlar hayvan deneyleri ile örtüşüyor. Fakat henüz bunu neyin etkilediğini tam olarak bilemiyoruz. DEHB çok farklı nedenleri olan bir nörogelişimsel durumdur. Genetik olabileceği gibi çevresel faktörler de etkili olabilir. Bu sebeple tek bir sebep gösteremiyoruz. Konuyu doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyacımız var.”diyor.

Kaynak: European College of Neuropsychopharmacology. “Children of anxious mothers twice as likely to have hyperactivity in adolescence.” ScienceDaily. ScienceDaily, 9 September 2019. <www.sciencedaily.com/releases/2019/09/190909095021.htm>.