Ana SayfaEtkinlikÇocuklar için çizgi film önerileri

Çocuklar için çizgi film önerileri

-

Çizgi filmler çocuklar kadar büyüklerinde sevgisini kazanan yapımlar. Çoğunlukla eğlenceli bu çizgi dünya çocukların hayatlarının ilk yıllarında izlemekten keyif aldıkları yapımlardan oluşur. Ancak çizgi filmlerin çocuklar üzerinde hem olumlu hem de olumsuz etkileri olabilir. Önce çocuklar için çizgi film önerilerine sonra da çizgi filmlerin çocuklar üzerindeki etkilerine bakalım.

Çocuklar için çizgi film önerileri

Gizemli Vakalar

Gizli ajanlar Sam ve Kit, bilimsel gerçekleri ve havalı araç gereçleri kullanarak hayvanlar âleminin gizemlerini çözmek için dünyayı dolaşıyor.

Cry Babies: Sihirli Gözyaşları

Güçlü karakterlere sahip minik bebekler, sevgi ve mutluluk sebebiyle döktükleri gözyaşlarının kendilerine özel güçler kazandırdığı sihirli bir dünyayı keşfe çıkıyor.

Sihirli Okul Otobüsü

Eğer çocuğunuz hem eğlendin hem öğrensin istiyorsanız tam size göre bir çizgi dizi Sihirli Okul Otobüsü.

Maşa ile Koca Ayı

Bir ormanın yakınında yaşayan neşeli küçük Maşa, eski bir sirk ayısı olan en iyi arkadaşıyla birlikte çok sayıda macera yaşıyor.

Grizzy ve Lemmingler

Kanada’da bir ormana hükmeden güçlü ve zeki ayı Grizzy, eğlence meraklısı lemminglerle başa çıkmakta zorlanır.

Sünger Bob Kare Pantolon

Denizin altında bir Ananas’ta yaşayan Sünger Bob ve arkadaşı Patrik ile eğlenceli su altı dünyasına adım atın.

PAW Patrol

10 yaşındaki teknoloji dehasının önderliğiyle altı kahraman köpek yavrusu mizah, sorun çözme becerisi ve havalı araçlarla önemli kurtarma görevlerinin altından kalkıyor.

Alviin ve Sincaplar

Babaları insan olan amatör genç müzisyen sincap ve kardeşleri, türlü haylazlıklarının ardından hayata dair kıymetli dersler alır.

İtfaiyeci Sam

Bu çizgi film, anaokulu çağındaki çocuklara yangın güvenliğine dair değerli dersler veren Pontypandyli İtfaiyeci Sam ve çizgi kahramanlardan oluşuyor.

Çizgi filmlerin çocuklar üzerindeki etkileri

Çizgi filmler çocuk davranışları ve gelişimi üzerinde birçok etkiye sahiptir. Ancak 1-3 yaş grubu çocuklara televizyon, tablet, bilgisayar vb. önerilmez. Bu yaşlardan sonra da kısıtlı sürelerde önerilmektedir. Konuşmada gecikme, nörolojik farklı problemlere neden olabilmektedir. Bir çocuk asla gününün büyük bölümünü bu cihazların başında çizgi film yahut başka şeyler izleyerek geçirmemelidir. Çizgi filmlerden faydalanmak için bazı noktalara dikkat etmek gerekir.

Çizgi filmler öğrenmeye yardımcı olabilir.

Çizgi filmler, çocukların öğrenmeye erken başlamalarına yardımcı olabilir. Özellikle şekil, sayı ve renkleri öğreten eğitici çizgi filmlerden faydalanabilirsiniz. Hareketli, konuşan resimler ve renkli görseller çocuklar için öğrenmeyi ilginç kılar.

Çocuklarda dil gelişimini etkileyebilir

Çizgi filmler, çocukların farklı dilleri tecrübe etmesini sağlayabilir. Böylece çocukların dil becerilerini geliştirmelerine yardımcı olabilir. Tabi çizgi film karakterlerinin de düzgün bir telaffuz ile konuşuyor olması gerekir. Aksi halde istenmeyen kelimeler öğrenilebileceği gibi kalıcı konuşma bozuklukları da gelişebilir. Ayrıca küçük yaşlarda TV, bilgisayar vb. ile tanışan çocuklarda konuşmada gecikme ve bazı başka nörolojik problemler de ortaya çıkabileceği bilimsel araştırmalarla pek çok defa gösterilmiştir.

Yaratıcılıklarını artırabilir

Çizgi film izlemek çocukların hayal gücünü ve yaratıcılığını artırmaya yardımcı olur. Çocuğunuz belirli çizgi filmlerden esinlenerek yeni fikirler bulabilir ve izlediği çizgi filmlerden yola çıkarak yeni hikayeler üretebilir.