Çocuk beslenmesinde meyve suyu mu meyve mi?

Meyve suyu tatlı ve içimi kolay olması nedeniyle bebek ve çocukların genel olarak sevdiği bir gıdadır. Ancak bebeklere 6 aydan önce meyve suyu verilmesi yetersiz enerji alımı (beslenme) ve anne sütünün kesilmesine yol açabildiğinden önerilmemektedir.

Çocuk beslenmesinde meyve suyu mu meyve mi?

Meyve suyu olarak, ilk etapta genellikle elma suyu tercih edilme sebebi daha az alerji riski olmasıdır. Meyve suyu biberon ile değil kaşık ile verilmeli ve bir süre sonra da bardağa geçilmelidir. Biberon ile bol miktarda meyve suyu içen çocuğun beslenmesi bozulur ve tokluk süresi uzayacağından yemesi gereken asıl öğünleri yemekte isteksiz davranır.

6  aydan büyük çocuklar günde 120-180 cc kadar meyve suyu verilebilir ancak bebeğin bunu meyve suyu yerine meyve püresi şeklinde yemesi daha sağlıklıdır. Böylelikle meyve içerisindeki lifi de almış olacaktır. Bu lifler bebeklerin mide bağırsak sisteminde olumlu etkileri vardır. Bebeklerin de yetişkinler de olduğu gibi kabızlık çekmemeleri için lifli gıdalar yemeleri gerekir.

Çocuk beslenmesinde meyve suyu yerine meyve

Meyve suyu yerine meyve verilmesi, çocukların ellerinde biberon tüm gün meyve suyu içerek dolaşmaması beslenmelerinin sağlıklı olması için çok önemlidir. Ayrıca tüm gün boyunca elinde meyve suyu içerek gezen çocukların dişlerinde daha hızlı çürük oluşabileceğini da unutmamak gerekir. Bu çocuğun iştahını da olumsuz etkileyecektir.

Gerek diş sağlığı gerek ise beslenme bozukluğuna yol açtığından meyve suyu yerine meyve püresi veya meyvenin kendisi her zaman tercih edilmelidir. Ek gıdaya başlangıçta püre, ilerleyen aylarda yaşına göre meyve seçilerek dilimlenerek yedirilmelidir.

Meyve suyu taze olarak sıkılmalı ve bekletilmemelidir. Bu nedenle çocuk içeceği zaman taze hazırlanır. Meyve suyu ana yemek öğününün bir parçası ya da ara öğün olarak verilebilir.

Okul çağı çocuklarına yemek yanında taze bir bardak meyve suyu sunulabilir. Özellikle et, baklagil içeren öğünlerde meyve suyu ile C vitamini almak yemeğin demir içeriğinin iki kat daha iyi emilimini sağlar. Ama öncelikli tercih, meyvenin kendisini ara öğün olarak yemesi yönünde olmalıdır.

Meyve suyu verileceğinde de muhakkak %100 meyveden hazırlanmalıdır.

Özetle:
  1. Meyve suyu, 6 aydan küçük bebekler için önerilmez.

  2. Meyve suyu, 6 aydan büyük bebekler ve çocuklar için  meyvenin kendisinden daha fazla yarar sağlamamaktadır.

  3. Yüzde yüz meyve suyu dengeli bir diyetin parçası olarak alındığında diyetin sağlıklı bir parçası olabilir. Bununla birlikte, hazır meyve suları, meyvenin sıkılması ile elde edilen suyuna besinsel olarak eşdeğer değildir.

  4. Meyve suyu dehidrasyon tedavisinde veya diyare (susuzluk ve ishal) tedavisinde uygun değildir.

  5. Aşırı meyve suyu içilmesi malnütrisyon ile (aşırı beslenme ve yetersiz beslenme) ilişkili bulunmuştur.

  6. Aşırı meyve suyu içilmesi ishal, gaz, abdominal distansiyon ve diş çürüğü ile ilişkili olabilir.

  7. Bir çocuğun yaşına uygun miktarlarda verilen çeşitli meyve sularının, önemli bir klinik belirtiye neden olma olasılığı düşüktür.

8- Çocuklar günlük meyve ihtiyacı için suyu yerine meyvelerin kendisini yemeye teşvik edilmelidir.

Yrd. Doç. Dr. E. Mahir Gülcan

Kaynak:

1-http://pediatrics.aappublications.org/content/107/5/1210

2-https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14662581

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.