Ana SayfaÇocuk SağlığıÇocuk BeslenmesiÇocuk beslenmesinde meyve suyu mu meyve mi?

Çocuk beslenmesinde meyve suyu mu meyve mi?

-

Meyve suyu tatlı ve içimi kolay olması nedeniyle bebek ve çocukların genel olarak sevdiği bir gıdadır. Ancak bebeklere 1 yaştan önce meyve suyu verilmesi yetersiz enerji alımı (beslenme) ve anne sütünün kesilmesine yol açabilmektedir.

Meyve suyu olarak, ilk etapta genellikle elma suyu tercih edilmesinin sebebi daha az alerji riski taşımasıdır. Meyve suyu biberon ile değil kaşık ile verilmeli ve bir süre sonra bardağa geçilmelidir. Biberon ile bol miktarda meyve suyu içen çocuğun beslenmesi bozulur ve tokluk süresi değişeceğinden yemesi gereken asıl öğünleri yemekte isteksiz davranır. Ayrıca tüm gün  elinde meyve suyu içerek gezen çocukların dişlerinde daha hızlı çürük oluşmaktadır. Bu durum çocuğun iştahını da olumsuz etkileyecektir.

1 yaş altı bebeklerin meyve suyu yerine meyveyi püre şeklinde yemesi daha sağlıklıdır. Böylelikle meyve içerisindeki lifi de almış olacaklardır. Bu liflerin, bebeklerin mide bağırsak sisteminde olumlu etkileri vardır. Bebeklerin de yetişkinlerde olduğu gibi kabızlık çekmemeleri için lifli gıdalar yemeleri gerekir.

Bebek ve çocuklar günlük ne kadar meyve suyu içebilir?

Meyve suyunun sınırlı veya sulandırılarak verilmesi 1 yaştan büyük çocukların sağlıklı beslenmesinin bir parçasıdır.  Ancak 1 yaş altı bebeklere meyve suyu verilmemelidir. Gerek diş sağlığı gerek ise beslenme bozukluğuna yol açtığından meyve suyu yerine meyve püresi veya meyvenin kendisi her zaman tercih edilmelidir. Ek gıdaya başlangıçta püre, ilerleyen aylarda yaşına göre meyve seçilerek dilimlenerek yedirilmelidir.

Meyve suyu verileceği zaman ise meyve taze olarak sıkılmalı ve bekletilmemelidir. Meyve suyu ana yemek öğününün bir parçası ya da ara öğün olarak kısıtlı miktarda verilebilir.

Amerikan Pediatri Akademisi tarafından tavsiye edilen çocukların yaşlarına göre meyve suyu tüketim miktarları ise şöyledir:

  • 1-3 yaş arası bebekler için günde en fazla 120 ml
  • 4-6 yaş arası çocuklar için günde en fazla 120 ml ile 180 ml
  • 7-18 yaş arası çocuklar için günde 235 ml yaklaşık 1 su bardağı

Okul çağı çocuklarına yemek yanında taze bir bardak meyve suyu sunulabilir. Özellikle et, baklagil içeren öğünlerde meyve suyu ile C vitamini almak yemeğin demir içeriğinin iki kat daha iyi emilimini sağlar. Meyve suyu verileceğinde de muhakkak %100 meyveden hazırlanmalıdır.

Ayrıca belirli ilaç türlerini alan çocuklara, ilaçların etkinliğini etkileyebilecek greyfurt suyu verilmemelidir. Ek olarak, meyve suyunun susuzluk veya ishal tedavisinde kullanımı uygun değildir.

Özetle:

  1. Meyve suyu, 1 yaştan küçük bebekler için önerilmez.
  2. Meyve suyu bebek ve çocuklar için  meyvenin kendisinden daha fazla yarar sağlamamaktadır.
  3. Yüzde yüz meyve suyu dengeli bir beslenmenin parçası ve sınırlı miktarda alındığında faydalı olabilir. Bununla birlikte, hazır meyve suları, meyvenin evde sıkılması ile elde edilen suyu ile besinsel olarak eşdeğer değildir.
  4. Meyve suyu dehidrasyon tedavisinde veya diyare (susuzluk ve ishal) tedavisinde uygun değildir.
  5. Aşırı meyve suyu içilmesi malnütrisyon ile (aşırı beslenme ve yetersiz beslenme) ilişkili bulunmuştur.
  6. Aşırı meyve suyu içilmesi ishal, gaz, abdominal distansiyon ve diş çürüğü ile ilişkili olabilir.
  7. Bir çocuğa yaşına uygun miktarlarda verilen çeşitli meyve sularının, önemli bir klinik soruna neden olma olasılığı düşüktür.

8- Çocuklar günlük meyve ihtiyacı için suyu yerine meyvelerin kendisini yemeye teşvik edilmelidir.

Yüzde 100 meyve suyu kola kadar zararlı olabilir başlıklı yazıyı buradan okuyabilirsiniz.

Kaynak:

1-http://pediatrics.aappublications.org/content/107/5/1210

2-https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14662581

3- https://www.aap.org/en-us/about-the-aap/aap-press-room/Pages/American-Academy-of-Pediatrics-Recommends-No-Fruit-Juice-For-Children-Under-1-Year.aspx