Ana SayfaÇocukÇocuk SağlığıÇocuğunuzun kulağını deldirmek istiyorsanız bu detaylara dikkat!

Çocuğunuzun kulağını deldirmek istiyorsanız bu detaylara dikkat!

-

Kulak deldirmek, genellikle kız çocukların bin yıllar boyunca süsü olarak görülen küpe takmak için yapılan bir işlem. Günümüzde artık erkeklerde de küpe takmak bir süs olsa da ebeveynler kız çocuklar için kulak delme işlemini daha küçük yaşlarda yaptırıyorlar. Erkekler ise kulaklarını genellikle ergenlik yaşlarında kendi istekleri ile deldiriyorlar. Çocuğunuzun kulağını deldirmek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı noktalar olduğunu sizin ve çocuğunuzun sağlığı için hatırlamanızda fayda var.

Çocuğunuzun kulağını deldirmek için uygun yaş nedir?

Küpe takmak amaçlı kulak deldirmenin özel bir yaş sınırı yoktur. Genel olarak, çocukların bebekken kulaklarını deldirmek tavsiye edilmez. Çünkü bu işlem sırasında yeterince itinalı davranılmaz ise bebeğin kulağında enfeksiyon oluşabilir.  Ayrıca kulağını tutan, çeken bebek küpeyi çıkarıp yutabilir ya da kaşıntı vb sebeplerle kulağı ile oynarken kulak memesini yırtabilir. Çocuğunuzun küpe takmasını istiyorsanız aslında en uygun zaman 10 yaş civarıdır.

Kulak nasıl delinir?

Eskiden kulak deldirmek için kuyumcuya gidilirdi şimdilerde daha hijyenik ve kontrollü olması sebebiyle eczane ya da estetik merkezlerinde yapılabiliyor. Nerede yapılırsa yapılsın en önemli nokta kulağı delmek için kullanılan iğnenin tek seferlik kullanılan, başka birine kullanılmamış ve steril iğneler olmasıdır. Sonrasında ise enfeksiyondan korunmak için delinen bölge temiz tutulmalıdır. Steril olmayan iğneler ve ortamlar HIV, Hepatit gibi pek çok tehlikeli hastalığın bulaşmasının sebebidir. Bu sebeple dikkatli olunmalıdır.

Kulak delme işlemi sadece profesyoneller tarafından, uygun temizlik şartlarında yapılmalıdır. Çocuğunuzun kulağını delen kişinin eldivenler steril eldiven giydiğinden, iğnenin ilk defa sizin çocuğunuzda kullanıldığından, aletlerin steril olduğundan emin olunmalıdır.

Çocuğunuzun ağrısı olmaması için ne yapılabilir?

Eczane ve sağlık merkezlerinde kulak memesine sürülen bir anestezik krem ​​kullanılabilir. Buz kullanılarak da kulak memesi soğutulabilir ve bu acıyı azaltabilir.

Küpe seçerken nelere dikkat etmek gerekir?

İlk küpeler için, paslanmaz çelikten yapılmış olanlar tercih edilebilir. Bunlar alerjiye neden olabilecek alaşımlar içermez ve bu nedenle ilk küpeler için en güvenli seçimdir. Alerjiye neden olabilecek nikel içerebileceğinden, beyaz altından yapılmış küpeler daha sonra tercih edilebilir. Ayrıca kazara yırtılmalara sebep olabileceğinden sallanan küpeler tercih edilmemelidir. Bu konuda hekiminizden ve delim işlemini yapacak sağlık uzmanından da bilgi alabilirsiniz.

Kulak delindikten sonra enfeksiyon belirtileri nelerdir?

Delme işlemi sırasında doğru önlemler alınmazsa, enfeksiyon riski vardır. Bu, kulak bölgesinde şişlik, kaşınma ve kızarıklık şeklinde kendini göstermeye başlar. Kulak memesinde iltihap oluşabilir. Bu durumda bir sağlık merkezinden yardım istemenizde fayda vardır.  Enfeksiyon durumunda, küpeler çıkarılmalı bölge temizlenmelidir. Bakterilere karşı savaşmak için antibiyotik içeren bir krem veya hekim gerekli görürse ağızdan bir antibiyotik de kullanabilir. Yara iyileşirken delik kapanabilir ve bunun tekrar delinmesi gerekebilir. Aynı yeri tekrar deldirmeden önce 6 ay kadar beklemek iyi bir seçim olacaktır.

Kulak delindikten sonra neler yapılmamalı?

Kulak delindikten sonra ilk birkaç hafta içerisinde havuz gibi olası mikropların yoğun olabileceği yerlerde yüzmekten kaçınmak gerekir.

İyileşme döneminde 6-8 hafta boyunca küpeyi çıkarmamak gerekir. Sonrasında da temizliğe dikkat edilmeli kulağa temas edebilecek şeylerden sakınılmalı, eller iyi yıkanmalı ve öyle dokunulmalıdır.

Çocuğunuzun eliyle kulağına sürekli dokunması kulağın enfekte olmasına sebep olabilir. Küpelerin çıkarılması gerekiyorsa eller 2 dakika kadar iyice sabunla yıkanmalı, temiz bir kağıt havlu ile kurulanmalı ve sonrasında küpe çıkarılmalıdır.

Kulak delindikten sonra  8 haftaya kadar yoğun kızarıklık, kaşıntı, acı, sarımsı bir akıntı,  ağrı veya ateş varsa bir sağlık kurumuna başvurulmalıdır.