Cevizli tavuklu humus 2 yaş ve sonrası

Cevizli tavuklu humus 2 yaş ve sonrası

Cevizli tavuklu humus 2 yaş ve sonrası

Cevizli tavuklu humus

Malzemeler

1 avuç nohut
1 kibrit kutusu büyüklüğünde tavuk göğüs eti
1 – 2 çorba kaşığı ev yapımı yoğurt
2 ceviz içi
1 çorba kaşığı tahin
1/4 çay kaşığı (çay kaşığının ucu ile az miktarda tuz)

Not: Normal humus tarifinde yoğurt kullanılmaz. Sarımsak, kimyon ve limon olur. Buradaki tarif değiştirilmiştir.

Hazırlanışı

Nohutlar bir gece önceden suda bekletilir. Ertesi gün farklı bir su ile iyice haşlanır. Haşlanan nohutlar süzüldükten sonra kabuklarını soyulur. Tavuk eti suda pişene dek iyice haşlanır ve çıkarılıp küçük parçalara ayrılır. (ince ince didiklene bilir)  Ceviz içi ayrı bir yerde ezilir ve un haline getirilir.  Mutfak robotuna nohutlar, tavuk eti, tahin koyularak püre haline getirilir. İçerisine ceviz içi ve yoğurt ilave edilir. Humusunuz servise hazırdır.

NOT: Ev yoğurdu sulu olabileceğinden humusun sulanmasını engellemek için içerisine bir miktar tam tahıllı ekmek ufalayarak fazla suyu alabilirsiniz. Ayrıca çocuğunuzun reflü problemi yoksa küçük bir diş sarımsak ile de yemeğe lezzet katabilirsiniz.

 

Yrd. Doç.Dr. Enver Mahir Gülcan’ ın notu:

Öğle yemeği, ana öğün olarak çocuğunuza verebilirsiniz. Nohut ve tavuk eti protein yönünden humus tarifini güçlendiriyor. Çocuğun cevizden alacağı Omega 3’ ü de unutmamak gerekir. Yine bu tarif yoğurt sevmeyen çocuklara yoğurt yedirebilmek için alternatif olacaktır. Bu yemek sayesinde muhteşem besin cevizden biraz bahsedelim: Çocukların zekâ gelişimine fayda sağlayan ceviz, kalp atışını düzenler. Cevizde bulunan yağ asitleri kalp hastalıklarını önleyerek, erkeklerde meydana gelen prostat kanserini engeller. Omega 3 yağ oranı düşük çocuklarda oluşan hiperaktif ve davranış bozuklarını da düzenleyen ceviz, Omega 3 bakımından oldukça zengindir. Ceviz, antioksidan özelliği ile sinir sistemine zarar veren Alzheimer gibi hastalıkların ilerlemesini de yavaşlatır. Ceviz Omega 3 bakımından zengin olduğu için çocukların zekâ gelişimine faydası çoktur. Kalp ve tansiyon hastalarında kan basıncını ayarlar. Kanın pıhtılaşma bozukluklarında ceviz tüketildiği zaman, kan pıhtılaşmasını önler.

Ailelerin ve uzmanların tercih ettiği güvenilir yayın.