Ana SayfaÇocukÇocuk SağlığıBebeklerde reflü farklı hastalıkların da sebebi olabilir?

Bebeklerde reflü farklı hastalıkların da sebebi olabilir?

-

Bebeklerde de reflü görülebilir. Reflü sanıldığı gibi sadece yetişkin hastalığı değildir. Mide içeriğinin istemsiz olarak yemek borusuna geri kaçması sonucu ortaya çıkar. Özellikle bebeklerde ilk aylarda mide kapakçığı tam gelişimini sağlayana dek görülebilir. Çocuklarda da çok sık görülen bir hastalık olup doğuştan ve sonradan olmak üzere iki çeşidi vardır.

Bebeklerde reflü

Yeni doğmuş bir bebekte dahi reflü görülebilir. Yenidoğan döneminde morarma, nesfes alamama ve kusmalarla ortaya çıkar. Bebeklerde reflü, yemek borusuyla mide arasındaki kapakçık sisteminin olgunlaşmamasıyla ilgilidir. Eskiden bu hastalığa tanı koyulamadığı için bilinmiyordu ve farklı tedavilerle çocuk iyileştirilmeye çalışılıyordu. Bebeklerde reflünün en belirgin belirtisi kusmadır. Bu kusmalar genellikle durdurulamayan, sürekli, her yemekten sonra olan kusmalardır. Çocuktaki normal kusmalardan çok daha şiddetlidir. Bu hastaların bir çoğu 1 yaş civarında mide kapakçık sisteminin olgunlaşmasıyla düzelir ama bir kısmı düzelmez ve ilaç tedavisine devam edilir. Az sayıda da olsa düzelme olmayan hastalarda cerrahi tedavi yoluna gidilebilir.

Doğuştan olmayan reflü genellikle 6-7 yaşlarında ortaya çıkar. Bu reflü çeşidinde çocuğun beslenme biçimi fazlaca sorumludur. Eğer büyük çocuklarda reflü tanısı koyulduysa ilaç tedavisi ile birlikte yediği içtiği besinler düzenlenmelidir.

Çocuklarda reflü

Reflü, pek çok farklı belirti gösterebilir.  Diğer organları de etkilediği için farklı hastalıklarla sık sık karıştırılabilmektedir. Sık yaşanan sinüzit, tekrarlayan üst solunum yolu iltihapları, geçmeyen ses kısıklıkları, tekrarlayan orta kulak iltihabı,  astım türü rahatsızlıklar, tekrarlayan hırıltılar ve sürekli öksürüğü olan hastalar antibiyotik tedavisi veya alerji tedavisi ile iyileşmezse böyle durumlarda reflü de düşünmek gerekir. Sindirim sistemi sorunlarında genellikle çabuk atlanmıyor ama solunum sistemi belirtilerinde reflü atlanıyor. Genel pediatri ve alerji hekimleri bu durumlarda hastayı gastroenteroloji hekimlerine yönlendiriyor. Ortalama 3-6 aylık reflü tedavisiyle bu hastaların bütün şikayetleri giderilebiliyor.

Teşhis ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Reflü tanısı için hastaya 24 saatlik pH monitorizasyonu (pHmetre) adı verilen yöntemi uygulanır. Ayrıca tanıyı kesinleştirmek,  reflünün yemek borusu ve yutağa verdiği zararları görmek için bazı hastalarda endoskopi de gerekebiliyor. Ucunda duyarlı bir algılayıcı sensör öbür ucunda kayıt yapan bir mekanizmanın olduğu pHmetre cihazıyla 24 saat hasta izlenebiliyor ve mideden yukarı oluşan kaçaklar kaydediliyor. Bu kayıtları daha sonra bilgisayarla analiz ederek asit kaçağı varsa reflü tanısını kesin olarak koyup ona göre ilaç tedavisi uyguluyoruz. Tanı koyduktan sonra en az 3 ay olmak üzere ilaç tedavisi yapıyoruz. Hasta ilaca cevap vermezse o zaman reflü ameliyatı için çocuk cerrahisine gönderiyoruz. Ameliyatla çalışmayan alt kapakçığın tamiri yapılıyor. Şu anda bu teşhis ve tedavi yöntemleri ile reflü vakalarının yüzde 1’i bile cerrahiye ihtiyaç duymuyor.

Reflüsü olan çocukların beslenmesinde nelere dikkat edilmesi gerekir?

– Asitli içecekler içilmemeli
– Katkılı maddeli yiyecek ve içeceklerden (cips, boyalı şekerler, katkılı yoğurtlar)
kaçınılmalı
– Yatmadan önce yemek yenmemeli
– Çok yağlı yiyecekler, aşırı miktarda çikolata yenmemeli

Reflünün neden olduğu hastalıklar

– Yemek borusunda hasar, küçük yaralar oluşması
– Yemek borusunda darlık ve yapışıklıklar
– Larenjit
– Sık tekrarlayan üst solunum yolu enfeksiyonları
– Tekrarlayan otit (orta kulak iltihabı) ve sinüzit
– Tekrarlayan zatürre ve astım atakları
– Kansızlık