Bebekler için balık çorbası 9 ay ve sonrası

Bebekler için balık çorbası 9 ay ve sonrası
Bebekler için balık çorbası 9 ay ve sonrası

Bebekler için balık çorbası

Malzemeler

100 gr. Somon (mevsimine göre başka bir balık kullanılabilir)
1 adet küçük boy patates
½ adet küçük boy havuç
4 su bardağı su
1 tatlı kaşığı sızma zeytinyağı
1/2 su bardağı kırmızı mercimek

Hazırlanışı

Tencereye 4 su bardağı suyu koyularak kaynatılır. Kaynamaya başlayınca içine balık eklenir. Yaklaşık olarak 10 dakika kaynatılır. Ardından tencereden çıkarıp bir kenara alınır. Diğer yanda başka bir tencereye sızma zeytinyağı koyulur içine küçük küpler halinde kesilen patatesler, havuçlar eklenir. 1 dakika kadar bu sebzeler karıştırılarak pişirilmeye devam edilir. Balıkların haşlandığı sudan 2  su bardağı kadar su sebzelerin tenceresine ilave edilir (Balık tadı ve kokusunu azaltmak için 1 su bardağı da normal su  ilave edilebilir, suyu istenilen kıvama göre siz ayarlayabilirsiniz). İçine yıkanmış mercimek eklenir ve ocak kısık ateşe alınır. Sebzelerin yumuşamasına yakın tencereye balık ilave edilir. 5 dakika daha kaynatılan çorba ocaktan alınır ve blenderdan geçirilir. Ilıyınca servis edilir.

NOT: Bebeğinizde gaz problemi varsa patatesi ve mercimeği çıkartınız.

Doç. Dr. Enver Mahir Gülcan’ın notu

Balık ve balık yağı Omega3 içermesi nedeniyle çocukların beyin gelişimine olumlu katkı sağlayan bir besindir. Çocuğun konsantrasyonu ve zekâ gelişiminde, olumlu etkileri saptanmıştır. Ayrıca Omega 3 kolesterolü düşürür, kalp sağlığını korur, alerjiyi önler, göz sağlığını korur ve kanseri önleyici etkisi vardır. Çocuğun balık proteinine karşı besin alerjisi yoksa balık, 9 aydan sonra menüye eklenebilir. Tabi burada çocuğunuzun gelişimini takip eden hekimin önerisi önemlidir. Genel olarak dip balıkları yerine yüzeye yakın yaşayan balıkları tavsiye ederiz. Çünkü bir balık ne kadar dipte yaşarsa ve ne kadar büyük ve uzun ömürlüyse vücudunda o kadar fazla civa ve ağır metaller biriktirir. Bu maddeler insan vücudu için zararlı maddelerdir.

Ayşe Nil Dinler, mutfak şefi, eğitmeni ve yemek yazarıdır. Milliyet Lezzet ekinde  uzun süre yazan Ayşe Dinler, hâlen Kids Gourmet yemek yazarı ve editörüdür.  Ayşe Nil Dinler, TV programlarına yemek konusunda danışmanlık yapmakta ve kimi zaman da programlara konuk olarak katılarak yöresel ve dünya mutfaklarından örnekler sunmaktadır. Ayrıca İngilizce olarak da yayınlanan  "Citrus Recipes" (Narenciyeli Yemekler) kitabı bulunmaktadır.