Bebekler için bal kabağı çorbası 7 ay ve sonrası

Bebekler için bal kabağı çorbası 7 ay ve sonrası
Bebekler için bal kabağı çorbası 7 ay ve sonrası

Bebekler için bal kabağı çorbası

2 öğünlük

Malzemeler

  • 4 adet kibrit kutusu büyüklüğünde küp doğranmış bal kabağı
  • 1 küçük patates
  • Yarım çay bardağı et suyu ya da ev yapımı et suyu bulyon
  • 2 su bardağı su

Hazırlanışı:

  • Tüm sebzeler yıkanır, soyulur ve küp doğranır.
  • Tencereye konulur ve pişirilir. Piştikten sonra çatal ile iyice ezilerek çorba kıvamına getirilir.
  • Ocaktan aldıktan sonra son olarak 1 tatlı kaşığı sızma zeytinyağı ilave edilerek karıştırılır. Yağı pişirirken koymak isterseniz tereyağı kullanabilirsiniz.

Bebeğiniz bal kabağı çorbasını 2 öğün içebilir. Ertesi güne de kalabilir. Bebek yemeklerini 2 günden fazla bekletmemek en doğru yaklaşımdır. Ne kadar taze o kadar iyi.

Daha büyük çocuklar ve yetişkinler için olan bal kabaklı çorba tarifimize buradan ulaşabilirsiniz.

Doç. Dr. Enver Mahir Gülcan’ın notu:

Bebekler için bal kabağı çorbası zengin vitamin ve mineral içeriği ile son derece besleyici bir çorbadır. Bebekleri iyi beslemek için çok fazla malzeme karıştırmak iyi birşey değildir. Bunun yerine gün aşırı farklı yemekler verilebilir. Yüksek besin değeri olan bal kabağının tam mevsimi olması nedeniyle çeşitli yemekleri yapılabilir. Öte yandan vücudunuzun A vitaminine dönüştürdüğü beta-karoten zengini olan bu sebze sindirim sistemi için çok faydalıdır. Kabızlıkla mücadelede yüksek lif oranıyla fayda sağlar. Kabak, bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olabilecek A ve C vitaminleri, E vitamini, demir ve folat içerir. Bal kabağı yüksek A vitamini, lutein ve zeaksantin içerikleri sebebiyle gözler için çok faydalıdır. Antioksidanlar olarak işlev gören karotenoidleri içerir. 

Ayşe Nil Dinler
Ayşe Nil Dinler, mutfak şefi, eğitmeni, danışmanı ve yemek yazarıdır. Milliyet Lezzet ekinde  uzun süre yazan Ayşe Dinler, hâlen Kids Gourmet yemek yazarı ve editörüdür.  Ayşe Nil Dinler, TV programlarına yemek konusunda danışmanlık yapmakta ve kimi zaman da programlara konuk olarak katılarak yöresel ve dünya mutfaklarından örnekler sunmaktadır. Ayrıca İngilizce olarak da yayınlanan  "Citrus Recipes" (Narenciyeli Yemekler) kitabı bulunmaktadır.