Bağımlılıkla mücadelede YEDAM bir telefon yakınınızda

Bağımlılıkla mücadelede YEDAM bir telefon yakınınızda

Günümüzün önemli sorunlarından biri olan bağımlılık konusunda ücretsiz ve ayakta hizmet veren Yeşilay Danışmanlık Merkezi (YEDAM) Eskişehir’deki şubesini, Yeşilay Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk ve Yeşilay Yönetim Kurulu üyesi Dr. Esra Albayrak’ın da katıldığı törenle hizmete açtı.

2015 yılında 444 79 75 Danışma Hattı ile ilk olarak çağrı merkezi olarak hizmeti vermeye başlayan YEDAM; Eskişehir’deki merkezini Odunpazarı bölgesindeki şubesini hizmete açtı.  Törende Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak’ın yanı sıra AK Parti Eskişehir Milletvekili Nabi Avcı, Eskişehir Milletvekili ve Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Türk Grubu Üyesi Emine Nur Günay ve Eskişehir Milletvekili Harun Karacan da törende yer aldılar.

Türkiye’de bağımlı bireyler için psikososyal destek sağlayacak bütüncül bir mekanizma olmaması nedeniyle önce dünyadaki uygulamaların incelendiğini belirten Prof. Dr. Öztürk, “Türkiye’ye özgü bir ayakta destek hizmet modeli olarak Yeşilay Danışmanlık Merkezi’ni hayata geçirdik. YEDAM’lar aracılığı ile özel yetişmiş uzman psikologlar ve sosyal hizmet uzmanlarımız, bağımlılara ve yakınlarına danışmanlık ve rehabilitasyon desteği veriyor. Geride bıraktığımız süreyi değerlendirdiğimizde böyle bir yapının ülkemiz açısında ne kadar önemli bir ihtiyaç olduğunu rakamlar gözler önüne seriyor, “YEDAM’da bağımlı birey ve yakınlarının bağımlılıktan kurtulması için ne gerekiyorsa onu yapacağız. YEDAM bir sahiplenme yeridir” sözleri ile 2018 sonu itibariyle YEDAM’lara 50 bini aşkın çağrı geldiğini, yaklaşık 5 bin yüz yüze görüşme gerçekleştirildiğini belirtti.

YEDAM’da verilen hizmetler neler?

Bağımlılık konusunda ücretsiz olarak ayakta, özel yetişmiş uzman psikologlar ve sosyal hizmet uzmanları ile hizmet veren YEDAM’da;

  • Alkol-madde kullanan kişinin bağımlılık düzeyini saptanıyor,
  • Alkol-madde kullanımını bırakması konusunda yardımcı olunuyor,
  • Tekrar kullanmaya başlamaması yöntemleri öğretiliyor,
  • Eşlik eden ruhsal sorunlar varsa (öfke kontrol problemi, kaygı bozukluğu gibi) bunların düzelmesi için psikolojik destek veriliyor,
  • Nasıl davranmaları gerektiği konusunda aileler bilgilendiriliyor,
  • Ayrıca danışanlar evlerinde ziyaret edilerek, süreç takibi gerçekleştiriliyor.

YEDAM’la ilgili daha detaylı bilgiye www.yedam.org.tr ya da 444 79 75 numaralı telefon üzerinden ulaşılabiliyor.

Güncel gelişmeleri bizimle takip edin. Kids haber kidsgourmet editörleri tarafından hazırlanan özel haber ve bültenlerdir. İletişim veya görüş için kurumsal@kidsgourmet.com.tr adresine mail atabilirsiniz.