Avrupa’da kızamık hastalığında korkutan yükseliş

Avrupa'da kızamık hastalığında korkutan yükseliş

DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü) Avrupa’da kızamık hastalığı ile ilgili olarak aşılanmamış, korunmasız bireylerin sayısındaki artış nedeniyle 2018’de virüsten etkilenen insanların sayısının rekor düzeye ulaştığını açıklandı.

Rapora göre kızamık hastalığı nedeniyle 2018’de Avrupa’da 72 kişi hayatını kaybetti. Hastalık sebebiyle 53 ülkenin 47’sinde 82. 596 kişi hastaneye kaldırıldı. 2018’de virüse yakalanan toplam insan sayısının son on yılın en yüksek seviyesine ulaştığı kaydedildi. Bu rakam 2017’de rapor edilenlerin 3, 2016 yılının ise 15 katı.

2018 resmi, aşılanma oranlarının arttırılmasındaki mevcut ilerleme hızının kızamık hastalığını durdurmak için yetersiz kaldığını vurgulayan Dünya Sağlık Örgütü’nün Avrupa ofisi direktörü Dr. Zsuzsanna Jakab, daha sağlıklı bir dünya için daha fazla çalışılması gerektiğini belirtiyor.

Birçok faktör kızamığın yayılmasına katkıda bulunur. Salgınları önlemek ve kızamıktan kurtulmak için ülkelerin iki doz kızamık içeren aşı ile yüksek ulusal ve ulusal bağışıklama çalışmalarını sürdürmeleri gerekmektedir denilen raporda. Ayrıca toplumdaki aşılanmamış bireylerin de ele alınması gerektiğine değiniliyor.  Bu konuda açıklama yapan DSÖ Avrupa Bölge Ofisi Direktör Yardımcısı Dr. Nedret Emiroğlu “Kızamığın yayılmasını engellemek için yüksek aşılanma oranı gerekiyor. Hastalığa karşı aşılamada ulusal düzeyde ilerleme kaydedilmesi övgüye değer. Çoğu ülkede, özellikle yerel düzeyde daha fazla çalışılması gerekiyor. Bunu birlikte başarabiliriz.” dedi.

Güncel gelişmeleri bizimle takip edin. Kids haber kidsgourmet editörleri tarafından hazırlanan özel haber ve bültenlerdir. İletişim veya görüş için kurumsal@kidsgourmet.com.tr adresine mail atabilirsiniz.