Ateş durumunda çocuğa sirkeli pansuman yapmayın!

Ateş durumunda çocuğa sirkeli pansuman yapmayın!
Ateş durumunda çocuğa sirkeli pansuman yapmayın!

Vücut sıcaklığının 38 dereceye çıkması durumu ateşin yükselmesi olarak değerlendirilir. Ateş yükseldiğinde halk arasında sıklıkla sirkeli pansuman yapılır. Oysa bu uygulama bilinenin aksine aslında ateşi daha da yükseltebilir.

Sirkeli su ya da alkol ile yapılan bu uygulamalarda o an için ateş düşse de alkol damarları önce genişletip sonra daralttığı için ateş daha da yükselebiliyor. Bu sebeple de ateşlenen çocuğa alkol ya da sirkeli su ile değil normal su ile kompres yapmak daha doğru bir yaklaşımdır.

Ateş durumunda çocuğa yapılması gerekenler;

1-Öncelikle çocuğun ateşini doğru olarak ölçmek gerekiyor. İlk 3 ay içinde bebeklerde ateş yüksekliği kaç olursa olsun hekime bilgi verilmeli ya da bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

2 -Çocuğun üzerindeki kalın kıyafetlerin çıkartılması ince pamuklu bir pijama giydirin.

3-Üşüse bile üstünü örtmeyin.

4-Bol miktarda su ve sulu gıdalar içmesine özen gösterin. Özellikle sıvı alımı bebeklerde çok önemlidir. Sık sık emzirin.

5-Bulunduğu ortamın çok sıcak ya da çok soğuk olmamasına dikkat edin. Ilık duş aldırabilirsiniz. Islak bezleri eklemlerine yerleştirerek serinletmeye çalışabilirsiniz.

6- Hekiminizin verdiği ateş düşürücüyü uygun şekilde kullanın. Parasetamol ve ibuprofen içeren ateş düşürücüler genellikle dönüşümlü kullanılır. Bir defa parasetamol verildi ise diğer ilaç alım saatinde İbuprofen etken maddeli ateş düşürücü içirilir.

Yüksek ateş nasıl düşürülür konusundaki daha detaylı yazıyı buradan okuyabilirsiniz.

Dr. Fuat Bigat – Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı