Ana SayfaHaberAraştırmacılar ani bebek ölümü sendromunun (SIDS) sebebinini bulmuş olabileceklerini belirtiyor!

Araştırmacılar ani bebek ölümü sendromunun (SIDS) sebebinini bulmuş olabileceklerini belirtiyor!

-

Avustralya, Westmead’deki Çocuk Hastanesinden araştırmacılar, butirilkolinesteraz (BChE) adı verilen bir enzimin seviyesinin düşmesinin bazı bebeklerin uykularında nefes almayı durdurmalarına ve Ani Bebek Ölümü Sendromuna sebep olabileceğini iddia ediyor.  

Araştırma eBioMedicine bilimsel dergisinde 6 Mayıs 2022 tarihinde yayınlandı. Araştırmacılar Ani Bebek Ölümü Sendromu olarak adlandırılan SIDS nedeniyle hayatını kaybeden bebekleri incelediklerinde, beynin uyarılma sistemindeki bir enzim olan BChE düzeylerinin daha düşük olduğunu buldular. Bu enzimdeki düşüşün uyurken nefes almayı bırakan bebeğin tekrar nefes alması için beyin tarafından uyarılmamasına neden olabileceği düşünülüyor.

Araştırmacıların şimdi dikkatlerini yeni doğan taramasına BChE biyobelirteç eklenmesine ve “enzim eksikliğini gidermek için özel müdahaleler geliştirmeye” çevireceğini söylüyor.

Ancak bazı uzmanlar, Avustralyalı ekip tarafından kullanılan örneklem boyutunun oldukça küçük olduğunu ve analiz edilen kan örneklerinin iki yıldan eski olduğunu söyleyerek çalışma konusunda dikkatli olunması çağrısında bulunuyor. Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğunu belirten uzmanlar, sonuç kesinlik kazanana kadar ABÖS’ye karşı tavsiye edilen önlemlerin ebeveynler tarafından uygulanmaya devam edilmesi gerektiğini belirtiyor.

Ani bebek ölümü sendromuna karşı şu an uygulanması tavsiye edilen kurallar için buraya tıklayabilirsiniz.

Araştımanın linki: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2352396422002225