Ani bebek ölümü sendromu nedir, nasıl önlenir?

Ani bebek ölümü sendromu nedir, nasıl önlenir?
Ani bebek ölümü sendromu nedir, nasıl önlenir?

Yeni anne ve babalara ilk aylarda bebekleri ile aynı odada ama ayrı yatakta uyumaları önerilir. Bunun en önemli nedenlerinden biri “Ani Bebek Ölümü Sendromu” (ABÖS) İngilizce SIDS olasılığını azaltmaktır. Uyurken aynı yatakta değil ebeveynin yatağı yanında bebeğin kendi pusetinde yatması yine bebeğin emniyeti için en uygun olanıdır. Ani bebek ölümü sendromu nedeniyle en yüksek ölüm riski 6 aylıktan küçük bebeklerde ve genellikle uykuda görüldüğünden bebeklerin uyurken güvende olmalarını sağlamak önemlidir. Ani bebek ölümü sendromu farklı sebeplere bağlı olabilir. Sebebi tek olmadığı gibi tam olarak da bilinmemektedir.Ancak aileleri rahatlatması açısından çok nadir görülen bir durum olduğu bilinmelidir.

Ani bebek ölümü sendromu riskini azaltmak için neler yapılabilir?

Ani bebek ölümü sendromu konusunda Amerikan Pediatri Akademisi ve Dünya Sağlık Örgütü araştırmalara dayanarak genel olarak şu önerilerde bulunmuştur.

 • Hava yolunun tıkanmasını önlemek için bebekler sırt üstü yatırılmalıdır. Bazı ebeveynler, bebekleri sırtüstü yatarken yaşanabilecek bir kusma durumunda boğulacaklarından endişe ederler, ancak bebeğin hava yolu anatomisi ve refleksi bunun olmasını önleyecek şekildedir.
 • Yatarken kusmayı önlemek için beslenmeden sonra sırtını sıvazlayarak gazını çıkartmak gerekir.
 • Bebek, kenarları iyice sıkıştırılmış, yatarken dolaşmayacak bir çarşaf serili düz bir yatakta yatırılmalıdır. Mümkünse en az 6. aya kadar ebeveyn odasında yatırılmalıdır. Ancak yatak ayrı olmalıdır.
 • Bebeğin yatağında bebeğin yüzünü kapatabilecek peluş oyuncaklar, ekstra yastık ve battaniye bırakılmamalıdır.
 • Bebeğin aşıları zamanına uygun olarak yapılmış olmalıdır.
 • Emzirmeden sonra uyuyana kadar bebeğe bir emzik verilebilir. Uyuduğunda yavaşça emzik ağzından alınabilir. Bebeğiniz uykuya daldıktan sonra emzik düşerse, tekrar vermeniz gerekmez.
 • Bebeğiniz arabada, salıncakta, ana kucağında uyuya kalırsa, onu mümkün olan en kısa sürede düz bir yerde sırt üstü yatırmanız önerilir.
 • Eğer bebeğin üşüyeceğini düşünüyorsanız uyku tulumu uygun bir yatak kıyafeti olabilir.
 • Bebeğinizi beslemek veya rahatlamak için yanınıza veya kucağınıza aldıktan sonra uyuduğunda tekrar kendi yatağına koyun.
 • Oda ısısı ne fazla ne de az olmalıdır. Yaklaşık 21-23 derece ısı çocuk odası için uygundur.
 • Yatak paylaşımı hiçbir bebek için önerilmez. Özellikle prematüre, 4 aydan küçük bebeklerle birlikte aynı yatakta uyumamalıdır. Ayrıca bebeğin anne veya babası olmayan kişilerin bebekle aynı yatakta uyuması da sakıncalıdır.
 • Bebeğinizi kundaklamaya alışkınsanız nefesini kesmeyecek, hareket kabiliyetini engellemeyen çok sıkı olmayan bir kundak yeni doğmuş bebek için kullanılabilir. Ancak bebeğiniz dönmeye çalıştığı zaman, kundaklamayı bırakmanız gerekir.
 • Yatak veya yastık alırken eğer alacağınız ürün ani bebek ölümü riskini azalttığını öne sürüyorsa dikkatli olun zira bilimsel olarak kanıtlanmış böyle bir ürün bulunmamaktadır.

Kaynakça: Amerikan Pediatri Akademisi ve Dünya Sağlık Örgütü

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Çocuk Gastroenteroloji Hepatoloji ve Beslenme Uzmanı olan Doç. Dr. Enver Mahir Gülcan, özel bir hastanede görev yapmaktadır. Hekim yazarımızı sosyal medya hesaplarından da takip edebilirsiniz.