Ana SayfaSeyahatAilece sonbaharı en güzel yaşayacağınız yer: Yedigöller

Ailece sonbaharı en güzel yaşayacağınız yer: Yedigöller

-

Ailenizle unutulmayacak bir doğa deneyimine hazır olun. Çocuklar buraya bayılacak! Yedigöller Millî Parkı, irili ufaklı yedi gölü, sık ormanları, zengin bitki örtüsü, yaban hayatının güzelliği ile bir doğa harikasıdır. Ailece sonbaharı yaşayacağınız en güzel yerlerden biri olan Yedigöller, Türkiye’nin Karadeniz bölgesinde Bolu ilinin kuzeyinde yer alır.

Yedigöller Millî Parkı

1965 yılında millî park ilan edilen Yedigöller Millî Parkı, 1623 hektarlık bir alanı kaplamaktadır. Millî park, içinde yer alan yedi küçük gölü ilk kez gördüğünüzde güzelliği karşısında büyük bir şoka uğrayabilirsiniz. Bu millî park, ziyaretçiler için adeta bir cennet.

Yedigöller’de canlı çeşitliliği

Kayın, meşe, maun, kızılağaç, karaağaç ve köknar ağaçlarının çevreyi kucakladığı milli park, adeta bir yeryüzü cenneti gibidir. Bitki ve hayvan yaşamının etkin bir şekilde korunması sonucunda park içerisinde bulunan geyik, domuz, kurt, tilki ve sincap gibi hayvanların sayısı giderek artmaktadır. Ağaçlar sonbaharda en etkileyici kırmızı, sarı ve yeşil renklerle boyanır. Bu nedenle sonbahar, milli parkı ziyaret etmek için en iyi mevsim olabilir. Yedigöller’in kışın ne kadar güzel olduğunu da unutmayın.

Yedigöller, ziyaretçilerine vahşi yaşamın güzelliğini ve zengin manzarayı izleme imkânı sunuyor. Doğanın sessizliğinin tadını çıkarmak ve mutlak dinginliği hissetmek istiyorsanız bu milli park tam size göre.

Ailece sonbaharı en güzel yaşayacağınız yer: Yedigöller

Yedigöller’de ne yapalım?

Parktaki Kapankaya zirvesinden manzara inanılmaz büyüleyici. O noktadan itibaren biraz yürüyüşle geyik koruma alanını görebilirsiniz. Kamp, trekking ve fotoğraf çekimlerinizi yaparken millî park içerisinde bulunan bungalov ve pansiyonlarda konaklayabilirsiniz.

Yedi Göller

Nefes kesen güzellikteki Yedigöller, doğanın Bolu’ya armağanlarından biridir. Göl balıkçılığıyla ilgilenenler için inanılmaz derecede önemli bir yer olan Yedigöller, yedi küçük gölden oluşuyor. Bu göllerin adları Büyük Göl, Derin Göl, Serin Göl, Nazlı Göl, Sazlı Göl, İnce Göl ve Küçük Göl’dür.  Bir hafta sonu burada konaklamak ve göllerde balık tutmak, çocuklarla birlikte herbaryum için yaprak toplamak, fotoğraf çekmek harika birer etkinlik olurken aileniz için de güzel bir anı olabilir.

Milli Park Profili

Yedigöller Milli Parkı, Bolu’nun 42 km kuzeyinde, Ankara-İstanbul karayolunun 152 km. dışında Yeniçağa yolu ile ulaşılır. Bolu- Yedigöller güzergahının kış aylarında kapalı olduğunu, bu nedenle ulaşımın sadece Yeniçağa- Mengen- Yazıcık yolu üzerinden yapılabildiğini lütfen unutmayın.

Milli parkta yapılacaklar:

  • Yedi gölü ve zengin bitki örtüsünü keşfedin.
  • Gölde balık tutun.
  • Güzel doğada yürüyüş ve kamp yapın.
  • Doğa fotoğrafçılığı yapın.
  • Doğanın sessizliğinin tadını çıkarın.
  • Herbaryum için güzel bitkiler, yapraklar toplayın