Zeytinyağlı yer elması tarifi 1 yaş ve sonrası çocuklar için

Zeytinyağlı yer elması tarifi 1 yaş ve sonrası çocuklar için

Zeytinyağlı yer elması tarifi 1 yaş ve sonrası çocuklar için uygun bir yemektir. Yer elması kış mevsiminin lezzetli bir kök besinidir. Çocuklara küçük yaşlarda her gıdadan tattırmak ve beslenmede çeşitlilik önemlidir. Çocuklar her sebzeyi sevmeyebilir endişelenmeyin büyüdükçe yemek tercihleri sık sık değişecektir.

Zeytinyağlı yer elması tarifi

Malzemeler

500 gr yer elması ayıklanıp,doğranmış
1 adet havuç ayıklanıp rendelenmiş
1 çorba kaşıgı pirinç
1 adet sogan rendelenmiş
1-2 tutam tuz
1 çorba kaşığı kuru nane
3 çorba kaşığı zeytinyağı
3/4 bardak su

Hazırlanışı

Tencereye natürel sızma zeytinyağı koyun. İçine doğranmış soğan, havuç ve pirinci ekleyin. Orta ateşte biraz soteleyin (3-5 dakika kadar). Havucun rengi çıksın. Yer elmalarını ilave edin ve 2-3 dakika karıştırarak pişirin.Sıcak suyunu ekleyip, yer elması ve pirinçler yumuşayıncaya kadar pişirin. Servis tabağına alın ve üzerine kuru nane ekin.Gaz yapan bir sebze olduğu için kuru nane gaz yapmasını hafifletecek ve lezzet katacaktır.

Doç. Dr. Enver Mahir Gülcan’ın notu:

Yer elması demir, C vitamini, fosfor ve potasyumdan zengindir. İçerdiği C vitamini ve demir nedeniyle bağışıklık sistemini güçlendirir. Bağırsaklar üzerinde olumlu etkisi vardır. Kabızlık durumunda bağırsakların çalışmasına yardımcı olur. Ancak gaz yapıcı da özelliği de vardır bu yüzden 1 yaş ve sonrası için uygundur. İçerisindeki soğan yemeği C vitamininden, havuç ise A vitaminden zengin yapar. Kış mevsiminde tüm aile için bağışıklık sistemini güçlendiren sağlıklı bir yemektir.

Ayşe Nil Dinler, mutfak şefi, eğitmeni ve yemek yazarıdır. Milliyet Lezzet ekinde  uzun süre yazan Ayşe Dinler, hâlen Kids Gourmet yemek yazarı ve editörüdür.  Ayşe Nil Dinler, TV programlarına yemek konusunda danışmanlık yapmakta ve kimi zaman da programlara konuk olarak katılarak yöresel ve dünya mutfaklarından örnekler sunmaktadır. Ayrıca İngilizce olarak da yayınlanan  "Citrus Recipes" (Narenciyeli Yemekler) kitabı bulunmaktadır.