Ana Sayfa1 Yaş Üstü YemekYumurtasız kek tarifi 1 yaş ve sonrası çocuklar için

Yumurtasız kek tarifi 1 yaş ve sonrası çocuklar için

-

Yumurta alerjisi olan çocuklara ikram edebileceğiniz yumurtasız kek tarifi 1 yaş üstü çocuklar için uygundur. Bir bebeğin kek yemesine gerek yoktur. Tarifte ilave şeker kullanılmamıştır. Tarifteki muz, havuç gibi tatlı gıdalar olduğundan şeker ilave etmeseniz de çok da tatsız bir kek olmayacaktır.  İçerisine ekleyeceğiniz kuru üzüm gibi meyveler de şeker oranını arttıracaktır.

Yumurtasız kek tarifi 1 yaş ve sonrası çocuklar için

Malzemeler:

  • 2 su bardağı un
  • Yarım su bardağı ceviz içi
  • 2 adet havuç veya bal kabağı
  • 2 adet muz (olgun)
  • 1 çay bardağı zeytinyağ
  • Yarım su bardağı süt
  • 1 paket kabartma tozu
  • 1 paket vanilya

Hazırlanışı:

Ceviz içi rondodan geçirilir. İçine dilimlenmiş muzlar atılır ve macun kıvamına gelene kadar rondoda işleme devam edilir. Bir kâseye un, kabartma tozu koyularak karışması sağlanır. İçine süt, yağ, muzlu – cevizli karışım, rendelenmiş havuç, vanilya ilave edilir. Kek hamuru kıvamı alana dek karıştırılır. Karışım yağlanmış kek kalıbına koyularak 180 derece önceden ısıtılmış fırında 35-40 dakika kadar pişirilir.

Doç. Dr. Enver Mahir Gülcan’ın notu:

Evde yapılanı her zaman daha iyidir ancak hekimler olarak bu tip gıdalar sık tercih edilmemesini öneriyoruz. Yumurta alerjisi olanlar için yumurtasız kek tarifi iyi bir alternatif. tekrar altını çizmek istiyorum, evde de yapılsa kek, börek, çörek sağlıklı sayılan besinler değildir. Porsiyon ve yeme sıklığı kontrollü olmalıdır.

Sık yendiği hem de birçok yiyeceğin içinde bulunduğu için yaygın bir besin alerjenidir. Yumurta beyazına karşı alerji sarısına oranla daha fazla görülmektedir. Yumurta alerjisi özellikle bebeklikte ve erken çocukluk döneminde yaygın olarak görülür. Yıllar geçtikçe etkisi azalmakta ve yetişkinlik döneminde ise tamamen kaybolmaktadır. Yumurta alerjisinde egzama veya kaşıntı deri ve göz lezyonları görülme sıklığı diğer besin alerjenlerine kıyasla daha fazladır.