Yeni araştırma uzun boylu kadınların daha uzun yaşayabileceğini söylüyor

Yeni araştırma uzun boylu kadınların daha uzun yaşayabileceğini söylüyor

Sağlıklı ve uzun yaşam hemen hemen herkesin hayalidir. Aslında uzun yaşam isteğimiz binlerce yıldır var ve bu yolda geçmişte de pek çok yöntem denenmiş. Son yıllarda teknoloji ve doğal olarak tıbbın da gelişmesiyle birlikte bu konuda yapılan çalışmalar sonucu insan ömrü de uzamaya devam ediyor. Bilim insanları sağlıklı ve uzun yaşam için pek çok araştırma yapıyor. Yeni araştırmalara göre, daha uzun boylu olan kadınların 90 yaşına ulaşma şansı daha yüksek olabilir.  Araştırmacılar, 40 yaşındayken 1 metre 75 santimetre boya sahip olan kadınların, 1 metre 60 santimetre olanlara nazaran 90 yaşına kadar yaşama olasılıklarının yüzde 31 daha fazla olduğunu tespit ettiler.

Maastricht Üniversitesi’nden bilim insanları bu çalışmada boy, vücut kitle indeksi ve egzersiz arasındaki ilişkiyi incelediler. BMJ Journal of Epidemiology & Community Health (Epidemiyoloji ve Halk Sağlığı) Dergisi’nde yayınlanan 30 yıl süren çalışmaya göre, kadınların daha uzun yaşamalarında en büyük etkenin egzersiz olabileceğine dikkat çekiliyor.  Ancak veriler, erkeklerin aksine kadınların günde bir saatten fazla egzersiz yapmalarının bu duruma bir katkı sağlamadığını da göstermiştir. Buna karşılık, erkekler günlük ne kadar fazla egzersiz yaparlarsa, 90 yaşına kadar yaşama şansları her 30 dakikada ekstra yüzde 5 artmıştır.

Araştırmayı Maastricht Üniversitesi’nce gerçekleştiren bilim insanları, sonuçların kadınların uzun ömürlü olmasının vücut durumlarına, erkekler için olduğundan daha fazla bağımlı olduğunu gösterdiğini söylüyor. Araştırmaya, 1986 yılında başladığında, 55-69 yaşları arasındaki 120.000’den fazla erkek ve kadın dahil edilmiştir. Katılanlardan 68 ve 70 yaşları arasındaki 3646 erkek ve 4161 kadın boy, kilo, boş zaman, fiziksel aktivite gibi bilgileri 20 yıl boyunca düzenli olarak araştırmacılara iletmiştir. Yapılan bu Hollanda Kohort çalışmasında (NLCS) verileri analiz eden bilim insanları katılımcılardan 433 erkek (% 16,7) ve 944 kadının (% 34,4) 90 yaşına kadar yaşadığını görmüşlerdir. Bu yaşta hala hayatta olan kadınlar genel olarak daha uzun boyluydu, çalışma başlangıcında daha az kiloluydu ve 20 yaşlarından bu zamana dek az kilo almışlardır.

Bulguların gözlemsel bir çalışmaya dayandığının farkında olmalıyız diyen araştırmacılar bu yüzden kesin sebep belirleyemediklerini de belirtmişlerdir.

Güncel gelişmeleri bizimle takip edin. Kids haber kidsgourmet editörleri tarafından hazırlanan özel haber ve bültenlerdir. İletişim veya görüş için kurumsal@kidsgourmet.com.tr adresine mail atabilirsiniz.