Yapay zekâyla yeni ufuklar projesi başladı

Yapay zekâyla yeni ufuklar projesi başladı
Yapay zekâyla yeni ufuklar projesi başladı

‘Yapay Zekayla Yeni Ufuklar’ kurumsal sosyal sorumluluk projesi hayata geçirildi. Proje kapsamında öğrencilere gelecek teknolojileri, yapay zekâ ve makine öğrenimi gibi konularda hem teorik hem de pratik bilgiler veriliyor.

Proje kapsamında işbirliği yapan iki şirket Softtech ve IBM çalışanlarından oluşan Gönüllü Takımları, orta okul öğrencilerine bir eğitim-öğretim dönemi boyunca, 21. yüzyıl teknolojileri, doğacak yeni iş alanları, yapay zekâ ve makina öğrenimi hakkında bilgiler veriyorlar.  Öğrenciler, IBM Cloud üzerinde barındırılan bir çevrimiçi eğitim platformu olan “Machine Learning for Kids” aracılığıyla bilgilerini artırıyor.

‘Yapay Zekayla Yeni Ufuklar’ projesi kapsamında Sarıyer İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün koordinatörlüğünde yürütülen Erasmus + STEM For All projesi doğrultusunda belirlenen ‘Sarıyer Fahrettin Aslan Ortaokulu’ ve ‘Mehmet Akif Orta Okulu’nda bugüne kadar toplamda 350 öğrenciye ulaşıldı. Nisan ayında başlayan projenin 2. döneminde ise Ankara’da ve İstanbul’da toplam 3 okulda 270 orta okul öğrencisine daha erişilmesi hedefleniyor.

IBM ile olan iş birliklerinin farklı alanlarda uzun zamandan beri devam ettiğini vurgulayan Softtech Genel Müdürü Murat Ertem, “Her geçen gün, yapay zekâ daha fazla hayatımıza girecek. Bu sayede yaratıcılığa, araştırmaya ve geliştirmeye daha rahat odaklanacağız. Bu proje ile çocukların hayal ve hedeflerinde yeni ufuklar açmak, yaratıcı potansiyellerini ortaya çıkarmayı hedefliyoruz. Softtech ve IBM olarak başlattığımız projede, ekosisteme öncülük etmeyi ve daha fazla okulda daha fazla çocuğa eğitim verebilmeyi planlıyoruz.”dedi.

Sosyal gelişimi güçlendirmeye devam edeceğiz

IBM Türkiye Ülke Genel Müdürü Volkan Sözmen ise şunları söyledi, ” Öğrencilerle çalışmak için Softtech ile işbirliği yapmaktan gurur duyuyoruz. Öğrencilerin geleneksel eğitim ile 21’inci yüzyıl STEM kariyerlerine ve diğer kariyerlere hazır olma arasındaki boşluğu doldurmasına yardımcı olmak için IBM teknolojileri ile SkillsBuild aktivite kaynaklarını birleştiriyoruz. Tıpkı müşterilerimizin işlerini ve ekonomik gelişimlerini güçlendirdiğimiz gibi, sosyal gelişimi de güçlendirmeye devam edeceğiz.”