Ana SayfaHaberUzayda kurabiye mi pişer demeyin! Bu da oldu

Uzayda kurabiye mi pişer demeyin! Bu da oldu

-

Uzayda pişecek ilk yiyecek “kurabiye” olacak. Kurabiye hamuru, NASA’nın Wallops uzay üssünden cumartesi günü fırlatılan roketin içindeki prototip fırınla birlikte uzaya gönderildi. Kurabiyeler tarihi bir mikro yer çekimi deneyinin parçası olacak. Uzayda kurabiye nasıl pişecek, tadı nasıl olacak, her yönden eşit bir şekilde ısı alıp kabaracak mı yoksa düz mü kalacak? yanıtı beklenen sorular arasında.

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) bulunan kurabiyeler uzayda pişirilen ilk yiyecek olacak. 2 Kasım’da sabah 9.59’da (ET saat dilimi) NASA’nın Wallops Uçuş Merkezi’nden fırlatılan roketteki kurabiye hamuru, tarihi bir deneyin parçası olarak prototip bir fırında astronotlar tarafından pişirilecek. Roket, uzay istasyonuna pazartesi günü 4.10’da (ET) ulaştı ve istasyonu Dünya’ya bakan yüzündeki yerine yerleşti.

Bu fırlatma, DoubleTree by Hilton ile uzun süreli uzay uçuşları için yer çekimsiz ortama uygun cihazlar geliştiren Zero G Kitchen ve lider ticari erişim sağlayıcısı NanoRacks işbirliğininin sonucu. Girişimin amacı ise uzun süreli uzay yolculuklarında konukların daha iyi ağırlanması.

Pişirme deneyinin ardından kurabiyeler, sonuçların değerlendirilmesi için yeniden Dünya’ya getirilecek ve burada da deneyler yapılacak. Herkesin merakla beklediği yeni haberler zaman içerisinde tüm dünyaya duyurulacak.