TÜİK Çocuk hem eğitici hem eğlenceli

Tüik Çocuk hem eğitici hem eğlenceli
Fotoğraf: Tüik Çocuk

TÜİK çocuk web sitesi çocuklara siteye girdikleri bilgiler doğrultusunda çeşitli istatistik bilgileri sunarak onları hem eğlendirmeyi hem de bilgilendirmeyi amaçlıyor. Çocuklar buradaki çeşitli veriler ile istatistik konusunda da bilgi sahibi olabiliyor.

TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) bilindiği gibi Türkiye’de yaşayan insanlar, yaşam şekilleri, gelir dağılımı, sağlık ve sosyal durumları, ülke ekonomisi vb. alanlardaki bilgilere dayalı istatistikleri Resmi İstatistik Programına göre, üretmekle görevli kurumdur. İstatistik Türk Dil Kurumu’na göre sözlük anlamı olarak; 1. isim Bir sonuç çıkarmak için verileri yöntemli bir biçimde toplayıp sayı olarak belirtme işi ve sayım bilimidir. Tüik Çocuk web sitesi okul çağında okuma becerisine sahip çocuklar için oldukça farklı bilgilerle donatılmış. Bir avatar seçerek başlanan yolculuk sırasında çocukları çok farklı istatistik bilgileri bekliyor.

TÜİK Çocuk web sitesinde neler var?

Öncelikle açılış sayfası ardından doğum tarihi, boy, kilo, yaşanılan şehir, isim bölümlerini doldurmanız için bir form çıkıyor. Korkmayın soyad istemiyor. Bu bilgiler size istatistik bilgi sunabilmek için gerekiyor.

Tüik Çocuk hem eğitici hem eğlenceli
Fotoğraf: Tüik Çocuk

Bu aşamanın ardın eğer istiyorsanız üstteki menüden diğer sayfalara girebilir ya da kullanıcı formunu doldurarak istatistik dünyasına adım atabilirsiniz.

Burada sizin girdiğiniz isime göre yaşadığınız şehirde aynı isme sahip kaç kişi olduğu, aynı tarihte doğan kaç kişi olduğu, boy ve kilo olarak toplum ortalamasına göre hangi aralıkta yer alındığı gibi bilgiler veriliyor. Bir sonraki sayfada yaşanılan ilde en çok kullanılan ilk 5 ismin ne olduğu bilgi var. Bir sonraki sayfada yaşanılan ilde ve Türkiye’de doğum tarihi sizinle aynı olan kaç kişinin olduğunu bulabilirsiniz. Hatta yaşıtlarınız arasında kaç kişinin sizinle aynı isimde olduğu ya da boyunuzun ülke ortalamasına göre uzun mu kısa mı olduğu gibi bilgilere ulaşabilirsiniz.

Tüik Çocuk hem eğitici hem eğlenceli
Fotoğraf: Tüik Çocuk

Bu bilgilerin ardından yaşanılan il ve Türkiye ile ilgili pek çok istatistiki bilgi de bulabileceğiniz sayfalar açılıyor. Meselâ, bu bilgilerden bazıları şöyle; 2018 yılında nüfusumuzun 82 milyon 3 bin 882 kişidir, 2018 yılında nüfusumuzun yarısının 32 yaşından küçük olduğunu biliyor musun? Türkiye nüfusunun yüzde 18 .37’i İstanbul’da ikamet etmektedir.

Eğer siz de bu ve benzeri bilgileri öğrenmek, çocuğunuzu istatistik bilmi ile tanıştırmak, enteresan bilgileri kullanarak belki de proje hazırlamak isterseniz Tüik Çocuk web sitesinden benzeri bilgilere ulaşabilirsiniz. Site sadece çocuklar değil genç ve yetişkinlerin de ilgisini çekebilir. Siteye ulaşmak için arama motorlarına “Tüik Çocuk” yazmanız ya da http://www.tuik.gov.tr/TuikCocuk/Start.do adresini yazmanız yeterli. Tarayıcınızda “Flash” özelliğine izin veriliyorsa uçan ve cıvıldayan kuşları da duyabilirsiniz. İzin verilmiyorsa arama motoru ayarlarından açabilirsiniz.

Gazeteci