Tiroit az çalışıyor ise gebeye verilen tiroit ilacının bebeğe etkisi yok

Hashimoto, hipotroid, hipertroid, “tiroit” hormonları ile ilgili durumlardır. Tiroit hormonlarının işlevi, metabolizmamız ile ilgili tüm işlemleri kontrol etmek ve düzgün şekilde çalışmasını sağlamaktır. Özellikle gebelik öncesi ve gebelikte bebeğin gelişimini etkilediği için tiroit hormonları büyük önem taşır. Bu noktada gebelikte tiroit tahlil sonucu değerlendirmesi önemlidir.

Gebelikteki tiroit hormon değerlerinin normal değerleri, hamile olmayanlardan farklılık gösterir. Özellikle hamileliğin ilk döneminde (ilk üç ay) tiroit hormonları değerlendirilir ise sonuçlar daha da farklıdır. Bu dönemde gebeye yapılan tiroit tahlilini yanlış yorumlayarak, tiroit sorunu var sanmak ve tiroit ilacına başlanmak istenebilir. Birkaç ay sonra da yeniden tahlil yapılarak sonuçlar değerlendirildiğinde, tiroit hormonlarının normal düzeylere ilaç ile geldiği sanılabilir ve ilaç kesilir. Hatta bazen de ilaca devam edilir ve  tiroit ilacının bebeğe etkisi olduğu sanılır. Halbuki gebeliğin ilk 14 haftasında plasentanın kendi gelişim sürecinde, oluşturduğu destek hormonları aynı zamanda tiroit hormonlarına benzer görev yapar ve anne tiroitini hafif uyarıcı etkisi vardır. Bu durum bir hastalık sanılabilir, oysa gebeliğe özgü ve öyle olması gereken bir durumdur. Yanlış olarak sorun var sanılarak tedavi edilmeye çalışılmamalıdır.

Tiroit az çalışıyor ise gebeye verilen tiroit ilacı bebeğe geçmez.”

Tiroitin az çalışması durumunda iki önemli nokta vardır. Gebede Hashimoto hastalığı varsa bu durum karnındaki bebeğin tiroitinin tıpkı annede olduğu gibi çalışmasına engel olabilir. Durum, anne karnındaki bebeğin göbek kordonundan bakılan kan tahlili ile anlaşılır. Eğer gerekli olur ise anne karnındaki bebeğe ilaç başlanır.

Anne karnındaki bebekte tiroit az çalışıyor ise, bu yenidoğan bebekte hemen bakılması gereken bir durumdur. Çünkü anneye tiroit ilacı verilse de plasentayı geçmez ve dolayısı ile annenin aldığı tiroit ilacının karnındaki bebeğe bir etkisi yoktur.

“Tiroit  baskılamak için verilen ilaç bebekte guatra sebep olabilir.”

Tiroitin fazla çalışması anne sağlığı açısından önemlidir. Gebenin fazla çalışan tiroiti için kullanılan ilacı dikkatli kullanmak gerekir. Çünkü bu ilaç plasentayı geçer ve tıpkı annenin tiroitinin çalışmasını baskıladığı gibi, anne karnındaki bebeğin tiroitinin çalışmasını da baskılar. Bu durum alınan doz ile de yakından ilgilidir. Hatta anne karnındaki bebekte guatr oluşmasına da yol açabilir.

Prof. Dr. Cihat Şen
Kadın Hastalıkları ve Doğum / Perinatoloji