Temiz bir dünya için çevre dostu güzellik ipuçları

Çevre dostu güzellik ipuçları
Çevre dostu güzellik ipuçları

Her yıl 200 milyon tondan fazla plastik üretiliyor ve şu anda bu plastik ürünlerin 7 milyon tondan fazlası okyanuslarda ve denizlerde yüzüyor. Bu plastiğin çoğu güzellik endüstrisine katkıda bulunabilir. Bunu spreylerdeki ve güzellik ürünlerindeki potansiyel olarak zararlı tüm kimyasallarla birleştirdiğinizde güzellik endüstrisinin bugün çevre üzerinde nasıl bu kadar olumsuz bir etkiye sahip olduğunu görmek kolay olmalı. Peki biz bu ayak izinizi azaltmak için ne yapabiliriz? Çevre dostu güzellik ipuçları ile daha temiz bir dünya için elimizden geleni yapmaya hemen başlayabiliriz.

Yedekleri düşünelim

Okyanuslarda ve denizlerde 7 milyon tondan fazla plastik varsa, o zaman sadece plastik tüketiminizi azaltmak mantıklıdır. Tek sorun, bunu yapmanın çoğu insanın düşündüğünden çok daha zor olmasıdır. Özellikle güzellik sektöründe, çünkü her şey güzel plastik şişelerde ve ambalajlarda çok güzel paketlenmiş. Bu nedenle yeniden doldurulabilir ürünleri tercih edebiliriz. O plastik doldurma şişesini atıp yeni bir tane satın almak yerine, neden sadece içindeki sıvıyı değiştirmiyoruz? Bambu saplı bir diş fırçası düşünelim. Bu plastik parçalardan kurtulun ve makyajı çıkarmak için pamuklu ped veya peçeteleri tercih edin. Durum ne olursa olsun, plastik tüketiminizi ortadan kaldırmak, daha çevre dostu olmaya başlamak için en iyi yoldur.

Malzemelere dikkat

Üzücü bir mesele, ancak çoğu kadının ürünlerindeki bileşenlere ne kadar az ilgi gösterdiğine şaşıracaksınız. Ya popüler bir isme ya da aşina oldukları bir şeye ilgi göstereceklerdir. Bu durumda, sadece çevreye değil, aynı zamanda cildinize veya saçınıza da zarar vermeniz tamamen mümkündür. Ve bunun nedeni, günümüz güzellik ürünlerinin çoğunun sert kimyasallar ve bileşenler içermesidir. Bunun yerine, daha çevre dostu markaları tercih etmelisiniz. Bazı selülozik elyaflar, cildinizi şımartmak için nazik bakım sağlar.

Su tüketimini sınırlandırabiliriz

Rutininiz sırasında tükettiğiniz su miktarına hiç dikkat ettiniz mi? Dişlerinizi fırçalarken musluğu çalışır durumda bırakmamak su tüketimimizi azaltacaktır. Ayrıca sıcak duş her zaman güzeldir hem bu zevki yaşayıp hem de tasarruf sağlayabilirsiniz. Bunun için duş başlığınızı değiştirmek yeterlidir. Çok basınçlı ve bol su akıtan bir başlık yerine daha az basınçla su akıtan bir duş başlığı arasında litrelerce su tüketimi farkı bulunur. Küçük görünse de çevre dostu güzellik ipuçları ile geleceğin temiz dünyasına katkıda bulunmak elimizde.

Ailelerin ve uzmanların tercih ettiği güvenilir yayın.