Ana SayfaSeyahatSömestirde gidilebilecek kar tatili merkezleri

Sömestirde gidilebilecek kar tatili merkezleri

-

Dört mevsimin hüküm sürdüğü Türkiye’de kış aylarında da tatilin tadını çıkarmak mümkün. Özellikle çocukların okullarının tatile girdiği dönemde ailece kar tatili yapmak isterseniz gidebileceğiniz eşsiz manzaraya sahip pek çok merkez bulunuyor. Sömestirde gidilebilecek kar tatili merkezleri arasından sizin için seçtiklerimiz şöyle…

Marmara Bölgesinin İncisi Uludağ

Marmara Bölgesi’nde Bursa il sınırları içinde yer alan Uludağ, İstanbul’a yakın ve ulaşımı kolay en bilinen kış tatil merkezidir. Çocuklarla kış tatili yaparken şehre ulaşım kolaylığı nedeniyle de en sık tercih edilen yerlerden olan Uludağ’da otel ve kayak pistleri de aile tatili için son derece uygun. 2.543 m yüksekliği ile Türkiye’nin en büyük kış ve doğa sporları merkezi olan dağ, bölgenin en yüksek noktasıdır. Gece sessizlikte yağan karı seyretmek, dışarıda kartopu oynamak, çocuklarla doyasıya eğlemek için Uludağ harika bir seçim olabilir.

Doğal güzelliği, zengin bitki örtüsü ile kış ve yaz gezilebilecek olan millî parkın zirvesinde yer alan buzullar, parkın en ilgi çekici yerleri arasında. Millî park ve oteller bölgesine, yaklaşık 34 km asfalt dağ yolu ile ulaşılabiliyor.

Bölgede kar kalınlığı da aralık ayı itibariyle genellikle 1 metreyi bulmuş oluyor. Gençler için dağda snowpark, kar motoru safari, snowboard ve kayak okulu gibi hizmetler sunuluyor. Eğer kar tulumunuz ve kayaklarınız yoksa dağda kiralayabileceğiniz mağazalar bulabilirsiniz.

Bolu Abant

Abant Gölü’nün doğal güzelliği ve çevresinde gezilebilecek farklı yerlerle kış aylarında kartpostalları aratmayan manzaralar sunan bölge sömestir tatilinde gidilebilecek kar tatili merkezlerinden. Bolu’nun eşsiz lezzetli yemekleri, göl ve orman manzarası arasında konforlu bir tatil için Abant tercih edilebilir. Kayak yapmak yerine yürüyüş yapmayı tercih edenlerdenseniz bembeyaz Abant Gölü manzarasına karşı sıcacık içeceklerinizi yudumlayabileceğiniz bir tatil sizleri bekliyor.

Kartepe Kayak Merkezi

Kartepe Kayak Merkezi, Kocaeli’nde yer alan son yıllarda revaçta olan bir kış tatili merkezi. 1700 m zirvesi olan Kartepe zirvede fazla otel seçeneğiniz olmadığı için önceden rezervasyon yaptırmanızı öneririz. Zirvede değil de Maşukiye civarında konaklamak isterseniz 5 yıldızlı otellerden, butik otel ve pansiyonlara kadar farklı seçenekler bulabilirsiniz.

Burada pistler özellikle yeni başlayanlar ve orta düzey kayakçılar için uygun. İstanbul’a yaklaşık 1 saatlik mesafede yer alan merkez hafta sonu ya da sömestir aile tatilleri için son derece elverişli bir merkez. Şehre yakın konaklayıp kayak merkezine otellerin araçları ile çıkmanız da mümkün. Bu konuda konaklayacağınız otellerden bilgi alabilirsiniz. Burada da tıpkı Uludağ’da olduğu gibi kayak, snowboard, yamaç paraşütü vb. pek çok aktivite mevsimine göre düzenleniyor.

Kartalkaya Kayak Merkezi

Bolu’da yer alan Kartalkaya ülkemizin en meşhur kayak merkezlerindendir. Burada oteller yaklaşık 2000 metre yükseklikte yer alır. Doğal güzellikleri, çevredeki çam ormanlarının güzelliği ve konaklama tesisi alternatifleriyle Kartalkaya, sömestirde gidilebilecek kar tatili merkezleri arasında önemli bir yer tutar. Burada konaklarken Kartalkaya çevresinde yer alan, Abant Gölü ve Yedigöller gibi noktaları da ziyaret edebilirsiniz.

Erciyes Kayak Merkezi

Erciyes Kayak Merkezi, Kayseri’den yaklaşık 25 km uzaklıkta Erciyes Dağı’nda yer alıyor. Havaalanından dağa ulaşmak yaklaşık 40 dakika sürüyor. Çeşitli pistleri, muhteşem doğası ve lezzetli yemekleri için tercih edilen merkezde, çocuklarla kar tatilinin keyfini çıkartabilirsiniz. Türkiye’nin en eski merkezlerinden olan Erciyes gerek konaklama konforu gerekse sakinliği ile rahat bir aile tatili geçirmek isteyenlerin tercihi olabilir.

Sarıkamış Kayak Merkezi

Kars’a yaklaşık 50 km uzaklıkta yer alan Sarıkamış Kayak Merkezi, aralık ayından nisan ayına kadar kar altında ve kış tatili yapmayı sevenleri bekliyor. Ülkemizin bu en doğu ucunda 2100 m rakımda kayak yapmak harika bir tecrübe olabilir. 25 kilometreyi bulan pistleri ve ender rastlanan kar kalitesiyle ünlü bu güzel merkezde konaklama imkânları sınırlı olduğundan önceden yer ayırmanızda fayda olabilir. Çevresi çam ağaçları ile kaplı bu güzel merkeze kadar gelmişken Kars’da Ani Harabeleri’ni ziyaret edebilir, donmuş Çıldır Gölü üzerinde at arabasıyla gezebilirsiniz. Sömestirde gidilebilecek kar tatili merkezleri arasında Kars Sarıkamış uzak olsa da güzel bir alternatif olabilir.

Elmadağ Kayak Merkezi 

Elmadağ Kayak Merkezi, Elmadağ’ın kuzey eteklerinde yaklaşık 1500 m. yükseklikte yer alıyor.  Sezon nispeten daha kısa olan merkezde ocak ve mart ayları arasında kayak yapmak isteyenlerin uğrak yerlerindendir. Ancak ağaçsız bir bölge olduğundan çam ağaçları üzerinde duran karları seyretmek için pek doğru bir yer değil. Gençlerle kayak yapmak isterseniz Ankara’ya yaklaşık 20 km uzaklıkta yer alan merkeze günübirlik gitmek isteyebilirsiniz. Oteller merkeze yaklaşık 10-15 km. uzakta olduğundan küçük çocuklarla gitmek için pek uygun değil.

Palandöken Kayak Merkezi

Erzurum’da yer alan Palandöken Kayak Merkezi, burada yapılan yatırımlar sayesinde en popüler merkezlerden biri hâline geldi. Konaklama imkânlarının iyi kalitede olması sayesinde aile tatilleri için de oldukça güvenli ve eğlenceli bir yer olan Palandöken Kayak Merkezi, hava alanına 15 kilometre mesafede yer alıyor. Yaklaşık 5 km mesafede şehir merkezi ve hastane bulunan merkezde kayak ve snowboard için uygun pistlerin yanı sıra farklı aktiviteler ve eğlenceler de düzenleniyor.