Ana SayfaSeyahatSelanik’te çocuklarla gezilecek yerler

Selanik’te çocuklarla gezilecek yerler

-

Selanik tarihî ve kültürel yerlerinin haricinde çok güzel bir sahil şehri olması nedeniyle pek çok gezilmesi güzel ve eğlenceli yere sahiptir. Burada sokaklar, mekânlar, restoranlar, kafeler ve gece hayatı devamlı hareket halinde. İstanbul’dan yaklaşık 4-5 saat süren bir araba yolculuğu ile Selanik’e ulaşmak mümkün. Selanik’te çocuklarla gezilebilecek en önemli yer ise Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu evdir. Gelelim Selanik’te çocuklarla gezilecek yerler listesine.

Selanik’te çocuklarla gezilecek yerler rehberi

Bir zamanlar Osmanlı İmparatorluğu sınırları içinde yer alan bu güzel kente gelmeden önce Kavala’yı da gezebilir ya da dönüşte ziyaret ederek meşhur Kavala kurabiyesi alabilirsiniz. Osmanlı Dönemi izlerini Kavala kentinde de sık sık göreceksiniz. Eğer sömestr gibi uzun süreli tatillerde buraya gitmeyi planlıyorsanız, geziye Makedonya’nın Manastır, Ohrid ve Üsküp kentlerini de ekleyebilirsiniz. Manastır’da Atatürk’ün okuduğu okulu da görebilirsiniz. Eğer ailece yaz tatili amaçlı gidiyorsanız planlarınıza Halkidiki Yarımadası’nı da dahil edebilirsiniz. Ancak burası turistik bir bölge olduğundan sahiliyle ünlü bu kente gitmeden önce otelinizi ayarlamanız gerekiyor.

Beyaz Kule

Selanik şehrinin simgesi olmuş bir tarihî eserdir. Günümüzde bu tarihî kule, müze olarak ziyarete açık. Osmanlı İmparatorluğu döneminde Kanuni Sultan Süleyman zamanında yaptırılmış, o dönemde, kale, garnizon ve sonra da zindan olarak kullanılmış. Zindandaki tüm esirler kılıçtan geçirilince adı Kanlı Kule olarak anılmaya başlanmış. Şehir el değiştirdikten sonra ise Beyaza boyanmış ve adını da buradan almıştır. UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan kule sahil şeridinde tüm ihtişamı ile yer alır.

Selanik’te çocuklarla gezilecek yerler
Selanik’te çocuklarla gezilecek yerler

Galerious Kemeri

Roma İmparatorluğunun dört büyük liderinden biri olan ve 299 yılında Selanik’i bu bölgenin başkenti yapan, perslere karşı zafer kazanan Sezar Galerious’u onurlandırmak için yapılmış. Günümüzde kemerin bir kısmı ayakta kalmış olmasına karşın hâlen o zamanın izlerini barındırıyor.

Ayasofya veya Azize Sofya Kilisesi 

Selanik’te bulunan dinî yapılardan biri olan bu kilise sonradan camiye dönüştürülmüş. Yapı, şehrin en eski yapılarından biri. Büyük bir depremde yıkılan Bizanslılara ait bir bazilikanın yerine yapılmış olan bu kilise, Venediklilerin egemenliğinde Katolik katedraline dönüştürülmüş. Osmanlı zamanında Merkez Camisi olmuş. 1912’den bu yana ise kilise olarak hizmet veriyor.

Bizans Kültürü Müzesi

Bizans İmparatorluğu’na ait koleksiyonların sergilendiği Bizans Kültürü Müzesi, Bizans İmparatorluğu’nun İstanbul’dan sonraki en önemli şehri olan Selanik çevresinde yer alan eserlerin pek çoğunu barındırıyor.

Aristotelus Meydanı

Selanik şehrinin merkezi konumunda olan Aristotelus Meydanı, Fransız mimar Ernest Hébrard tarafından 1918’de planlanmış. Meydanın tam anlamıyla bitirilmesi 1950’li yılları bulmuş. 

Sultan Hortaç Camisi 

Eski Roma yapısının camiye çevrilip geliştirilmesiyle ortaya çıkmıştır. Tarihte Roma yapısı, Hristiyan Bazilikası ve cami olarak da kullanılmış bir eder.

Atatürk Evi Müzesi

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün 1881 yılında dünyaya geldiği ev Selanik’te çocuklarla gezilecek yerler arasında en değerli olan yerdir. Ev, Atatürk’ün çocukluk ve gençlik yıllarının geçtiği yer olarak da önemlidir. Günümüzde müze olarak kullanılıyor. Müze Selanik’teki Türk Konsolosluğu ile aynı yerde bulunuyor. Bu değerli ev sonradan sahibinden satın alınarak müze hâline getirilmiş bu sebeple de pek çok eşya İstanbul’dan buraya nakledilmiş. Evin anahtarları 19 Şubat 1937 de Türk Konsolosluğu’na teslim edilmiş. Evin ikinci katında Atatürk’ün doğduğu oda yer alır. Bura Atatürk’ün tunçtan yapılmış bir de büstü bulunuyor. Ayrıca odada yazı masası ve koltuklar yer alıyor. Selanik’te çocuklarla gezilecek en önemli yer olan bu evi mutlaka geniş zaman ayırarak ve çocuklarla Atatürk hakkında sohbet ederek gezmenizi öneriyoruz.

Atatürk Evi Müzesi
Atatürk Evi Müzesi

Selanik Surları 

19. Yüzyıl sonlarına kadar Selanik’i korumak için şehri deniz kıyısı da dahil olmak üzere her taraftan çevrelemiş olan surlardır. Büyük bir bölümü günümüze ulaşmıştır.

Selanik’te ne yenir?

Deniz kıyısında bir liman şehri olan Selanik, Ege Denizi’nin tüm ürünlerini çeşitli lezzetlere çevirmeyi başarmış bir mutfak kültürüne sahip. Selanik’te çocuklarla gezilecek yerler kadar çocuklara yemek konusunda rahat olabilmek de önemli. Türk yemeklerine çok benzer lezzetler barındıran bu kentte yemek problem olmaz. Bu benzer yemekler arasında kebap, döner, lokma, baklava gibi lezzetler yer alıyor. Nefis yemekler, muhteşem bir sunum için Selanik’te ne yenir sorusunun peşine düşüyoruz. Tavsiyemiz özellikle deniz mahsulleri ile yapılan yemekleri tatmanız yönünde. Ancak klasikten şaşmayalım çocuklar için kolaylık olsun derseniz de seçenek bol.  

Souvlaki Kalamaki

Küçük et veya tavuk kimi zaman da balık parçalarından yapılan bu yemek, şişe dizilen etler pişirildikten sonra çeşitli soslar ve patates kızartması ile servis ediliyor. Sosların popüler olanları tirokafteri veya tzatziki’dir. Domates ve soğanla birlikte pide içinde veya tabakta porsiyon olarak sipariş edebilirsiniz. Bildiğiniz çöp şişe benziyor.

Moussaka

Patlıcan, domates, kuru soğan, maydanoz, sarımsak, dana kıyma ile yapılan bir yemek olan bizde Musakka olarak bilinen bu yemek de oldukça sevilen bir lezzettir. Türkiye’de yapılışından farklı olarak Yunanistan’da üzerine beşamel sol koyulup fırınlanarak yapılmaktadır.

Selanik’te ne yenir? Moussaka
Selanik’te ne yenir? Moussaka

Horiatiki

Yunan salatası adıyla dünyaca tanınmış bu salata, aslında tüm Ege ve Akdeniz kıyılarındaki ülkelerde yapılır. Domates, salatalık, taze soğan, kuru soğan, zeytinyağı, limon veya sirke eklenerek servis edilen salatanın üzerine beyaz peynir de koyuluyor.

Loukoumades

Mayalı hamur kızgın yağda top top pişirilir ve üzerine şerbet yahut bal dökülür. Tarçın ile süslendikten sonra servis edilir. Eh yemekten sonra lokma yemek âdettendir.

Feta Me Meli

Beyaz salamura peynir tavada hafif kızartıldıktan sonra üzerine bal dökülür ve susam ile süslenerek servis edilir. Selanik’te oldukça ünlü bir tatlıdır.