Şekersiz acıbadem kurabiyesi 2 yaş ve sonrası çocuklar için

Şekersiz acıbadem kurabiyesi 2 yaş ve sonrası çocuklar için
Şekersiz acıbadem kurabiyesi 2 yaş ve sonrası çocuklar için

Kurabiye yapmak isteyenlere kendine özgü nefis tadı ile ilave yağsız, şekersiz acıbadem kurabiyesi tarifi hazırladık. Her ne kadar kurabiyenin adı acıbadem kurabiyesi olsa da malzeme olarak tatlı badem kullanıyoruz. Aman gerçekten acı badem kullanmayın!. Acıbadem, içerdiği toksik maddeler nedeni ile yenilmesi uygun bir besin değildir. İsminde acı sözcüğü olsa da mutfağınızda kullanılan badem “tatlı” badem olmalıdır.

Çiğ badem glüten içermez. Paketlenenler ve işlenmiş olan, kuruyemişler glüten içerebilmektedir. Dolayısıyla çölyak hastalarının, bu tarifi  uygularken çiğ badem kullanmaları önemli.

Tarifin bir diğer önemli özelliği ise rafine şeker içermiyor olması. Acıbadem kurabiyesi içindeki şeker, sadece kuru duttan geliyor. Böylece ilave şeker içermeyen, ağızda dağılan, lezzetli, acıbademli kurabiye yapmış oluyorsunuz.

Tarifte yağ bulunmadığına da dikkat çekmek isteriz. Badem, oldukça yağlı bir yemiş olduğundan, kendi yağı yeterli oluyor. Badem; E vitamini, kalsiyum, fosfor, demir, magnezyum, çinko, selenyum, bakır ve niyasin içerir.

Şekersiz acıbadem kurabiyesi

Malzemeler

1 yumurta beyazı
1 çay bardağı badem
1 çay bardağı kuru dut
1 çay kaşığı kabartma tozu

Hazırlanışı

Badem ve kuru dutu mutfak robotuna atarak un haline getiriyoruz.Yumurta beyazını telle bir kaç dakika çırparak köpürtüyoruz. Unları ve kabartma tozunu yumurta beyazının içerisine dökerek karıştırıyoruz. Elimizle yapışmaması için avucumuza biraz su alıp minik yuvarlaklar yapıyoruz. Üzerilerine dilerseniz badem veya dut ekleyebilirsiniz. Önceden 160 derecede ısıtılmış fırında 15-20 dakika pişiriyoruz.

Aklınızda bulunsun! Eğer hamur yuvarlanmayacak kadar cıvık olursa biraz daha badem unu ekleyebilirsiniz.

Afiyet olsun 🙂

Doç. Dr. Enver Mahir Gürcan’ın notu:

Şekersiz acıbadem kurabiyesi 2 yaş üzeri çocuklar için güzel bir atıştırmalık. Hem ilave şeker içermiyor hem de besin değeri son derece yüksek olan bademden yapılmış. Ayrıca glüten hassasiyeti olan ya da çölyak hastası olan kişiler için de harika bir alternatif.  Şekersiz acıbadem kurabiyesi alerji yapma potansiyeli yüksek yumurta beyazı ve kuruyemiş içerdiğinden 2 yaş altı çocuklara önermiyorum. Günümüzde alerji özellikle besin alerjisi sık görüldüğünden çocuklar daha özenli beslenmeye ihtiyaç duyuyorlar.

Tarif: Instagram  @yulaffit

Ailelerin ve uzmanların tercih ettiği güvenilir yayın.