Şeker ilavesiz şeftali marmelatı 8 ay ve sonrası çocuklar için

Şeftali sulu, tatlı ve hoş kokulu olması sebebiyle genellikle çocukların sevdiği bir meyvedir. Tüm turuncu renkli gıdalar gibi beta karotenden zengindir. Beta karoten vücutta A vitaminine dönüşür. Sağlıklı görme fonksiyonları için gereklidir. Aynı zamanda bol lif içeren şeftali sindirim sistemi açısından da faydalıdır.

Şeker ilavesiz şeftali marmelatı 8 ay ve sonrası çocuklar için

Şeker ilavesiz şeftali marmelatı

Malzemeler

1/2  kg. şeftali ( yaklaşık 3 adet orta boy)
1 su bardağı elma suyu
1 tatlı kaşığı limon suyu

Hazırlanışı

3 adet elma katı meyve suyu sıkacağında sıkılarak suyu alınır. Katı meyve sıkacağınız yok ise, elmaları rendeleyip temiz bir tülbentten veya çok ince süzgeçten geçirerek de su elde edebilirsiniz. Şeftali iyice yıkanır, kabukları soyulur ve rendenin kalın tarafı ile rendelenir. Elma suyu küçük bir tencerede kaynatılır içine rendelenmiş şeftali ve limon suyu koyulur. Kısık ateşte şeftaliler yumuşayana kadar pişirilir. Yaklaşık 25 dk. kadar pişirildikten sonra ocaktan alınır. Ilıdığında kavanoza koyulur ve ağzı iyice kapatılır.

Bu tarifi kayısı ile de yapabilirsiniz.

Yrd. Doç. Dr. Enver Mahir Gülcan’ın notu:

Şeker ilavesiz marmelat çocuklar açısından iyi olduğu kadar biz yetişkinler için de iyi bir yöntem ile hazırlanmış. Çocukları ne kadar rafine şekersiz beslenmeye alıştırırsanız o kadar iyi. Hatta kendi sağlığımız için de şekerden uzak durmamız önemli. (1) Bebeğinize şeker ve tuz ilave edilmemiş ek besinler sunmak, sadece kısa süreli sağlık için değil aynı zamanda yaşamın ilerleyen dönemlerinde çocuğun büyüdükçe tatlı ve tuzlu tercihleri açısından zemin hazırlaması nedeniyle de önemlidir.

 

Kaynak:

1. Benton D. Role of parents in the determination of the food preferences of children and the development of obesity. Int J Obes Relat Metab Disord 2004; 28:858–869.

 

Reklam
Ailelerin ve uzmanların tercih ettiği yayın. Anne bebek çocuk sağlığı, gelişimi ve beslenmesi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.