Şeftalili şekersiz muhallebi 1 yaş ve sonrası bebekler için

Şeftali yaz aylarının mis kokulu meyvesidir. Aynı zamanda renginden de anlaşılacağı üzere A vitamini içerir. Şeftali şekersiz olarak hazırlayacağınız muhallebiye hem güzel bir koku hem de tat katacaktır. Muhallebiye ilave şeker koymuyoruz ancak unutmayın içindeki un, süt ve şeftali nedeniyle tamamen şekersiz değil.
Şeftalili şekersiz muhallebi 1 yaş ve sonrası bebekler için

Şeftalili şekersiz muhallebi

Malzemeler

2,5 su bardağı süt
1 çorba kaşığı pirinç unu
1 çorba kaşığı un
1 olgun şeftali (4 adet olgun kayısı da olabilir)

Hazırlanışı

Süt, un ve pirinç unu küçük bir tencereye koyulur. Orta ateşte tahta kaşık ile karıştırılarak pişirilir. Kaynayıp koyulaştığında ocaktan alınır.  Kâselere koyulur. Soğuduktan sonra servis edeceğiniz zaman cam rende ile rendelenmiş şeftali ile karıştırabilir veya üzerini süsleyebilirsiniz.  Eğer hemen yenmeyecekse şeftali rendeleyip üzerine koymayın çünkü kararır ve vitamin değerini kaybeder.

Yrd. Doç. Dr. Enver Mahir Gülcan:

Bebeklerde bir yaşına kadar inek sütü önermemekteyiz.  Dünya Sağlık Örgütü’nün bu tavsiyesinin nedeni; yüksek protein içeren inek sütünün alerjiye ve ileri yaşlarda otoimmün hastalıklara zemin hazırlaması, vitamin, yağ, kalsiyum, demir emiliminin iyi olmaması, kalsiyum/fosfor dengesinin uygun olmamasıdır. Ancak en önemli sebebi demir eksikliği anemisine neden olmasıdır.

 

Reklam
Ailelerin ve uzmanların tercih ettiği yayın. Anne bebek çocuk sağlığı, gelişimi ve beslenmesi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.