Sebze çorbası 5 aylık bebekler için

Sebze çorbası 5 aylık bebekler için

Sebze çorbası 5 aylık bebekler için

Malzemeler

1 küçük havuç
1 küçük patates veya 1 çorba kaşığı pirinç
1 tatlı kaşığı naturel sızma zeytinyağı

Hazırlanışı

Havuç, patates veya pirinç iyice yıkanır. Mümkün ise pirinci akşamdan ıslatabilirsiniz. Havuç ve patates soyulur. Küçük bir tencereye doğranır. Üzerine yıkanıp süzülmüş pirinç ve 1 ,5 su bardağı su ilave edilir. Sebzeler yumuşayıp piştiğinde ocaktan alınır. Blenderdan geçirilerek ılıdığında bebeğe yedirilir.  Koyu olur ise ocaktan almadan biraz daha su ilave edebilirsiniz. gaz problemi olan bebekler için patates gaz yapabilir.

Doç. Dr. Enver Mahir Gülcan’ın notu

5 aylık bebek beslenmesinde ana öğün her zaman anne sütüdür. Eğer anne sütü az ise, yeterli gelmiyor ise veya emzirmede başka problemler yaşanıyor ise ilave ek besinlere başlanabilir. Buna bebeği takip eden hekim ile karar vermek gerekir. Bu dönemde ek gıdalar tek tek ve sade denenerek bebeğe az miktarlarda yedirilerek başlanır. Örneğin; ilk gün sebze çorbası birkaç tatlı kaşığı içirilir ikinci gün biraz daha miktarı artırılır.

Ek besinler genellikle öğle öğünde verilmeye başlanır. Bir hafta sonra 3 günde bir yeni mevsim sebzeleri eklenerek çorba zenginleştirilir. Bahar ve yaz aylarında enginar, bezelye, kabak vb. Kış aylarında,  kereviz, bal kabağı, brokoli, karnabahar, havuç ile hazırlanabilir.  Bu süre bebeğinizin gelişimine de bağlıdır. 7 aydan sonra daha pütürlü besinler yedirilmeye başlanır. Ek gıdaya 17. haftadan önce  ve 26. haftadan daha geç başlanmamalıdır. Sebze çorbaları en fazla 2 gün dolapta saklanabilir. Derin dondurucuda az miktarlarda dondurulabilir.

Ayşe Nil Dinler, mutfak şefi, eğitmeni ve yemek yazarıdır. Milliyet Lezzet ekinde  uzun süre yazan Ayşe Dinler, hâlen Kids Gourmet yemek yazarı ve editörüdür.  Ayşe Nil Dinler, TV programlarına yemek konusunda danışmanlık yapmakta ve kimi zaman da programlara konuk olarak katılarak yöresel ve dünya mutfaklarından örnekler sunmaktadır. Ayrıca İngilizce olarak da yayınlanan  "Citrus Recipes" (Narenciyeli Yemekler) kitabı bulunmaktadır.