Sağlıklı beslenme çantası nasıl olmalı?

Belenme çantası için pratik tarifler

Okul çağında olan çocuklar için sağlıklı gıdalar içeren, sağlıklı beslenme çantası hazırlamak önemlidir. Sağlıklı beslenme özellikle gelişme çağındaki çocuklar için çok önemlidir. Sağlıklı beslenmenin etkileri çok kısa sürede görülmese dahi ilerleyen dönemde çocuğun gelişimi, sağlığı ve hastalıklara karşı dayanıklılığı, ruhsal ve fiziksel gelişiminin düzgün olması ile kendini gösterir.

Sağlıklı beslenme çantasında neler bulunmalı?

  • 1 adet tam buğday ekmeği ile yapılmış beyaz peynirli, zeytinli, sebzeli sandviç
  • 1 bardak ayran
  • 1 yemek kaşığı yaban mersini
  • 10 badem

Bu besinlerden en az ikisi kullanılarak beslenme çantası hazırlanabilir.

Beyaz ekmek yerine neden tam buğday ekmeği?

İçeriğindeki posa nedeniyle düşük glisemik indekse sahiptir, yani daha yavaş kana karışır ve kan şekeri düzeyinde ani iniş çıkışlara neden olmaz. Böylece tokluk hissini de sağlar. Böylelikle çocuklarımız derse daha iyi konsantre olur ve başarıları artar. Ayrıca B vitamini yoğunluğu beyaz ekmeğe göre daha zengindir, enerji gereksinimleri açısından B vitamininin karşılanması önemlidir.

Çocukların kemik gelişimi için çok değerli mineral kalsiyum içerir ve vücudumuzun proteinlerden oluştuğunu düşünecek olursak peyniri iyi bir protein kaynağı olarak görebiliriz. Ayrıca B12 vitamini açısından da çocuklarımız için değerlidir.

Ayran

Yoğurdun veya ayranın her porsiyonu kalsiyum, protein, karbonhidrat, B vitamini, çinko ve fosfor içeriyor. Canlı aktif kültür bulunan yoğurtlar ise bağışıklık sistemini destekliyor ve bağırsak sağlığını yükseltiyor.

Yaban mersini

Lif oranı yüksek, C vitamininden zengin, potasyum kaynağı olarak çocuklarımız için uygundur.

Badem

Lif, magnezyum, E vitamini ve içerdiği sağlıklı yağ asitleri sebebiyle çocuklarımızın beslenme çantalarına rahatlıkla eklenebilir. Bunun yerine ceviz içi veya fındıkta koyulabilir.

Diyetisyen Figen Fişekçi Üvez, Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunudur. Diyetisyen yazarımızı sosyal medya hesaplarından da takip edebilirsiniz.