RSV Nisan ayı sonuna kadar risk yaratabilir!

RSV, Nisan ayı sonuna kadar risk yaratabilir!

RSV  (Respiratuar Sinsisyal Virüs) grip ve soğuk algınlığına benzer şikayetlere neden oluyor. RSV tedavisinde gecikildiğinde ise akciğerleri tehdit ediyor. Özellikle prematüre doğan, kronik hastalığı olan çocuklar, yaşlılar risk grubu içindedir. İyi yıkanmamış elerde virüs saatlerce canlı kalabiliyor. Hasta bebekler virüsü haftalarca bulaştırabiliyor.

RSV’nin tek kaynağı insanlardır. Bulaşma, enfekte salgılar ile doğrudan ve yakın temasla oluşmaktadır. Tüm yaş gruplarında akut solunum yolu hastalığına neden olabilen virüs, astım ve diğer kronik akciğer hastalıklarının alevlenmesine neden olabilmektedir.

RSV, Nisan ayı sonuna kadar risk yaratabilir!

 

Çocukların tümü 2 yaşına kadar en az bir kez RSV ile hastalanmakta ve hayat boyu bu enfeksiyonun tekrarı sık olarak görülmektedir. Büyük çocuk ve erişkinlerde RSV genellikle üst solunum yolu enfeksiyonu, öksürük, hafif ateş; bebek ve küçük çocuklar ile prematüre doğanlarda, bağışıklık yetmezliği olanlarda ve yaşlılarda ciddi alt solunum yolu enfeksiyonları geliştirebilmektedir. Astım ve diğer kronik akciğer hastalıklarının alevlenmesine neden olabilmektedir.

RSV bulguları nelerdir?

RSV’nin grip ve nezle bulgularına benzer şikayetlere neden olurken prematüre doğanlarda veya bebeklerde huzursuzluk, beslenememe, sık nefes alma ya da solunum düzensizliklerine neden olabilir. RSV bulaşması enfekte salgılar ile doğrudan ve yakın temasla oluşurken, virüs çevre yüzeylerde saatlerce, ellerde ise yarım saatten fazla canlı kalabiliyor. RSV ılık iklimlerde genellikle kış ve erken ilkbahar aylarında yıllık salgınlar şeklinde görülür.

Yüksek riskli prematürelere dikkat edilmeli!

29 haftadan küçük doğan yüksek riskli prematürelerde, doğumsal kalp hastalığı ya da kronik akciğer hastalığı olan çocuklarda alt solunum yolu enfeksiyonunu önlemek için RSV antikoru içeren bir ilaç kullanılıyor. Bu ilaç Kasım ayında başlayarak her 30 günde bir, toplam 5 doz olarak kas içine uygulanıyor. Hastalıkta ilk tedaviyi destek tedavisi oluştururken sıvı kaybının yerine konması, solunumun dikkatle değerlendirilmesi ve oksijen desteği, üst solunum yolu aspirasyonu ve gerekirse solunum cihazına bağlanma uygulanması gerekebilir. RSV bronşiti sonrasında kulak iltihabı veya bakteriyel akciğer enfeksiyonu gelişirse uygun antibiyotik kullanılır.

Virüse karşı basit ama etkili önlemler

  • Sigara dumanından uzak durun.
  • Kalabalık ortamlardan ve yakın temastan kaçının.
  • Ortamı düzenli aralıklarla havalandırın.
  • Ellerinizi sık sık yıkayın, çocuğunuza da ellerimizin mikrop barınağı olduğunu anlatarak el yıkama alışkanlığı kazandırın.
  • Risk grubunda iseniz grip aşısı olun; çocuğunuz da yüksek risk grubunda ise altıncı aydan başlayarak influenzaya karşı (grip virüsü) aşısını yaptırın.
  • Solunum yolu enfeksiyonu olan kişilerden uzak durun.
  • Enfeksiyonu olan personelin yüksek risk taşıyan çocuklara bakımını engelleyin.
  • Gerekirse maske kullanın.

 

Dr. Özlem Altay Yücel

Güncel gelişmeleri bizimle takip edin. Kids haber kidsgourmet editörleri tarafından hazırlanan özel haber ve bültenlerdir. İletişim veya görüş için kurumsal@kidsgourmet.com.tr adresine mail atabilirsiniz.