Ana SayfaSeyahatRoma’da çocukla tatil tarihî bir serüvene dönüşür

Roma’da çocukla tatil tarihî bir serüvene dönüşür

-

Roma, gündüzü ve gecesi ayrı güzellikte bir şehir. Aynı zamanda aile dostu olan Roma’da çocukla tatil yapmak son derece keyifli bir deneyim sunar. Gündüz tarihî yerler gezilebilir gece restoranlar, sokaklar oldukça hareketlidir. Bu güzel şehrin geçmişte eski Roma’nın yani Bizans’ın, Roma Krallığı’nın, Roma Cumhuriyeti’nin, Roma İmparatorluğu’nun, Papalık Yönetiminin, İtalya Krallığı’nın ve İtalya Cumhuriyeti’nin merkezi ve başkenti olmuştur. 

Katoliklerin ruhani lideri Papa’nın yaşadığı bağımsız devlet Vatikan, Roma sınırları içinde yer almaktadır.  Her yanı tarih kokan Roma’da çocuklarla birlikte gezilmesi gereken tarihî yerler arasında Roma Forumu, Kolezyum, Palatino Tepesi, Navona Meydanı, İspanyol Merdivenleri, Trevi Çeşmesi, Cestius Piramidi yer alır. Ayrıca çocuklara özel çeşitli etkinliklerin de olduğu şehirde yemek konusunda ailece mutlu olabilirsiniz. Akdeniz mutfağı oluşu, pizza ve makarna gibi çocukların genellikle sevdiği yemeklerin yaygınlığı çocukla tatilin zorluklarından biri olan yemek problemi yaşamamanızı sağlar. Küçük çocuklar için çok cezbedici olmasa da okul çağı çocuklar için tarihî yerler, gizemli yer altı şehri ve koridorları ile ilginç bir deneyim sunar. Ayrıca çocuklara oyuncak almak isterseniz, kentte Disney mağazası da var. 

Roma’da gezilecek yerler

İtalya Roma seyahati planlayan ailelerin en sık sorduğu soru, “Roma’da gezilecek yerler”dir. Bu tarihî şehirde geçmişin muhteşem izlerini görebileceğiniz çok yer var. Müzeler genellikle 6-18 yaş arası çocuklar için indirimli ya da ücretsiz. Önceden yerel tüm müzeleri gezmek için satılan kartlardan almanızı öneririz. Böylelikle bilet kuyruklarına takılmazsınız. gelelim mutlaka gezmeniz gereken önemli noktalara.

Roma Forum

Roma’da çocukla tatil geçmişe 3 bin yıllık bir yolculuk ile başlasın derseniz ilk durağınız Roma Forum olmalı.  Şehir, Palatino Tepesi’ne kuruluyken Forum’un olduğu yer Roma şehrinin mezarlığı olarak kullanılmış. Daha sonra ticaret yapılan yerde dini yapılar, eğlence ve pazar yerleri kurulmuş. General Jules Sezar’ın M.Ö. 46 yılında genişleyen şehri bu yönde ilerletmiş ve Roma Forumu oluşmuş. Roma İmparatorluğu’nun doğuşuna tanıklık eden Forum, imparatorluğun çöküşüne kadar da şehrin merkezi olarak kalmış.

Colosseo / Kolezyum

Roma’nın büyük gladyatör arenası olan yapı, M.S. 80’de açılmış. Elli bin kişilik Kolezyum, oturma yerleri, hayvanların kafeslendiği ve sahne setlerinin hazırlandığı bir yeraltı kompleksinden oluşur. Açılışın ihtişamlı olması için burada, binlerce hayvanın ve insanın ölümüne yol açan etkinlikler düzenlenmiş ama isterseniz siz bu kısmı çocuklara anlatmayın. Burada oluşan turist kuyruğuna takılmak istemiyorsanız önceden bir yerel müze kart alarak bilet kuyruğunda beklemeden geçiş yapabilirsiniz. Aksi hâlde kuyrukta çocukların keyfi kaçabilir. 

Templo Adriano / Hadrian Tapınağı

İmparator Hadrianus tarafından yapılmış bu devasa mabetten günümüze sadece giriş bölümündeki sütunlar kalmış. Ancak o dönem imparatorluk o kadar genişmiş ki düşünün Hadrian adına İngiltere’den tutun, Antalya’ya kadar hatta Orta Asya’da bile anıtlar var. 

Victor Emanuel II anıtı

Burası Roma’da çocukla tatil yapan ailelerin uğrak yerlerinden biri olan “Meçhul Askerin Mezarı” olarak da bilinen Victor Emanuel II anıtı. Bu anıt kısmen Maria Bergamas’a ve kayıp oğullarının 2. Dünya Savaşı’ndan sonra nereye gömüldüğünü bilmeyen diğer annelere itafen yapılmış. İtalya’da Maria, savaş zamanı kadınların yaşadığı dramı yansıtır. Meçhul Asker’ın mezarı, aslında 1. Dünya Savaşı sırasında hayatını kaybeden askerlerin anıtıdır. Buradan şehrin panoramik manzarasını görmek için anıtın tepesine çıkmayı unutmayın.

Borghese Bahçeleri

Porta Pincio’daki bahçelere giderek burada doğayla baş başa zaman geçirebilir, çocuklar için yapılan etkinliklere katılabilirsiniz. Girişte bisiklet kiralayabilirsiniz. İçeride iyi vakit geçirebileceğiniz pek çok etkinlik ve kafe de bulunuyor.

İspanyol Merdivenleri

İspanyol Merdivenleri, gençler ve turistler için oldukça popüler bir yer. Merdivenlerin üst kısmından Roma fotoğrafları çekmek güzel bir fikir. Kesinlikle deneyin. 

Fontana di Trevi / Trevi Çeşmesi (Aşk Çeşmesi)

Özellikle gençlerin çok sevdiği Aşk Çeşmesi olarak bilinen bu çeşme, 1732 yılında tamamlanmış. Aslen bir sarayın ön cephesidir. Buraya dilek tutularak atılan paralar ile yoksulların doyurulduğunu çocuklarla paylaşabilirsiniz. 

St. Clemente Bazilikası

Laterano Caddesi’ndeki San Giovanni boyunca ilerlerken, St. Clemente Bazilikası’nı görebilirsiniz. Burada ailece, yeraltı tünellerinin içinde dolaşarak bambaşka bir şehri keşfedebilirsiniz.

Castel Sant Angelo

Castel Sant Angelo, görkemli bir kaledir ve özelliği Papa Büyük Gregorius’un burada Melek Mikail’i gördüğü rivayetidir. Kale, M.S. 135 yılında Hadrianus ve ailesinin mozolesi olarak inşa edilmiş. Kale ile Vatikan arasında yer alan gizli geçiş buraya gizem katar. 1227 yılında inşa edilen, Vatikan Koridoru olarak bilinen gizli geçit Vatikan Sarayı’ndan Castel Sant Angelo’ya dek uzanıyor. Kalenin önündeki Ponte Sant Angelo (Hadrian Köprüsü) ise görülmeye değer bir diğer yer. Yüzyıllar boyunca, imparatorluk kalesi, hapishane ve papalık olarak hizmet vermiş, bu yüzden Michelangelo gibi sanatçılar ve mimarlar tarafından saraya dönüştürülmüş. Ayrıca yapı Melekler ve Şeytanlar (Angels and Demons) filminde de yer almış. Çocuklar için kesinlikle en ilgi çekici yerlerden biri. Müze, 58 oda, surları, savaş topu ve teraslarıyla pazartesi günleri hariç her gün açık.

Roma’da çocukla tatil tarihî bir serüvene dönüşür
Castel Sant Angelo

Santa Maria Maggiore Bazilikası

M.S. 356 yılında yapılmış olan bazilika içindeki mozaikler, işlemeler muazzam güzellikte.

Vatikan

Vatikan, Katolik Hristiyan’ların ruhani lideri olan Papa’nın yaşadığı yer ve dünyanın en küçük ülkesi. Roma sınırları içinde yer alır. Burada, Rönesasans döneminin önemli eserlerinin yer aldığı müzeler ve kiliseler bulunur. Müzeler çok ziyarettçi çektiğinden mümkünse ziyaretinizden 1 hafta önce müze biletlerinizi internetten satın alın. Buradaki müzeler çocuklar için de ücretli.

Roma’da ne yenir?

Roma tipik bir Akdeniz şehri olduğundan Akdeniz mutfağı hakim. Ayrıca İtalyan mutfağı dünyanın en güzel ve ünlü mutfakları arasında yer alır. Makarna ve pizzalardan et çeşitlerine, sebzelerden farklı peynirlere, şaraplardan farklı deniz ürünlerine kadar çok geniş bir mutfağı olan İtalya’da herkesin zevkine göre yemek bulması mümkün. Roma şarküteri marketleri ile de ünlü. Buralarda çok çeşitli salam, sosis, peynir, zeytin bulmak mümkün.

Minestrone

Bir çeşit sebze çorbasıdır. Akdeniz sebzeleri ile yapılmaktadır. 

Pasta /Makarna

Makarnanın her çeşidini Roma’da bulabilirsiniz. Yumurtalı, yumurtasız, sebzeli, kepekli pek çok makarna çeşidi var. Bu makarnalar ile hazırlanan lezzetler de etli, sebzeli gibi farklı farklı.

Panna Cotta

Hafif, az şekerli, kremamsı tadı olan çok lezzetli bir tatlı. Üzerine meyveli veya çikolatalı sos dökülebiliyor.

Pizza

Roma için pizzanın anavatanıdır denilebilir. Restoranlarda onlarca çeşit pizza sipariş etmek mümkün.

Carpaccio

Çok ince kesilmiş çiğ etten yapılır. Yanında sebze ile servis edilir. Üzerine, balzamik sirke, parmesan peyniri ve karabiber serpilir. Roma’da deniz ürünlerinden dana etine kadar pek çok çeşidini bulmak mümkün.

Tiramisu

İtalyanların dünyaca ünlü hafif ve lezzetli tatlısı tartışmasız bir numara. İçinde kek, krema üzerinde kakao bulunur.

Gnocchi

Yapımında irmik, patates, yumurta kullanılan bir çeşit hamur yemeği olan Gnocchi, suda haşlanır ve farklı şekillerde sunulur. Makarnaya benzer. 

Dondurma

Roma’da Trevi Çeşmesi civarındaki dondurmacılardan dondurma yemek âdettendir.

Roma’da çocukla tatil için ipuçları

Çocukla tatil için Roma’yı tercih ettiyseniz bu bilgiler işinize yarayabilir.

  • Çok küçük çocuklar tarihî eserlere ilgi göstermeyeceğinden yaklaşık 9 yaş ve üzeri çocuklar daha fazla keyif alabilir.
  • Vatikan hariç diğer müzeler 18 yaş altı çocuklar için ücretsiz ya da indirimli.
  • Müzeler için önceden bilet alınması önerilir.
  • Şehirde gezerken turistler için her ülkede geçerli olan kurallar dikkate alınmalı. Çantalara dikkat!
  • Şehirdeki information noktaları gayet profesyonel. Güncel çocuk eğlenceleri hakkında bilgi alınabilir.
  • Özellikle sanat ve tarihe ilgi duyan çocuklar için mükemmel bir seçim.
  • Tatilde çocuğunuza bir fotoğraf makinesi verirseniz inanılmaz fotoğraflar çekerek eğlenebilir.
  • Çoğu müze pazartesi günleri kapalıyken, Vatikan müzeleri pazar günleri kapalıdır.
  • Daha detaylı bilgi için http://www.turismoroma.it/ sitesine bakabilirsiniz. Yerel yönetimin web sitesi olduğundan buradan farklı bilgiler edinebilirsiniz.