Renkli püre 6 ay ve sonrası

Renkli püre 6 ay ve sonrasıRenkli püre

Malzemeler

1 orta boy havuç
1 avuç içi taze bezelye
1 çay bardağı anne sütü veya formül mama
1 çay kaşığı sızma zeytinyağı
1 tatlı kaşığı esmer veya beyaz pirinç

Hazırlanışı

Esmer pirinç zor piştiğinden öncelikle pirinç, miktarının 4-5 katı su ile haşlanır. Havuç, bezelye buharda pişirilir. Buharda pişirilemeyecekse az su ile haşlanır. Havuç, bezelye, haşlanmış pirinç iyice yumuşak bir kıvam alana kadar çatal ile ezilir. İçerisine zeytinyağı, ½ çay bardağı anne sütü veya formül mama ilave edilir.

Not: Esmer pirinç zor yumuşayabilir. Eğer bebeğiniz ek gıdaya yeni başladıysa ve henüz pütürlü yiyemiyorsa, püre yapmak için çatal yerine rondo kullanabilirsiniz.Yine de püreyi çok pürüzsüz yapmamanızı öneririz.

Yrd. Doç. Dr. Enver Mahir Gülcan ’ın notu

Çocuklara sebzeyi sevdirmenin yollarından biri de içinde sebzelerin bulunduğu farklı görünüm ve kıvamlarda yemekler yapmaktır. Çocuk ve sebze ikilisi çoğu zaman yan yana gelmekte zorlanır, özellikle anneler için ciddi bir sorun olur bazen bu. Sebzeler çocuğumuzun beslenmesinde mutlaka olmazsa olmazlardandır, yoğun vitamin ve mineral içerikleri ile. Bu püre, hem kıvamı ile hem rengi ile küçük bebeklerin kolayca yemesine ve onların dikkatini çekmeye uygun. Havuç, bezelye, süt gibi besleyiciliği fazla, vitamin-mineral değeri yüksek içeriği ile ek gıdalara yeni geçen bebekleriniz için çok doğru bir alternatif olmaya aday.

Dikkat: Anne sütünü veya formül mamayı pişirmeyiniz ve gıdaya karıştırdıktan sonra tek öğünde kullanınız, artan kısmı buzdolabında veya dışarıda bekletip tekrar yedirmeyiniz.

 

 

Reklam
Ailelerin ve uzmanların tercih ettiği yayın. Anne bebek çocuk sağlığı, gelişimi ve beslenmesi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.