Ana SayfaHaberRalph'i Kurtar hareketi nedir, hayvanlar üzerinde deney yapmayan markaları nasıl anlarız?

Ralph’i Kurtar hareketi nedir, hayvanlar üzerinde deney yapmayan markaları nasıl anlarız?

-

Kullandığımız pek çok kozmetik malzeme, gıda, ilaç vb. pek çok ürün ilk önce hayvanlar üzerinde test edilir ve zararı olmadığı kanıtlandıktan sonra insan testleri başlar. Son günlerde “Ralph’i Kurtar” (Save Ralph) kısa filmi ile dünya medyasında gündeme oturan konuya gelin daha detaylı bakalım ve hayvan deneyi yapmayan yani Cruelty Free markalar hangileri, bu markaları nasıl anlarız onlara değinelim. Eğer çocuklarımıza güzel bir gelecek sunmak istiyorsak belki de şimdiden Ralp’i kurtarmamız gerekiyordur, ne dersiniz?

Ralph kimdir?

Hollywood film yapımcıları ve film yıldızları, Humane Society International ile güçlerini birleştirerek, dünya çapında hayvanlar üzerinde yapılan kozmetik testlere son verilmesi için bir kısa film olan Save Ralph’i çekti. Dünyada 40 ülkede yasaklanmış olmasına rağmen, kozmetik ürünlerin hayvanlar üzerinde test edilmesi halen pek çok diğer ülkede ne yazık ki yasal. Kullandığımız pek çok makyaj malzemesi, bakım ve temizlik ürünü hâla hayvanlar üzerinde test ediliyor ve bu hayvanlar gereksiz acılar çekerek ölebiliyor. Ralph ise işte bu duruma dikkat çekmeye insanlarda empati sağlamaya çalışan bir deney hayvanı. Kısa filmi seslendiren ve emeği geçenler arasında Taika Waititi, Ricky Gervais, Zac Efron, Olivia Munn, Pom Klementieff, Tricia Helfer gibi isimler yer alıyor. Özetle Ralph, HSI’nin hayvanlar üzerinde kozmetik testleri yasaklayan küresel kampanyasının sözcüsü.

Humane Society International’ın yayınladığı bültende şöyle deniliyor, “Kozmetikler için hayvan testleri resmi olarak 40 ülkede yasaklanmıştır. HSI ve ortakları Hindistan, Tayvan, Yeni Zelanda, Güney Kore, Guatemala, Avustralya ve Brezilya’daki 10 eyalette yasakların güvence altına alınmasında etkili oldu. Bu tür testler ayrıca Türkiye, İsrail, Norveç, İzlanda, İsviçre ve ABD’nin Kaliforniya, Illinois, Nevada ve Virginia eyaletlerinde yasaklanmıştır. Diğer yerlerde de yasaklanmasına çabalıyoruz.”

Hayvan deneyi yapmayan kozmetik markaları nasıl anlaşılır?

Hayvan testi yapmayan markaları anlamak için üzerlerindeki etikete bakabilirsiniz. Üzerinde “Not Tested On Animals” ( Hayvanlar üzerinde test edilmemiştir), cruelty free yazıyorsa bu ürün hayvanlar üzerinde test edilmiyor demektir. Etiket olarak aşağıdaki gibi bir görsel kullanılır. Vegan sertifikalı ürünler de hayvanlar üzerinde test edilmez. Bunlarda ayrıca hayvansal ürün de kullanılmaz.

Ralph’i Kurtar videosunu izlemek ister misiniz?

YouTube’da videonun Türkçe alt yazılıları da mevcut ancak kampanyanın amacına ulaşması için orjinal videoyu paylaşmayı tercih ettik. Bu videoyu çok kolay bir şekilde Türkçe alt yazılı izleyebilirsiniz. Tek yapmanız gereken videonun sağ alt köşesinde YOUTUBE yazısının solundaki AYARLAR düğmesine ardından alt yazıları açmak, “Alt yazılar otomatik oluşturuldu” yazısının altındaki “Otomatik çevir” şıkkını işaretleyerek oradan TÜRKÇE dilini seçmek.