Ana SayfaÇocukÇocuk SağlığıProf. Dr. Mehmet Ceyhan, Covid 19 aşısı hakkında bilgiler verdi

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Covid 19 aşısı hakkında bilgiler verdi

-

Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: “Covid 19 aşısı bulundu ancak salgının hâlâ artış eğilimini sürdürüyor. Bu şartlar altında bırakın kısıtlamaları gevşetmeyi daha kontrollü davranmalıyız. Rakamlar binin altına düşmeden rehavete kapılmak yine olumsuz sonuçlar doğuracaktır. Temizlik, maske ve mesafe kuralına mutlaka uymak gerekiyor. Günlük vaka sayısında azalmanın tek başına bir önemi yoktur. Önemli olan günlük iyileşen sayısının günlük vaka sayısının üzerine çıkması ve orada uzun süre kalmasıdır.” dedi.

İnaktif Covid 19 aşısı bulaşıcılığı önlemez

Aşının bulunmuş olmasıyla rehavete kapılıp kısıtlamaları gevşetmememiz gerektiğini belirten Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: “Covid 19 aşısının bulunması ve yavaş yavaş uygulanmaya başlamasıyla, salgının hemen biteceği zannediliyor. Bu yanılgıya sebep oluyor. Aşıyla salgının hemen bitebilmesi için toplumun %70-80’inin aşılanması gerekir. Inaktif aşılar en eski yöntemle hazırlanan aşılardır. Şu an çocuk felci aşısı yapıyoruz bunlardan biri inaktif, bir de Hepatit A aşısı inaktif. Bunların dışında inaktif aşı yok. Bu iki aşı deneyimlerinde de zaten aşının taşıyıcılığa hiçbir etkisinin olmadığını gördük. Artık çok daha yeni yöntemlerle hazırlanan aşıları kullanıyoruz. İnaktif aşınınsa taşıyıcılığı ya da bulaştırıcılığı önlemeye bir etkisi olmasını beklemiyoruz. Bu nedenle önceliğimiz şu an hâlâ kurallara uyarak hastalıktan korunmak.“dedi.

Kızamık hastalığı bağışıklık sistemi hafızasını kısmen silebiliyor

Çocuklar ve hamileler Covid 19 aşısı olacak mı?

Çin’den gelecek olan inaktif aşının hamileler ve çocuklar açısından kullanımı hakkında da bilgi veren Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: “Bu aşı hamileler açısından ‘C’ dediğimiz yani zararı bilimsel olarak gösterilmemiş ama dikkatli kullanılması gereken sınıfta. Şu an gebeler için kullanılmayacak aynı şeklide çocuklar için de kullanımı söz konusu değil. 16 yaş altına kullanılabilmesi için farklı bilimsel çalışmalara ihtiyaç var. Ancak, ileri çalışmalar yapıldıktan sonra bu durum değişebilir. Çocuklarda farklı yaş ve doz denemeleri daha fazla zaman alacaktır.”

Ülkemizde uygulanacak olan Çin aşısı olarak biline aşı inaktif bir aşı. Bu aşının haricinde mRNA aşılar da dünya gündeminde. Salgın sürecinde zaten hazır olan mRNA teknolojisi ile şirketler Covid 19 aşı çalışmalarına yöneldiler ve olumlu sonuçlar açıklandı. Bu aşıların dezavantajı ise lojistik olarak görülüyor zira sevkiyatın belli bir soğuklukta yapılması gerekiyor. İngiltere, Kanada ve ABD mRNA aşı çalışmalarından olan Pfizer-BioNTech aşısının kendi ülkelerinde kullanımına onay verdi. mNRA teknolojisi ile yapılan aşı yeni ancak bu teknolojinin geçmişi çok daha eskiye dayanıyor.

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan ayrıca aşı olmanın hasta olmaktan çok daha iyi olduğunu da belirtiyor ve bu süreçte mutlaka korunmaya devam etmemiz gerektiğinin altını çiziyor. Temizlik, maske ve mesafe halen hepimiz için önemli.