Portakallı şekersiz çikolata tarifi 2 yaş üzeri

Portakallı şekersiz çikolata tarifi 2 yaş üzeri
Portakallı şekersiz çikolata tarifi 2 yaş üzeri

Hangi çocuk çikolata sevmez ki ama biz anneler hazır çikolatanın içindeki rafine şeker ve koruyucular yüzünden, çocuklarımızın bu kadar sevdiği çikolatayı onlara ya vermeyiz yada çok kısıtlı veririz. Ancak şimdi vereceğim tarifle hazırlayacağınız çikolatayı 2 yaş üzerindeki çocuğunuza sunabilir hatta çikolata yerken vitamin ve lif almasını da sağlayabilirsiniz. Sadece çocukları değil rafine şekersiz veya vegan beslenenleri de çok memnun edecek bu tarifi siz de deneyebilirsiniz.

Portakallı şekersiz çikolata tarifi

  • 6 Yemek kaşığı kakao
  • 1 orta boy portakalın suyu  ve kabuğu (yaklaşık 7 yemek kaşığı)
  • 1 yemek kaşığı yağı alınmış tahin
  • 2 yemek kaşığı bal
  • 3 yemek kaşığı toz fındık (Kendinizde evde rondoda çekebilirsiniz)

Portakallı şekersiz çikolata yapılışı

  • Öncelikle sirkeli suda beklettiğiniz portakalın kabuklarını rendeleyin ardından suyunu sıkın.
  • Karşımı hazırlayacağınız kabın içine tüm malzemeleri ekleyin ve elde hamur gibi yuvarlayabileceğiniz bir kıvama gelene kadar karıştırın.
  • Eğer cıvık olursa fındık tozu ekleyebilirsiniz.
  • Elde ettiğiniz karışımı isterseniz çikolata, kek kalıplarına, isterseniz yağlı kağıda döküp buzluğa kaldırabilirsiniz.
  • Yiyeceğiniz zaman buzluktan çıkarıp 5 dakika bekletip ikram edebilirsiniz.

Afiyet olsun.

Doç. Dr. Enver Mahir Gülcan’ın notu:

Portakallı şekersiz çikolata tarifi, içerisindeki malzemelere alerjisi olmayan çocukların yiyebileceği 2 yaş sonrası için uygun bir tarif. Özellikle zayıf, kilo alma problemi olan çocuklar için son derece besleyici ve kalorili bir gıda. Spor yapan, fazla enerji harcayan çocuklar da hazır çikolata yerine bu tarifle hazırlanan çikolatadan fazlaya kaçmamak kaydıyla yiyebilir. Tahin, yüksek oranda doymamış yağ asidi, magnezyum ve demir ihtiva eder. Susamdan elde edilen tahin, sesamin ve sesamol adlı bileşikler içerir ve kolesterolün düşürülmesinde oldukça etkilidir. Portakaldan gelen C vitamini de yine bu tarifi vitamin açısından zenginleştirmektedir.

İçinde yer alan tahin, bal alerjisi olan çocuklar için sakıncalı olabilir. Bunları yedikten sonra çocuğunuzda 1-3 saat içerisinde farklı bir durum sezerseniz; hafif bir kaşıntı, deride kızarıklıklar, kabarma ve döküntü, nefes darlığı, hırıltı, boğazda
sıkışma hissi, baş dönmesi, bayılma, karın ağrısı ve kusma gibi hayatı tehdit
edici şiddetli alerjik belirtilere varan bulgulardan biri veya birkaçını gözlemlerseniz hemen bir sağlık kurumuna ya da hekiminize başvurun.

Kakao ise reflü problemi olan çocuklar için sakıncalı olabilir. Özellikle gece yatmadan önce yenen kakaolu gıdalar reflüyü tetikleyerek gece öksürmelerine hatta astıma varan tıkanmalara sebep olabilir.