Pandemide kilo alan çocuklar

Pandemide kilo alan çocuklar
Pandemide kilo alan çocuklar

Pandemi döneminde yaşanan sorunların hem çocuklarda hem de erişkinlerde az hareket etme ve fazla yemek yeme gibi sebeplerle ciddi kilo artışına neden olduğunu görüyoruz. Pandemi ve onun getirdiği stres devam ettiğine göre bu konuda bilgi sahibi olmak ve pandemide kilo alan çocuklar için önlem almak gerekir. Bunun için öncelikle beyin ve obezite ilişkisine göz atabiliriz.

Beynin açlık, tokluk gibi hislerini düzenleyen bölgesi hipotalamus’dur. Tabi ki birçok duyguda olduğu gibi amigdalanın ve organizasyonu, yargıl cevap saplayan prefrontal korteksinde etkisi vardır. Aç insanlara yemek resimleri gösterirseniz limbik sistem aktive olur. Ayrıca gece geç saatlere kadar oturan 7 saatten az,  düzensiz uyuyan kişilerde leptin- ghrelin hormon dengesi bozulur. Bu hormonlar beyne açlık ve tokluk sinyali gönderen hormonlardır. Uzun süren gece oturmaları açlık hissini artırır.

Öte yandan stres obezite gelişiminde önemli bir rol oynar. Sürekli stres yüksek kalorili, şekerli yiyeceklere eğilimi arttırır. Obzite için belirgin bir kişilikten bahsedilmese de obezitenin daha zayıf dürtü kontrolü olan, disiplin ve uyum zaafiyeti olanlarda görüldüğü bildirilmektedir. 

Stres, kısa uyku süresi obzite ile ilişkilidir. 

Kısa uyku süreleri obezite ile ilişkilidir ancak aynı zamanda uzun uyku süreleri de obezite neden olur, çünkü enerji harcanması azalır. Kısa uyku yani uykusuzluğun obeziteye neden olmasının nedeni uyku bozukluklarının depresyona sebep olmasıdır.

Doğru beslenme, yapılacak egzersizler obezite riskini azaltılacaktır. Ayrıca BDT yöntemleri ile düzenli yapmak kişilerin psikiyatrik yardım alması da mümkün. Obeziteyi çözmek için mucizevi bir yöntem olmadığını, bebeklikten başlayarak yemek yeme alışkanlığının doğru oluşturulmuş olması gerektiğini, etkenlerin tedavisi ve oluştuktan sonra yapılacakların daha sağlıklı bir yaşam için önemli olduğunu unutmamak gerekir.

Çocuk,Genç ve Yetişkin Psikiyatristi Bengi Semerci. Bengi Semerci Enstitüsü'nde hizmet vermektedir. Prof. Dr. Bengi Semerci'yi sosyal medya hesaplarından da takip edebilirsiniz.