Ana SayfaHaberOtizmli çocuklara karşı yapılan eyleme tepkiler yağdı

Otizmli çocuklara karşı yapılan eyleme tepkiler yağdı

-

Aksaray Mehmetçik İlköğretim Okulu’nda bazı velilerin otizmli çocukların özel eğitim sınıflarının kapatılması için eylem yapması günlerdir medyaya yansırken, bu eylemi yapan velilere tepkiler giderek artıyor. İstanbul Barosu ve Türkiye Çocuk ve Genç Psikiyatrisi Derneği basın bildirisi yayınlayarak eylemi gerçekleştiren velileri kınadı.

Otizmli çocukların okulda eğitim gören diğer öğrencilerin psikolojisini kötü etkilediği gerekçesiyle bazı velilerin yaptığı bu eylem sonrası MEB tarafından okula müfettiş gönderildiği ve okul müdürünün açığa alındığı bildirildi. Bazı haber kaynaklarına göre yine de devam eden veli eylemi, otizmli çocukları ve ailelerini olumsuz etkiliyor.

Duruma tepki gösteren İstanbul Barosu bir bildiri yayınlayarak,”Otizmli çocukların kendi çocukları ile aynı okulda öğretim görmelerine karşı çıkan velileri kınıyoruz” açıklamasını yaptı. Bildiride ayrıca, insanların ötekileştirilmeden bir arada yaşayabilme arzusu ve erdeminin ancak okul sıralarında kazandırılabileceğinin altı çizildi. Otizmin bir eksiklik değil farkındalık olduğu yazılan açıklamada, “Yaşanan üzücü olayla ilgili sorumluların tespiti için başlatılan soruşturma sonucunu beklemekle birlikte, bu olayın takipçisi olacağımızın bilinmesini isteriz.” cümleleri yer aldı.

Otizmli çocuklara karşı yapılan eyleme tepkiler yağdı
İstanbul Barosu bildiri tweet

Yapılanlar çocuk istismarı kapsamına giriyor

Türkiye Çocuk ve Genç Psikiyatrisi Derneği de yaptığı yazılı açıklamada yaşanan üzücü olayı kınadı. Dernek açıklamasında,”Temel olarak ülkemizde özel gereksinimli olan her çocuğun hakkı olan eğitime ulaşmasının sağlanması gerekirken, söz konusu olayda otizmli çocuklarımızın, çocuk istismarı kapsamında değerlendirilebilecek bir eyleme maruz kalmalarını şiddetle kınıyoruz.” sözleri yer aldı. Açıklamada ayrıca, “Çocuk ve insan haklarına aykırı olan bu eylemde çocukları ‘yuhalamak’ duygusal istismara girmektedir ve bu davranışların yasal yaptırımları vardır. Bu istismarın özel gereksinimli bir çocuğa yapılması durumunda cezai yaptırımın arttığını bildirmek isteriz” denildi.

Kasım ayı içerisinde yer alan 20 Kasım Çocuk Hakları Günü’ne de atıfta bulunularak, bu olayın bir farkındalık hareketine dönüşmesi, herkesin çocuk haklarını özellikle 23. maddeyi öğrenmesi ve hayatına geçirmesini dilediklerini belirttiler.